CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Bayburt Cezaevi’ni anlattı: Açlık grevinden çıkan mahpuslar tedavi edilmiyor”

Haber kaynağı:

http://www.jinnews6.xyz/TUM-HABERLER/content/view/114206?fbclid=IwAR1fMQuEYr_b5NkUyDwSl6fVNTEZk5HxuaurQzhr6aihyaYoG7t655k-F4w

Bayburt M Tipi Kapalı Cezaevi’nden tahliye olan Vesile Yüksel, mahpuslara yönelik baskıların her geçen gün daha da arttığını belirterek, 145 gün açlık grevinde kalan 6 mahpusun tedavilerinin halen yapılmadığını ve çoğunun vücudunun şişmeye başladığını aktardı.  Baskı ve hak ihlalleri ile gündeme gelen Bayburt M Tipi Kapalı Cezaevi’nde, açlık grevine giren mahpusların tedavi edilmediği öğrenildi. 145 gün grevde kalan 6 mahpusun grevin sonlandırıldığı gün hastaneye kaldırıldığı ancak sadece kan alındığı ve serum dahi takılmadığı belirtildi. 5 yaşındaki kızı Arin ile Bayburt Cezaevi’nden tahliye olan Vesile Yüksel, mahpusların yaşadığı sorunları aktardı.  Hapishanede yaşanan baskıların her geçen gün daha ciddi boyutlara ulaştığını vurgulayan Vesile, sürecin takip edilmesi için avukat ve bir komisyonun hapishaneyi ziyaret etmesini istedi. 

‘Şarkı söylendiğinde ‘slogan’ cezası veriliyor’ 

Hapishanede de ilk günden son ana kadar her gün daha da artan bir baskının söz konusu olduğunu belirten Vesile, maruz kaldıklarını “Havalandırma dışında bir yer görmüyorduk. Koridorlardan geçerken bile başka mahpuslara bakmamıza ya da selam vermemize izin verilmiyordu. Arin bile onlara selam veremiyordu. Selam vermek istediğinde de 3 gardiyan önünü kesiyordu. Ayakta sayım dayatılıyordu. Koğuşlara sürekli baskın yapılıyordu. ‘Arama’ adı altında elbiselerimizi, çatal, kaşık ya da tepsi ne buluyorlarsa götürüyorlardı. Arkadaşlar havalandırmada şarkı söylüyorlardı ama onlar slogan atıyorlar diye koğuşlarda orada olan olmayan herkesin adını yazıp tutanak tutuyorlardı. Biz gitmedik dememize rağmen ‘o kadar ses kimden çıkıyordu’ deyip tutanak tutuyorlardı. Mektuplara, bize gelen her şeye el konuluyordu” diye anlattı. 

 ‘İdare ile iletişim kurulamıyordu’ 

 Hapishane idaresi ve mahpuslar arasında en ufak bir iletişimin kurulamadığını ifade eden Vesile, cezaevi müdürünün “Ben zaten temsilci kabul etmiyorum. Olsa bile konuşmaya geldiğinde ben oturacağım o da ayakta konuşacak” dediği için iletişimin olmadığını aktardı. Vesile, bu tür uygulamalara her gün yenisinin eklendiğini de vurguladı. 

 ‘Grevden çıkan tutsaklara ilk gün kuru fasulye verildi’ 

Açlık grevinde olan mahpusların ise eylemin bittiği günden bu yana tedavi edilmediğini aktaran Vesile, 145 gün grevde kalan mahpuslara serum dahi takılmadığını dile getirdi. Grev sürecinde kendilerine 3 ay şeker verilmediğini kaydeden Vesile, “Grevde olan mahpusları ilk günden bizden ayırdılar. Meyve suyu gelmiyordu, şeker üç ay gelmedi, yoğurt iki ay gelmedi. Bize grev sürecinde verdikleri şeyler de kokuyordu. Verdikleri bütün ayranları döküyorduk. Grev bittikten sonra mahpusları hastaneye götürdüler ama sadece kan almışlardı. Serum dahi vurmadılar mahpuslara. Aynı gün iki arkadaşımız gece kötü olunca onları yeniden hastaneye götürdüler ama kelepçeyi çıkarmadıkları için muayene etmeden hapishaneye yeniden getirdiler. 145 gün grevde olan 6 mahpus vardı onlara grevin bitiminde ilk gün yemek olarak kuru fasulye verdiler. Doktorların grev sonrası verdiği reçeteye gardiyanlar el koyuyor ve ‘biz ne istersek siz onu yersiniz’ diyorlardı. Aradan kaç ay geçti ama hala mahpuslar tedavi edilmedi. Çoğunun vücudu şişmeye başladı. Uzak bir yer olduğu için aileler de sürekli görüşe gelemiyor. O yüzden mahpusların durumu sürekli kontrol edilemiyor” dedi. 

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 18 Temmuz 2019 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 274.594 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: