CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“80 yaşındaki hasta mahpus Güler artık yürüyemiyor”

Mezopotamya Haber Ajansının haberine göre İskenderun T Tipi Hapishanesi’nde tutuklu bulunan 80 yaşındaki hasta mahpus Sıddık Güler’in sağlık koşulları nedeniyle kişisel bakımını sağlayamadığı ve artık yürüyemeyecek durumda olduğunu aktaran kızı Ayşe Güler, babasının bir an önce tahliye edilmesini talep etti. İskenderun T Tipi Hapishanesi’nde olan hasta mahpus Sıddık Güler (80), 1994 yılından bu yana birçok hapishaneye sevk edildi. Yaşadığı sağlık sorunlarından ötürü artık yürüyemez hale gelen Güler’in hem ailesinin hem de Kandıra 2 Nolu F Tipi Hapishanesi’nde bulunan oğlu Habib Güler’in babalarına refakatçi olmak için gerekli mercilere yaptıkları başvuru reddedildi. Aile bireyleri ise hem hapishanedeki hak ihlalleri hem de babalarının durumlarına ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Tutuklu Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUAYDER) Diyarbakır Şubelerine başvurdu. Güler’in kızı Ayşe Güler, babasının sağlık durumlarının ciddileştiğini ve hapishane yönetiminin hasta mahpus ve hükümlüler konusunda gerekli hassasiyeti göstermediğini vurguladı.

‘BABAMI BİRÇOK YERE SÜRGÜN ETTİLER’ Babasının kendisine bakamayacak durumda olduğunu aktaran kızı Güler, bu sorunun da bir kaç yıl önce başladığını aktardı. Babası ile ağabeyinin Diyarbakır D Tipi Hapishanesi’nde 2 yıl beraber kaldığını ve ağabeyinin babasına yardımcı olduğunu ifade eden Güler, hapishane yönetimi daha sonra hem ağabeyini hem de babasını farklı hapishanelere sevk ettiğini söyledi. Güler, hasta olan babasının da sık sık farklı cezaevlerine sevk edildiğini belirtti.

‘HASTANEDE TADAVİ EDİLMELİ’

Babasını en son İskenderun T Tipi Hapishanesi’nde Kurban Bayramı’nda gördüğünü belirten Güler, gördüğü manzarayı şöyle anlattı: “Babam, tekerlekli sandalyeyle yanımıza geldiğinde şaşkına döndük. Babamı hastaneye dahi götürmüyorlar, tedavi diye sadece hapishane revirine götürüyorlar. Babam revir yerine hastanede tedavi edilmeli. Ayrıca yaşından ve sağlık sorunları nedeniyle bakımını sağlayamıyor. Kardeşim yanında olsa ona bakardı.” ‘BABAM UYUYAMIYORUM DİYOR’ Babasından yüksek tansiyon ve kalp hastalığının ciddi bir duruma ulaştığına dikkati çeken Güler, babasının hapishane de kaldığı süre zarfından iki kere de anjiyo olduğunu kaydetti. Bu hastalıkların yanı sıra romatizma hastalığı nedeniyle de babasının yürüyemeyecek durumda olduğunu ifade eden Güler, “Babam, bize ‘canımın acısından uyuyamıyorum’ diyor. İskenderun’da yoğun nemden dolayı romatizma ağrıları daha çok baş göstermeye başlamış” diye konuştu.

‘HAPİSHANE KOŞULLARI OLDUKÇA ZOR’

Hapishane yönetiminin mahpuslara ayakta sayımı dayattığını ve babasına gönderdikleri şalvar ve benzeri kıyafetleri içeriye almayıp geri gönderdiğini aktaran Güler, şunları söyledi: “Hapishane koşulları oldukça zor. Babam ile görüşe gittiğimiz sırada bir anons sesi geldi. ‘Bugün öğleden sonra sular akmayacaktır’ diye bir anonstu. Sularını kesiyorlar, kitap, dergi, radyodan mahrum bırakıyorlar, genç tutsaklara şiddet uyguluyorlar. Görüşte bir annenin, çocuğuna saldırı olmuş diye ağladığını gördük. İskenderun Hapishanesi’nde tam anlamıyla tecrit var.” Babasıyla görüşmeye gittiği sırada yaşadıklarını da anlatan Güler, “Burada adalet, hukuk, kanun yok. Kanun, hapishane gardiyanları ne derse odur” dedi. Güler, tüm hasta mahpusların serbest bırakılmasını talep etti. Konuya ilişkin telefonla görüştüğümüz İskenderun T Tipi Hapishanesi’nde yetkilileri ise iddiaların asılsız olduğunu ileri sürdü.

Haber Kaynağı: http://mezopotamyaajansi20.com/tum-haberler/content/view/68771?fbclid=IwAR2x6gmuuRVBj6a_Q-GfCO7cuenx2ivo52Rx4zQYtUI6KiibiVmd_KoZHCM

One comment on ““80 yaşındaki hasta mahpus Güler artık yürüyemiyor”

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 13 Eylül 2019 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 274.420 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: