CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Metris cezaevindeki hasta mahpusların gerekli bakımı yapılmıyor”

Evrensel Gazetesinde yayınlanan habere göre İstanbul Metris R Tipi Kapalı Hapishanesinde bulunan ağır hasta mahpus Abdullah Turan, Serdal Yıldırım ve Ergin Aktaş’ın sağlık durumları her geçen gün kötüleşiyor. Hapishanede tedavileri engellenen mahpusların ölüme terk edildiğini belirten Avukat Gülizar Tuncer, kamuoyuna acil duyarlılık çağrısı yaptı.

“STANDARTLARININ ÇOK UZAĞINDA”

Ağır hastalığı olan, fiziksel ve ruhsal engelli mahpusların tedavilerinin sağlanması amacıyla 5 ayrı R Tipi Hapishanesi olduğunu hatırlatan Tuncer, Metris ve Menemen R Tipi Cezaevlerinde ağır hasta mahpuslar için özel koşulların varlığından söz etmenin mümkün olmadığını, sağlıklı insanlar için bile asgari yaşam standartlarından uzak mekanlar olduğunu kaydetti.

R Tipi cezaevlerinin hasta mahpusların tedaviler amacıyla açıldığını ifade eden Tuncer, bu yerlerin mahpuslar için eziyet ve işkence mekanlarına dönüştüğünü söyledi.

“BİRBİRLERİNE BAKIYORLAR” 

Tuncer, “Cezaevi personelinin her biri ayrı ve özel bir bakım gerektiren hasta mahpuslarla ilgilenmediği, beslenmenin yetersiz, hijyen koşullarının olumsuz olduğu, Adli Tıp Kurumu (ATK) sürecinde, başkaca hastanelere sevklerde sıkıntılar yaşandığı, acil durumlarda yaşamsal sorunlar yaşandığı cezaevinde son olarak boyundan aşağısı felçli olan Abdullah Turan, belden aşağısı felçli Serdal Yıldırım ve elleri bilekten ve dirsekten kesik konumda olup tüberküloz hastalığı nedeniyle aylardır kan kusan Ergin Aktaş’ın aynı hücrede birbirlerine bakmaya mahkum edilmişlerdir” diye konuştu.

“AÇLIĞA MAHKUM EDİLİYORLAR”

Tuncer, koşullara ilişkin şunları söyledi: “Bu üç ağır hasta mahpusun birlikte kaldığı hücrenin çok pis olması dışında cezaevindeki çamaşır makinelerinin bozuk olmasından dolayı nevresimleri ve giysilerini kendileri yıkamak zorunda kalıyor. Ergin Aktaş ayaklarıyla leğende çiğnediği çamaşırları Serdal Yıldırım elleriyle sıkarak asıyor. Yemekler çok kötü ve doymayacak denli az. Düşünün bir kez, bu kadar ağır konumdaki hastalar özel bir beslenme programı uygulanması bir yana resmen açlığa mahkum ediliyorlar ve daha da ötesi kaldıkları hücrenin, tuvaletin temizliği dışında, kendi çamaşırlarını da kendileri yıkamak zorunda bırakılıyorlar.”

“RAPORA RAĞMEN BIRAKILMIYOR”

Belden aşağısı felçli olan Serdal Yıldırım’ın da bugüne kadar 12 ameliyat geçirdiğini anımsatan Tuncer, Yıldırım’ın belinde takılı olan platinlerde kayma olduğunu, sırt kısmındaki kemiklerin dışarıya çıktığını ve eski doktoru tarafından yeniden ameliyat edilmesi gerektiğini belirterek, Yıldırım hakkında ATK’nin “Cezaevinde kalamaz” raporu olmasına rağmen serbest bırakılmadığına dikkat çekti.

Haber Kaynağı: https://www.evrensel.net/haber/387377/metris-cezaevindeki-hasta-tutuklularin-gerekli-bakimi-yapilmiyor

One comment on ““Metris cezaevindeki hasta mahpusların gerekli bakımı yapılmıyor”

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 01 Ekim 2019 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 274.419 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: