CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Antalya ve Alanya hapishanelerinde hak ihlalleri

Görülmüştür’de paylaşılan habere göre İHD Antalya Şubesi Hukuk Komisyonu, Antalya ve Alanya hapishanelerinde yaşanan hak ihlallerini raporlaştırdı. Raporda hasta mahpusların hastaneye götürülmediği ve 27 çocuğun da anneleriyle birlikte hapishanede kaldığı belirtildi.

Mahpusların kelepçeli muayene dayatması nedeniyle tedavi olamadıklarını aktarıldığı raporda, “Hapishaneye sevklerde, acil sevk edilenler de dahil, soğuk ve yatacak yer olmayan nezarethanelerde saatlerce bekletilmektedir. Serum takılan mahpuslar dahi, nezarethaneye indirilerek, serumun burada bitmesi beklenmektedir. Bu durum, hasta mahpuslar açısından, adeta bir işkence ve kötü muamele olarak hissedilmektedir. Sağlık durumları kötüleşerek geri dönmektedirler. Hekimler tarafından kelepçeli muayene edilmek istenmesi çok ciddi bir sorundur. Birçok defa, aylarca sevk beklemiş olan hastalar, kelepçeli muayene yapılmak istenmesi nedeniyle, muayeneyi kabul etmeyerek geri dönmektedir. Mahpuslar, genel olarak sağlık birimi çalışanlarının da ayrımcı ve ötekileştirici tavırlarından yakınmaktadırlar. Göz teması kurulmasından özenle kaçınıldığı ve hastalık öykülerinin dahi dinlenmediğini anlatmaktadırlar.” denildi.

27 ÇOCUK HAPİSHANEDE

Antalya L Tipi Hapishanesinde mahpusların bilgi edinme haklarının elinde alındığı, Yeni Yaşam gazetesinin verilmediğine işaret edilen raporda, hapishanede 5 kitap sınırlandırılmasının bulunduğu, aramalarda mahpusların kişisel eşyalarına el konulduğu ve tutukluların sosyal etkinlik olarak sadece haftada bir saat spor sahasına çıkarıldığı ifade edildi. Mahpusların yeteri kadar beslenemediklerinden yakındığı aktarılan raporda, Antalya L Tipi Hapishanesinde 17 çocuğun mahpus olduğu ve 0-6 yaş grubunda 27 çocuğun annesiyle birlikte hapishanede kaldığına yer verildi. LGBTİ’li mahpusların durumuna dikkat çekilen raporda, LGBTİ’lerin koğuşlarının kadın blokkunda yer almalarına rağmen erkek gardiyanlarca gözetilerek arandığı ve trans kadınların ciddi sorunlar yaşadığı aktarıldı.

Haber Kaynağı :https://gorulmustur.org/icerik/nezarethanede-serum-kelepceli-muayene-antalya-ve-alanya-hapishanelerinde-hak-ihlalleri

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 08 Ekim 2019 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.405 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: