CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Kalbi yüzde 25 çalışan hasta mahpus Kaya: Cezam ertelensin”

Haber Kaynağı: http://mezopotamyaajansi20.com/tum-haberler/content/view/68237

Osmaniye 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 3 kalp kayapçığı çürüyen ve kalbi yüzde 25 çalışan hasta mahpus Sabri Kaya, gönderdiği mektupta durumunun gün geçtikçe kötüye gittiğini belirterek, cezasının ertelenmesini istedi. Osmaniye 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalbi yüzde 25 çalışan hasta mahpus Sabri Kaya, İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi’ne gönderdiği mektubunda sağlık durumunu ve yaşadığı hak ihlallerini anlattı. 1998’de Adana’nın Ceyhan ilçesinde yaşanan bir olaya ilişkin 2000’de gözaltına alındığına yer veren Kaya, bir itirafçının beyanıyla takipsizlik kararı aldığı soruşturma kapsamında 2008’de gözaltına alınıp yargılandığını ve kendisine yargılanma sonucunda 10 yıl hapis cezası verilerek tutuklandığını anlattı. ‘ÖLÜM RİSKİN VAR’ Kendisine ceza veren savcı ve hakimlerin şuanda FETÖ’den hapishanede olduğuna değinen Kaya, 2010’da stresten ötürü kalp krizi geçirdiğini, 10 gün yoğun bakımda kaldığını ve kalp kapağının 3 tanesinin çürüdüğünün kendisine aktarıldığını belirtti. Doktorların kendisine, “Ölüm riskin var. Hemen ameliyat olman gerek” dediğini belirten Kaya, ameliyat olacağı gün 10 kişiyle birlikte Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildiğini ve hapishanede 2 ay tecritte kaldığını söyledi. Kaya, “Temizlik malzemesi yok. Toz, mikrop. Temel ihtiyaç, su ihtiyacımızı bile karşılamadılar. Orada durumum daha da kötü oldu. Beni acilen hastaneye sevk ettiler. Hastanedeki doktorlar acilen ameliyat olmam gerektiğini söylediler. ‘Yoksa öleceksin. Ya da felç olacaksın’ dediler. Ben de kabul ettim. Ankara Numune Hastanesi’ne sevkimi yaptılar. 20 gün geçtikten sonra Ankara Numune Hastanesi’nde ameliyat oldum” dedi.

‘İKİ KEZ AMELİYAT OLDUM RAPOR VERİLMEDİ’

Kaya, mektubunda devamla şu ifadelere yer verdi: “Bu birinci ameliyatım idi. bana, ‘kalp kapakçığın değişecek’ dediler. 2013’de Çözüm Süreci başlamıştı. Doktorlar bana iyi davranıyorlardı. İlk ameliyatım 10 saat sürdü. Aileme haber verdiler. Ailemden kan almışlardı. 5 gün yoğun bakımda kaldım. 5 gün de serviste kaldım. Hükümlü koğuşuna taşıdılar. Serviste kaldığım günlerde ailem ziyaretime gelip yardımcı olabiliyorlardı. Daha sonra bana doktorlar, ‘kalp kapakçığın değişmedi. Sadece kapakçık tamiri yapıldı. Belki tamirle kurtarırız’ dediler. Daha sonra 30 Eylül 2015’te ikinci ameliyatımı oldum. Açık kalp ameliyatı ile bu defa kalp kapakçığım değişti. Mekanik kapakçık değişti. Erteleme için başvuru yapıldı. Bu defa Ankara rapor vermedi.”

‘İKİ KEZ RİNG ARACINDA KRİZ GEÇİRDİM’ Kalbinin yüzde 40 çalışması nedeniyle şeker, tansiyon, astım, bronşit, kemik erimesi, varis, reflü ve gastrit gibi hastalıkların da mevcut olduğunu söyleyen Kaya, tüm ihtiyaçlarını arkadaşlarının karşıladığını dile getirdi. 15 Temmuz darbe girişimi ardından 10 arkadaşıyla birlikte Karabük Cezaevi’ne sevk edildiğini anlatan Kaya, Karabük’te sağlık kuruluna gönderildiğini, kurulun kendisine kalbinin yüzde 40 çalıştığını ve “cezanın ertelenmesine gerek yok” diyerek rapor verdiğini belirtti. Kaya, “Pil takılması lazım’ dediler. Ben bunu kabul etmedim. Sevkimi Osmaniye’ye istedim. Geldim burada il sağlık kuruluna çıktım. ‘Kalp yüzde 40 çalışıyor’ diye rapor verdiler. Daha sonra EKO çekildi. ‘Kalbin yüzde 25 çalıştığı’ raporunu verdiler. Ben de 2022 yasadan faydalanmak istediğim konusunda başvuruda bulundum. Birinci raporu iptal ettiler. Neden ve niçin iptal edildiğini bilmiyorum. Bu defa 2022 için tekrar götürdüler. Bu defa sadece kalp ve astım için rapor verdiler. ‘Yüzde 80 iş göremez’ raporu verdiler. Ben itiraz ettim. 5 yıldır şeker ve tansiyon ilaçları kullanıyorum. İlacımı kestiler. Cezaevi doktoru Osmaniye Devlet Hastanesi’ne sevkimi yaptı. Şeker ve tansiyon için Hastane Tip 2. Diyabet Mitalis ve Hipertansiyon kronik hastalığı raporunu verdiler. İki defa ring aracında kriz ve baygınlık geçirdim.”

‘DURUMUM İYİ DEĞİL’

Sağlık sorunları nedeniyle cezasının ertelenmesini isteyen Kaya, kamuoyunu bu konuda duyarlı olmaya çağırdı. 8 Ocak 2013’te 3 ay cezasının ertelendiğini ve 3 ay sonra tekrar tutuklandığına yer veren Kaya, son olarak şunları anlattı: “8 Ocak 2013’te tahliye oldum. 20 gün sonra Ankara’ya kontrole geldim. Burada kötüleştim. Her gün hastanede yattım. Kalbime pil takmak istediler. Psikolojimin iyi olmadığını söyledim. Kabul etmedim. Eve geldim. 76 kilodan 58 kiloya düştüm. Ayakta duramıyordum. Tekrardan avukatım ceza ertelemesi için Ankara Numune Hastanesi’ne rapor verdi. Ben de götürüp İstanbul Adli Tıp’a verdim. Tekrar hastaneye yattım. 20 gün sonra ise hapishaneye yolladılar. Ben tekrardan en az 3 ay cezamı erteleyeceklerini bekliyordum. Bir ay sonra İstanbul Adli Tıp ‘kronik rahatsızlığı yoktur’ diye rapor verdi. Hapishanede kaldım daha sonra Sincan Kampüs Hastanesi Kardiyoloji doktoru bana, ‘senin durumun iyi değil. Kalp kapağının değişmesi lazım’ dedi. Aynı benim hastalıklarımı yaşayan Paşa Ergün Soygun’a bir yıl erteleme verdiler. Bana ise 3 ay erteleme verdiler. 3 ay sonra tekrar tutuklandım. 3 ayın 2 ayını hastanede geçirdim. Şuanda Osmaniye 2 No’lu Cezaevi’ndeyim. Sağlık sorunlarım devam ediyor. Cezamın ertelenmesini istiyorum.”

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 07 Eylül 2019 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.237 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: