CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hapishanede hak ihlalleri

Diren Yurtsever’in haberine göre Meclis Hükümlü ve Tutuklu Hakları Alt Komisyonu’nun Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne ilişkin hazırladığı raporda, yabancılara verilen yemek oranlarının Türklere verilenlere nazaran az olduğunu kaydetti. Meclis İnsan Hakları İnceleme alt komisyonu olan Hükümlü ve Tutuklu Hakları Alt Komisyonu’nun Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne ilişkin hazırladığı raporda, ayrımcılığın yemeğe kadar yansıdığını kaydetti.  Komisyonun 6 Eylül 2019 tarihinde incelemelerde bulunmak üzere ziyaret ettiği hapishanede, hasta mahpusların tedavilerinin engellenmesi, çıplak arama, sosyal faaliyetlerden yararlanmama ve kapasite fazlalığı gibi sorunlar rapora yansıdı. 

KAPASİTE 950, TUTUKLU SAYISI BİN 354 

Kapasitesi 950 kişi olan hapishanede inceleme tarihine kadar bin 354 kişinin kaldığı belirtildi. Bu sayıdan 721’i tutuklu, 633’ü ise hükümlü. Kurumda kalan çocuk sayısı 100, yabancı uyruklu sayısı ise 281 kişi. Raporda, kapasite üzerinde hükümlü ve tutuklu bulunmasının fiziki koşullarda yetersizliğe neden olduğu belirtildi. 

TÜRKLERE ÇOK YABANCILARA AZ 

Raporda, koğuşlarda yapılan ziyaretlerde yabancılara verilen yemek oranlarının Türklere verilenlere nazaran az olduğu yönünde mahpus beyanlarının olduğu belirtildi. Kurumda, hasta mahpuslar için ise diyet yemekler çıkarılmadığı da belirtilen ihlaller arasında. 

TEDAVİLERİ ENGELLENİYOR 

Raporda hasta mahpuslar ile ilgili ihlallerde yer aldı. Hasta mahpusların sağlık sorunlarıyla yeterince ilgilenmediği, tedavilerinin geç yapılması veya hiç yaptırılmaması, muayene ve tedavilerinin kelepçeli yapılması, kronik hastalığı bulunanların tedavilerinin düzenli olarak yapılmadığı yönünde ihlallerin olduğu belirtildi. Raporda yer alan diğer ihlaller ise şöyle: * Kuruma ilk girişte çıplak arama yapıldığı * Ekonomik durumu iyi olmayan mahpusların temel ihtiyaçlarının karşılanması gerektiği, * Kurum kantinde bulunan ürünlerin temininde ve özellikle de kişisel bakım malzemelerin temininde sorunlar yaşandığı * Mahpusların sosyal faaliyetlerden ve ortak alandan yararlandırılmaması * Koğuşlarda yapılan aramalarda özel eşyalara el konulması * Görüş günlerinde ailelerin hapishane önünde uzun süre bekletilmeleri * Hamileliği ilerlemiş kadınların tutuklu yargılanması *Bazı bebeklerin ve çocukların kreşten yararlandırılmaması * Yasaklı olmamasına rağmen dışarıdan gelen kitaplara ve süreli yayınlara ulaşımda kurum idaresi tarafından engel çıkarıldığı * Kütüphane kullanımının özendirilmesine yönelik çalışma yapılması gerektiği * Bazı koğuşlarda her odada ayrı bir televizyon bulunduğu, bazı koğuşlarda ise ortak alanda bir televizyon bulunduğu ve bunun ayrımcılığa neden olduğu * Mahpuslar tarafından verilen bazı dilekçelerin işleme alınmadığı, bazı dilekçelerin ise işleme almakla birlikte cevap verilmediği, kurum idaresi ile iletişimde sıkıntılar yaşandığı 

CEZAEVLERİNDEN 2 BİN 703 BAŞVURU

 Öte yandan Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nun 16 Temmuz 2018 ve 25 Ekim 2019 tarihlerini kapsayan verilerine göre, komisyona gelen başvuru dilekçe sayısı 3 bin 425. Bu rakam içinde hapishanelere ilişkin başvurusu sayısı ise 2 bin 703. 

Haber Kaynağı : http://mezopotamyaajansi23.com/tum-haberler/content/view/75035

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 31 Ekim 2019 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.237 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: