CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Yanlış teşhis konulan hasta mahpus Ergin Aktaş’ın durumu kötü”

Zatürre teşhisi konulan hasta mahpus Ergin Aktaş’ın Silivri Cezaevi’ne sevkinden sonra zatürre değil verem olduğu öğrenildi. Avukat Gülizar Tuncer, yanlış teşhis konulan ve hastaneye yatırılmayan Aktaş’ın durumunun kötü olduğunu söyledi.

Bir kolu bilekten diğeri dirsekten kesik olan ve Adli Tıp Kurumu’nun 4 kez verdiği “cezaevinde tek başına yaşamını idame ettiremeyeceği” yönündeki rapora rağmen serbest bırakılmayan Ergin Aktaş’a hastanede yanlış teşhis konuldu.

12 Mayıs’ta İzmir Menemen R Tipi Cezaevi’nden Silivri 9 No’lu Cezaevi’ne sevk edilen Aktaş’la 2 kez görüşen avukat Gülizar Tuncer, durumunun kötü olduğunu söyledi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Sadiye Esere konuşan avukat Tuncer, Aktaş’ın tecride karşı başlatılan açlık grevi kapsamında 6 Mart’ta girdiği açlık grevini hatırlatırken, bu eylem nedeniyle hasta mahpusun çok yorgun ve bitkin düştüğünü kaydetti.

Menemen Cezaevi’nde bulunduğu sürede kan kusmaya başladığını, bu olaydan sonra gittiği doktorda Aktaş’a zatürre olduğunun söylendiğini aktaran Tuncer, konulan yanlış teşhisi şöyle anlattı:

“Tek başına hücrede yaşıyordu. Ora nemli ve rutubetli bir alandı. Sürekli çamaşırlar içerde kurutuluyor, pencereler açılamıyor. Zaten bir saat tek havalandırmaya çıkartılıyordu o zaman ve o ortamda Koah hastalığı iyice ilerlemişti. Ciğerleri kötüydü.
“Sonrasında kan kusmaya başlayınca açlık grevi sürecinde o zaman zatürre olduğunu söylemişler. Silivri’de ilk gördüğümde yine tek kişilik hücrede kalıyordu. Sonrasında arkadaşların yanına gitmişti ama kan kusma olayının dışında terleme ve ateş gibi belirtilerinin de olduğunu söylemişti. Silivri’ye geldiğinde zatürre değil verem olduğu anlaşıldı. Veremden sonra da ilaç tedavisi yapılıyor.”

Şu anki haliyle Aktaş’ın hastaneye yatırılması gerektiğini belirten Tuncer, hasta mahpusun hastanede tedavi görmesi gerektiğini belirtiyor.

İstanbul Tabip Odası’na yeniden rapor temini için başvuru yapılırken, Aktaş için HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da devrede, hastaneye yatırılması için Adalet Bakanı’yla görüşmeler yapıyor.

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 01 Ağustos 2019 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.630 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: