CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Mahpus kadınlar: Tedavi hakkımız engelleniyor.”

Haber Kaynağı: http://mezopotamyaajansi20.com/tum-haberler/content/view/67601

Bakırköy L Tipi Kadın Kapalı Hapishanesi’nde bulunan mahpuslar, tedavi haklarının engellendiğini ifade etti. Kendilerine kelepçeli muayenenin dayatıldığını belirten mahpuslar, insan hakları kurumlarına çağrıda bulundu.

Bakırköy L Tipi Kadın Kapalı Hapishanesi’nde bulunan mahpus kadınlar, aileleri aracılığıyla göndermiş oldukları mektupta hapishanede yaşanan sorunlara değindi. Ciddi sağlık problemleri yaşadıklarına dikkat çeken kadınlar, “Tedavi olmamız lazım fakat bu engelleniyor. Bazı arkadaşlarımızın durumu çok ağır olmasına rağmen tedavi edilmeleri engellenmektedir. Tedavi hakkımız keyfi uygulamalarla geçiştiriliyor” dedi.

‘HASTANEYE SEVK YAPILMIYOR’

Doktor gözetiminde tedavi edilmeleri gerekmesine rağmen bunun yapılmadığını söyleyen kadınlar, “Hepatit B ve kronik hastalıkları olan arkadaşlarımızın 3 ayda bir tedavi edilmesi ve hastalığının takip edilmesi gerekiyor. Benzer şekilde Tenzile Acar ve Felek Gün arkadaşlarımız da Hepatit B hastası. Her zaman sorun yaşıyorlar. Sevkleri yapılmıyor” diye belirtti.

‘GEÇİCİ SAĞLIK KANUNLARI UYGULANIYOR’

Durumu ağırlaşıp muayeneye götürülen mahpusların bile kötü karşılandığını ifade eden kadınlar, “Asker ve gardiyanlar tarafından kelepçeleri açılmıyor. Muayene esnasında askerler odadan çıkmıyor. Doktorlar durumu görüyor ve müdahale edeceği zaman, ‘bu kelepçe açılmaz, sen bir tutuklusun unutma’ diyor. Bunların genel değil geçici sağlık kanunları olduğu ortadadır” dedi.

‘PROTOKELE UYULMUYOR’

Tedavi haklarının sürekli engellendiğini vurgulayan kadınlar, “Hasta doktor ilişkisinde muayenin yapıldığı yer hastanın psikolojisi açısından olumlu bir yer olmamasına rağmen engelleniyor. 2012’de Türk Tabipleri Birliği tam tersi şeklinde karar aldı ve imzaladı. Kelepçeli şekilde hasta tedavi edilemez dedi. Öyle görünüyor ki bu protokole uyulmuyor. Bu yüzden siyasi mahpuslar olarak hastaneye sevk durumlarında sorunlar yaşıyoruz. Hasta mahpus arkadaşlarımız hastaneye sevk edilmedikleri için durumları giderek ağırlaşıyor. Genelde gardiyanların tutumu ‘eğer ölümcül bir durum yoksa sizi götürmeyiz’ diyorlar. Gidiş ve gelişlerde de sorun yaşıyoruz” ifadelerini kullandı. ‘KURUMLARA ÇAĞRI’

Yaşanan hukuksuzluğa karşı insan hakları kurumlarına çağrıda bulunan kadınlar, “İnsan haklarını savunan kurumların sesimizi duymalarını istiyoruz. Bu baskıları kabul etmiyoruz” diye belirtti.

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 31 Ağustos 2019 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.237 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: