CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“İHD:Mahpus Coşkun’un sağlığı kötü; bırakılmalı!”

AleviNet’te yayınlanan habere göre İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu’nun, hasta mahpusların serbest bırakılması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda düzenlemek istedikleri F Oturumu’nun 392’ncisi de polis tarafından engellendi. Bunun üzerine açıklama, Taksim’de bulunan İHD İstanbul Şubesi önünde yapıldı. Serbest bırakılmaları istenen hasta mahpusların fotoğraflarının taşındığı eylemde, “Tedavi haktır engellenemez” ve “Hasta Mahpus Fesih Coşkun serbest bırakılsın” pankartları açıldı. Eyleme Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü ve çok sayıda kişi katıldı.

‘İŞKENCEYE UĞRADI, ADİL YARGILANMADI’

Açıklamayı yapan İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu Üyesi Mehmet Acettin, 28 yıldır hapishanede bulunan hasta mahpus Fesih Coşkun’un durumuna dikkat çekti. Fesih Coşkun’un 1992 yılının Haziran ayında Muş’un Malazgirt ilçesindeki evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alınıp tutuklandığını belirten Acettin, Coşkun’un o günden bu yana tam 28 yıldır hapishanede tutulduğunu söyledi. Acettin, Coşkun’un gözaltına alındığı ilk günden itibaren çeşitli işkencelere maruz kaldığını, gördüğü işkencelerden kaynaklı görme yetisini yavaş yavaş kaybettiğini ve geçici hafıza kaybı yaşadığını belirterek, “adil yargılanma hakkı” ihlal edilerek, müebbet hapis cezası verildiğini kaydetti.

‘SAĞLIK DURUMU CİDDİ’

Coşkun’un 28 yıllık mahpusluk sürecinde çeşitli hapishanelerde sürgün edildiğine değinen Acettin, “Mardin, Yozgat, Muş, Silivri, Ümraniye gibi birçok hapishanede tutulduktan sonra şu anda kaldığı İstanbul Maltepe 1 No’lu L Tipi Hapishanesi’ne getirilmiştir” diye konuştu. Coşkun’un 2007’de vefat eden eşinin cenazesine götürülmediğini vurgulayan Acettin, “Cezaevine girmeden önce herhangi bir sağlık sorunu yaşamazken mahpusluk süresince çeşitli hastalıklara yakalanmıştır. 2014 yılında anjiyo olan Fesih Coşkun’un kalın bağırsak kanseri riski, hemoroit, prostat, Hepatit B gibi hastalığı bulunmaktadır. Ayrıca her iki gözünde lens takılı olup, karaciğerinde 3 ve sağ böbreğinde ise 1 kist olduğu teşhisi konulmuştur” ifadelerini kullandı.

Coşkun’un sağlığa erişim hakkının gasp edildiğini ifade eden Acettin, “Aylarca hastaneye gidememiş ve bu süreçte hastalıkları ilerlemiştir. İlerleyen yaşının etkisiyle de artık nefes almakta, hareket etmekte ve günlük ihtiyaçlarını yerine getirmekte dahi büyük zorluklar yaşamaktadır” şeklinde konuştu.

‘KOŞULSUZ SERBEST BIRAKILMALILAR’

Devletlerin her şeyden önce tutsakların yaşam hakkından sorumlu olduğunu hatırlatan Acettin, “Gerek Fesih Coşkun gerekse diğer hasta tutuklular bir an önce koşulsuz şartsız serbest bırakılmalıdır. Cezaevlerinden çıkan her cenazenin sorumlusu ulusal ve uluslararası yasalara uymayan iktidardır. Hasta tutuklular için bir saatin dahi hayati önemi var. Hasta tutuklulara sahip çıkılması noktasında güçlü bir ses olunmadığı müddetçe hapishanelerdeki tabutlar çıkmaya ve bu işin sorumluları da cezasızlıkla ödüllendirilmeye devam edecektir. Cezaevlerindeki tecride ve keyfi uygulamalara son verilsin hasta tutuklular serbest bırakılsın” diye konuştu.

Haber kaynağı : https://alevinet.com/2019/09/28/ihd-tutsak-coskunun-sagligi-kotu-birakilmali/

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 01 Ekim 2019 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.502 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: