CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hasta mahpus Emrah İsi artık ailesini tanıyamıyor

Haber Kaynağı :http://www.yeniyasamgazetesi1.com/hasta-tutuklu-ailesini-taniyamiyor/

Beşikdüzü T Tipi Hapishanesi’nde 6 aydır tek başına kalan hasta mahpus Emrah İsi’nin hastalığı günden güne ilerliyor. Ailesi İsi’nin kendisini ifade etmekte zorlandığını söyleyerek ‘Artık bizi tanımakta zorluk çekiyor. Tedavi edilmeli’ dedi

Hapishanelerdeki hasta mahpusların sayısına her geçen gün yenileri eklenirken, mahpus yakınları seslerini duyurmaya devam ediyor. Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde mahpus bulunan Emrah İsi de hasta mahpuslardan biri. İsi’nin psikolojik rahatsızlığından sonra hapishanede yaklaşık 6 aydır tek başına tutulmasına tepki gösteren ağabey Erhan İsi, kardeşinin sağlık sorunlarının ciddi boyutlara ulaştığını aktardı. Ağabey İsi, “Kardeşim artık bizi tanımakta zorluk çekiyor. Sürekli bir yerlere odaklanıp duruyor. Ne sorsak ‘Bilmiyorum’ diyor” dedi.

Hastalığı ilerledi

Kardeşinin 2012 yılında örgüt üyesi olmak iddiası ile 15 yıl ceza aldığını ve bugüne kadar 6 hapishane gezdiği bilgisi veren İsi, kardeşinin ilk rahatsızlık döneminin yaklaşık bir yıl önce mahpus bulunduğu Samsun T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde başladığını belirtti. Kardeşinin rahatsızlığının Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Hapishanesi’ndes altı ay kadar tek başına bir yerde kalmasıyla ilerlediğinin altını çizen ağabey İsi, ekonomik nedenlerden dolayı çok fazla görüşe gidemediklerini ifade etti.

6 aydır tek kalıyor

En son yaptığı açık görüşe dair izlenimlerini de aktaran ağabey İsi, kardeşinin sağlık sorunlarından dolayı temel gereksinimlerini sağlama noktasında yetersiz kaldığını söyledi. Ağabey İsi sözlerine şu şekilde devam etti: “Kardeşim 6 aydır tek başına kalıyor. Hiçbir şekilde diğer tutuklular ile bir araya gelmiyormuş. Biz görüşe gittiğimizde bizi bile tanımakta zorluk çekiyordu. Hal ve hareketlerini gördük. Biz kendisiyle sohbete başladığımızda sürekli olarak bir yerlere odaklanıyor ve birçok kelimeyi de üç dört defa tekrarlıyordu. Daha önce böyle bir şeyi yoktu. Psikolojik sorunları Samsun Cezaevi’nde başlamıştı. En son Trabzon’a gittiğinde durumu daha kötü olmuştu. Psikolojik rahatsızlıklarından dolayı kullandığı ilaçları unutuyormuş. Durumu şuan çok kötü.”

Artık kendisini ifade edemiyor

Sohbet sırasında kardeşine sordukları tüm sorulara, “Bilmiyorum, hatırlamıyorum” cevabını aldıklarını belirten ağabey İsi, kardeşinin artık kendisini ifade edemediğini dile getirdi. Ağabey İsi, “Biz kendisine neden üstünü değiştirmiyorsun, saçını sakalını kesmiyorsun gibi sorular sorduğumuzda bir yerlere odaklanıp bilmiyorum diye cevap veriyor. Artık kendisini ifade edemiyordu. Telefon hakkı var ama onu bile kullanmıyor. Onu da unuttuğunu söyledi” dedi.

‘Tedavi edilmeli’

Ağabey İsi, kardeşinin yaşamından ciddi anlamda endişe duyduklarını ve bundan kaynaklı yaşanan hukuksuzluğu İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) ileterek yardım talep ettiklerini dile getirdi. Ağabey İsi son olarak, “Bize yardım etsinler. Özellikle de siyasi parti ve sivil toplum örgütlerine çağrıda bulunuyorum. Biran önce kardeşimin tedavisine başlanmalı. Artık doktorların onu ziyaret etmelerini istiyoruz. O da olmadı en azından bize yakın bir cezaevine getirsinler. Bizim de ekonomik sıkıntılarımız olduğundan dolayı yanına gidemiyoruz” çağrısında bulundu.

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 25 Ağustos 2019 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 274.594 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: