CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“KHK’LI TUTUKLU BİR ÖĞRETMEN DAHA HAPİSHANEDE HAYATINI KAYBETTİ

Görülmüştür’ün haberine göre yaklaşık 3 yıldır mahpus bulunan 25 yıllık sınıf öğretmeni Kemal Bilici, hayatını kaybetti. KHK ile ihraç edilen Bilici’ye son dönem ağır dozda ilaçlar verildiği öğrenildi.

Manisa’da sınıf öğretmeniyken 15 Temmuz darbe girişimi sonra KHK’yla ihraç edilen ve ardından tutuklanan Kemal Bilici, tutukluluğunun üçüncü yılında hayatını kaybetti.

BoldMedya’dan Cevheri Güven‘in haberine göre KHK’yla ihracının ardından 2016 yılı 18 Ağustos’unda gözaltına alınan Kemal Bilici’nin aralarında bulunduğu 18 KHK’lı öğretmen tutuklandı. 7.5’ar yıl ceza verilen öğretmenlerden Kemal Bilici, Manisa T Tipi Hapishanesinde tutuluyordu.

Tutuklandığında hiçbir sağlık sorunu olmadığı öğrenilen, Kemal Bilici’nin hapishanede yaşadığı sorunlar nedeniyle psikolojik problemler yaşamaya başladığı belirtiliyor.

Çevresinden gelen baskılar nedeniyle, oldukça bunaldığı belirtilen Bilici’ye hapishanede “kapalı alana bağlı depresyon” teşhisi konulduğu, psikolojik ilaçlar verilmeye başlandığı öğrenildi.

İLAÇLARI KULLANDIKÇA KONUŞAMAZ HALE GELDİ

İlaçları kullanmaya başladıktan sonra düşünce yapısında bozukluklar, hareketlerinde sınırlamalar ve yavaşlama gibi problemler yaşamaya başlayan Bilici’nin, son dönemde telefonda konuşamaz hale geldiği belirtiliyor.

İlaçların ağır geldiği aile tarafından belirtilmesine rağmen kapsamlı bir sağlık kontrolünden geçirilmeden ilaç verilmeye devam edilen Bilici’nin dikkat dağınıklığı nedeniyle ailesinin uyarılarını da tam olarak anlayamadığı ifade ediliyor.

RUH VE SİNİR HASTALIKLARI HASTANESİNE SEVK EDİLDİ

Savcılığa yapılan başvuruların ardından hapishane yönetiminin de Bilici’nin durumunun oldukça ağırlaştığını gözlemlemesi üzerine Bilici, 22 Ağustos’ta Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edildi.

Derhal hastaneye yatışı yapılan Bilici’nin ilaçlarının dozu düşürülürken, durumunun düzelmeye başladığı belirtiliyor.

ÜÇ MAHPUSTA DAHA BENZER PROBLEMLER

Aynı hastanede Manisa T Tipi Hapishanesinden getirilen başka üç mahpusun da benzer biçimde yavaş hareket etme, konuşma güçlüğü ve dikkat dağınıklığı gibi rahatsızlıklarla tedavi altında oldukları öğrenildi.

Hapishanede psikolojik sorun yaşayan herkese aynı ilaçların aynı dozda verildiği ve ilaçların ağır geldiği iddia ediliyor.

Bilici’ye Zestat ve Gyrex isimli iki ilacın verildiği belirtiliyor. Ancak Bilici’nin ilaç kullandığı dönemde dikkatinin dağınık olması nedeniyle ilaçların dozu ve başka ilaç kullanıp kullanmadığı bilinmiyor.

11 EYLÜL ÇARŞAMBA GÜNÜ HAYATINI KAYBETTİ

Hastanede tedavisi sürerken, 11 Eylül Çarşamba günü Bilici’nin hayatını kaybettiği öğrenildi. Verilen ilk bilgiye göre Bilici kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. Yaklaşık üç saat süren bir otopsi yapılan Bilici’nin kesin ölüm nedeni otopsi raporunun açıklanmasının ardından belli olacak.

25 yıllık öğretmen ve iki çocuk babası olan Bilici’nin cenazesi Manisa Sarıgöl’de defnedildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkezi Hapishaneler Komisyonunun raporuna göre hapishanelerde 457’si ağır olmak üzere bin 333 hasta mahpus bulunuyor.

Haber Kaynağı :https://gorulmustur.org/icerik/khkli-tutuklu-bir-ogretmen-daha-hapishanede-hayatini-kaybetti

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 16 Eylül 2019 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 274.730 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: