CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Eskişehir’den Ayvalık’a nakledilen hasta mahpus vefat etti”

Haber Kaynağı : https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/08/05/eskisehirden-ayvalika-nakledilen-hasta-mahkum-vefat-etti/?fbclid=IwAR1PFffmFq7zRQLh1WVvmxEq1mGliWSktUK5_FJzIp-bNmh8994O6wadwsQ

Eskişehir Çifteler Cezaevi’nden Ayvalık Cezaevi’ne nakledilen şeker, kalp ve tansiyon hastası mahpus Aynur Uyar, nakledildikten 10 gün sonra vefat etti. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Uyar’ın hasta olmasına rağmen izne çıkarılmadığını ve hapishanede gerekli tedavisi yapılmadığını söyledi.

‘GÖZ GÖRE GÖRE ÖLÜME TERK EDİLDİ’

Kapatılan Eskişehir’deki Çifteler Kadın Açık Cezaevi’nden Ayvalık’a nakledilen mahpus ve hükümlülerin depoda tutulduğunu ve tarlada çalıştırıldığını belirterek 16 Temmuz’da konuyu Meclis gündemine taşıyan ve soru önergesi veren Çakırözer’e Adalet Bakanlığı tarafından yanıt verilmedi.

Uyar’ın ölümünün ardından yaptığı yazılı açıklamada Çakırözer, “Uyardık ama karşılık bulamadık, önlem alınmadı. Şeker, kalp ve tansiyon hastası Uyar hapishanedeyken durumunun daha da kötüleşti, buna rağmen hastaneye götürülmedi ve rapor verilmedi, Uyar göz göre göre ölüme terk edildi” dedi.

‘DURUMU KÖTÜ OLMASINA RAĞMEN TEKRAR CEZAEVİNE GETİRİLİYOR’

Aynur Uyar’ın 19 Temmuz’da yaşamını yitirdiğini, ölümünün ardından ailesi ve avukatıyla iletişime geçtiğini belirten Çakırözer şunları aktardı:

“Ailesi, hasta mahkûm Uyar’ın Ayvalık Cezaevi’ne naklinden sonra sağlık durumunun daha da kötüleştiğini, bir ayağının kangren olduğunu söylüyor. Nakil işlemleri yapılmadan önce hastaneden rapor için talepte bulunuluyor ama izin raporu verilmiyor. Şeker, tansiyon, kalp hastası bu kadın nakledildiği Ayvalık Cezaevi’nde 2. katta yatırılıyor. Cezaevine naklinden 10 gün sonra fenalaşan Uyar, hastaneye kaldırılıyor ama durumu kötü olmasına rağmen sabah tekrar cezaevine getiriliyor. O sırada cezaevi idaresince apar topar izne çıkarılıyor ve ailesine gelin alır deniliyor. Ama aile gidene kadar mahkûm Uyar kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiriyor.”

‘NEDEN RAPOR VERİLMEDİ?’

Hasta mahpus Aynur Uyar’ın vefatını Meclis gündemine taşıyan Çakırözer, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu soruları yöneltti:

  • Çifteler Cezaevi’ndeyken hastalığı gözle görünür şekilde belli olan hasta mahpus Aynur Uyar’a ailesinin ve avukatlarının tüm başvurularına rağmen neden rapor verilmemiştir?
  • Çiftler Cezaevi’nden Ayvalık Cezaevi’ne nakledilen Aynur Uyar’ın nakil işlemleri öncesinde sağlık durumu nasıldı?
  • Mahpus Uyar’ın nakil işlemleri yapıldıktan sonra Ayvalık Cezaevi’nde gerekli tedavileri yapılmış mıdır?

‘SORUMLULAR HAKKINDA İŞLEM YAPILACAK MI?’

  • Daha önce defalarca talep edilip izin çıkmamasına rağmen, hastaneye götürülüp hapishaneye geri getirildiği gün bu hastaya izin verilmesi tesadüf müdür?
  • Hasta mahpusun ölümüne ilişkin ihmali olan hapishane yönetimi ve sorumlular hakkında herhangi bir işlem yapılacak mıdır?
  • Hapishanedeki ağır hasta mahpus ve hükümlü sayısı kaçtır?
  • 2002-2019 yılları arasında hapishanede kaç mahpus ve hükümlü yaşamını yitirmiştir? Bu kişilerin ölüm nedenlerine göre dağılımı nedir?

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 09 Ağustos 2019 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.209 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: