CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“2 KANSER TEŞHİSİ OLAN HASTA MAHPUS TAHLİYE EDİLMİYOR”

Diyarbakır D Tipi Hapishanesi’nde mesane ve böbrek kanseri hastalığı bulunan ve kendisine iki kanser teşhisi konulan hasta mahpus Avni Uçar sağlık kurulunun “cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen 27 yıldır hapishanede.

2006 yılında kendisine kanser teşhisi konulan ve böbreğinde tespit edilen kanser nedeniyle bir böbreği alınan Uçar’a 2011 yılında ise mesane kanseri teşhisi konuldu. Uçar’ın hapishane koşulları nedeniyle tedavisi engellenirken, sol böbreği ve mesanesinde kötü huylu kitleler ortaya çıktığı belirtildi.

SAĞLIK KURULU: CEZAEVİ KOŞULLARINDA TEDAVİSİN YAPILMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR

Uçar, daha önce mahpus bulunduğu Siirt E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan tedavi için götürüldüğü Siirt Devlet Hastanesi’nce düzenlenen 14 Şubat 2013 tarihli sağlık kurulu raporunda “Böbrek tümörü ve mesane tümörü tanıları mevcut olan ve sağ böbreği ameliyatla alınan ve şu an sol büyümüş böbreği bulunan, sol böbreğinde kist mevcut olan hastanın hapishane koşullarında tetkik, takip ve tedavisinin yapılması mümkün değildir” denilmesine rağmen hala tahliye edilmiyor.

HAPİSHANE ARKADAŞI SAĞLIK DURUMUNU AKTARDI

Uçar ile birlikte Çankırı Hapishanesi’nde 10 yıla yakın süre birlikte kalan hapishane arkadaşı M. Demir hapishanede olduğu süre içerisinde de Uçar’ın idrar yollarındaki kanamadan kaynaklı olarak çeşitli sağlık sorunları yaşadığını ifade etti.

Uçar’ın yaşadığı bu sağlık sorunlarına rağmen cezaevinde kaldığını belirten M.Demir, ilk dönemlerde idrar yolundaki kanamalarla ilgili sadece ilaç tedavisiyle geçiştirildiğini söyledi.

ERKEN TANIDA GEÇ KALINDI

M.Demir, Doktorların daha sonraki süreçlerde Uçar’a idrar yollarındaki kanama nedeniyle yapılmayan erken tanı ile birlikte kansere yakalandığına dikkat çekti. Doktorların da bu yapılmayan erken tanının kanseri tetiklediğini belirtti. Uçar’ın sol böbreğinde farklı kitleler bulunduğunu dile getiren M.Demir, ancak kanser olup olmadığına dair herhangi bir tanı konulmadığını ifade etti. 

SOL BÖBREĞİNDE DE KANSER ŞÜPHESİ

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 25 Nisan 2013 tarihli Sağlık Kurulu Raporu’nda ise sol böbreğinde tespit edilen kitlelerin kanser şüphesi taşıdığını belirtildi.

M.Demir, 2013 yılından sonra Uçar ile ilgili herhangi bir rapora ulaşmadığını ve tedavisinin ne aşamada olduğuna dair bir bilgi bulunmadığını söylerken, son olarak kendisinin Patnos Hapishanesi’nden Diyarbakır D Tipi Hapishanesi’ne sevkinin yapıldığını ve tedavisinin Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapıldığını aktardı. Mayıs ayı içerisinde kendisini ziyaret ettiğini anlatan M.Demir, Uçar’ın hastalığından kaynaklı sürekli böbrek rahatsızlığı olduğunu dile getirirken, kendisinde halsizlik oluştuğunu belirtti.

2 KANSER TEŞHİSİ KONULAN TEK HASTA MAHPUS

M.Demir, son olarak ise mesane ve böbrek kanseri teşhisi olan Uçar’ın iki kanser teşhisi konulan tek hasta mahpus olduğuna dikkat çekerken, hapishane koşullarının tedavisine uygun olmadığına vurgu yaparak “Avni Uçar hastalığından kaynaklı eğer 10 yıl önce tahliye edilmiş olsaydı belki bugün bunları yaşamazdı” diye konuştu.

Haber kaynağı : https://www.jiyanhaber.net/2-kanser-teshisi-olan-avni-ucar-tahliye-edilmiyor/

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 01 Ekim 2019 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.258 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: