CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“İHD Ankara: İki Buçuk Yılda 39’u Hasta, 73 Mahpus Yaşamını Yitirdi”

Haber Kaynağı: http://m.bianet.org/bianet/insan-haklari/211808-ihd-ankara-iki-bucuk-yilda-39-u-hasta-73-mahpus-yasamini-yitirdi

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, 259’uncu haftasında hapishanede hasta mahpusların sağlık durumlarına dikkat çekmek için İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube binası önünde açıklama yaptı.

Açıklamayı yapan İHD Merkez Yürütüme Kurulu (MYK) Üyesi Nuray Çevirmen, son aylarda cezaevlerinde hak ihlallerinin arttığı ve yapılan tüm şikayet ve başvuruların sonuçsuz kaldığı bir dönemin yaşandığını söyledi.

“Hapishanelerde korku rejimi uygulanıyor”

Hapishanelerle ilgili etkin bir soruşturma yapılmadığını belirten Çevirmen, şöyle konuştu:

“Hapishanelerde korku rejimi uygulanmaya başlanmıştır. Adeta kötü muamele ve işkence pilot hapishanesine dönüştürülmüş olan Elazığ Yüksek Güvenlikli Cezaevinde uzun zamandır devam eden sorunlar hiçbir şekilde bitmiyor. Mahpusluğun yalnızca özgürlüğünden mahrum bırakılma cezası olmasına rağmen ceza içinde ceza dayatılmaktadır.

Cezaevlerinde hasta mahpusların durumu her geçen gün kötüye gidiyor.  2017 yılının başından bugüne kadar 39’u hasta mahpus, 73 kişi yaşamını yitirdi.

“7 yıldır ameliyat yarası kapanmadı”

Açıklamanın devamında Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki mahpus İsmet Akın ile Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde bulunan Yusuf Bor’un sağlık durumuna dikkat çeken Çevirmen, şunları söyledi:

“İsmet Akın 2012 yılında yaralı bir şekilde yakalanarak Dicle Tıp Fakültesine kaldırılmıştır. Yapılan ameliyatının ardından Diyarbakır D Tipi Kapalı hapishanesinde gönderilmiş ve burada 3 yıl kadar kalmıştır. Daha sonra Kırıkkale F Tipi kapalı hapishanesine sevk edilmiştir. Ameliyatının üzerinden yedi buçuk yıl geçmesine rağmen yarası kapanmamaktadır ve sürekli olarak kanaması meydana gelmektedir.

“Sık sık kanama yaşıyor, tedavisi yapılmıyor”

Fistül oluşmuş ve sık sık kan ve irin akmaya devam etmektedir. Son dönemlerde sağlık sorunları daha da artmış, yarasından irin ve kanamaları fazlalaşmıştır. Ayrıca şiddetli baş ağrısı yaşıyor, safra kesesinde taş var ve alınması gerekiyor. Karnındaki yarası için ultrason yapılması gerekiyor buna göre etkili ve iyileşmeye dönük tedavilerinin başlaması gerekiyor. Ama bunların hiçbiri için tedavi yapılmıyor.”

“Gözleri neredeyse görmüyor”

 “52 yaşındaki Yusuf Bor’un ise, gözlerinde yüzde 95 görme sorunu var ve tedavisi yapılmıyor. Eşinin ifadesine göre zamanında tedavi edilseydi durumunun bu kadar ilerlemeyecekti. Yaşamını devam ettirmek için arkadaşlarının desteğine ihtiyaç duymaktadır. İki gözünde de ileri derecede görme problemi olan ve bakıma muhtaç duruma gelen mahpusun gerekli olan tedavilerinin acil olarak yapılması ve az kalmış olan cezasının ertelenerek ailesinin yanına dönmesi sağlanmalıdır.”

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 24 Ağustos 2019 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.483 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: