CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Gözünü kaybeden mahpus Demirhan tedavi için serbest bırakılsın”

Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tecride karşı girdiği açlık grevinde bir gözünü kaybedip, diğer gözünü de kaybetme riski olan Bayram Demirhan’ın ailesi, tedavi edilmesi için serbest bırakılmasını istedi.Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde İmralı tecridine karşı 5 Ocak’ta başladığı açlık grevi eylemini 27 Mayıs’ta PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla sonlandıran Bayram Demirhan daha önce rahatsız olan sağ gözünü tamamen kaybederken, diğer gözünü de kaybetmeyle karşı karşıya. Ailesi, durumundan dolayı endişeli.  Demirhan, tutuklanmadan önce geçirmiş olduğu trafik kazası nedeniyle sağ gözünde yüzde 20 oranında görme kaybı yaşarken, açlık grevi sürecinde ise rahatsızlığı daha da arttı. Açlık grevinin sonlandırılması sonrası Mardin Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Demirhan’ın sağ gözünün görme yetkisinin tamamen kaybettiği ve sol gözde ise yüzde 30 görme kaybı yaşadığı tespit edildi. Demirhan’ın, göz sorununun yanı sıra mide, bağırsak ve böbrek rahatsızlıkları yaşadığı belirtilirken, ailesi Demirhan’ın diğer gözünü de kaybetmemesi ve tedavi edilmesi için bir an önce serbest bırakılmasını istedi. 

 ‘TEDAVİSİ YARIM KALDI’ 

Demirhan ile 10 Haziran’da telefonla görüştüklerini ifade eden kardeşi Ramazan Demirhan, 1 yıl 3 aydır Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde olduğunu ve Demirhan’ın tutuklanmadan önce geçirdiği trafik kazasından sonra 2 kez göz ameliyatı geçirdiğini hatırlattı. Demirhan’ın daha önce böbrek yetmezliği tedavisi gördüğünü anlatan kardeş Demirhan, ağabeyinin cezaevinde tedavi edilmemesi nedeniyle sağlık durumunun bu noktaya geldiğine değindi. Kardeş Demirhan, “Ağabeyimin durumu gün geçtikçe kötüleşiyor. Böbrek tedavisi görüyordu, o da yarım kaldı. Bu böyle devam ederse hayatından endişe duyacağız” dedi. 

‘BURADA YAPILABİLECEK BİR ŞEY YOK’

 Demirhan, ağabeyinin kendisine; “Hastaneye götürüldüm. Doktorlar bana, ‘sağ gözün tamamen görme yetkisini kaybetmiş durumda. Sol gözde ise yüzde 30’luk bir görme kaybı var. Şu anda burada yapılabilecek bir şey yok. Senin Diyarbakır’a sevkin bir hafta sonra gerçekleşebilir’ dediler. Ben Diyarbakır’a sevkimi istedim. Sol gözümde yavaş yavaş görme sorunu yaşıyorum. Bana ilaç verdiler. İlaçlarla tedavi olmaya çalışıyorum” dediğini aktardı.  

‘BÖBREKLERİ İFLAS ETMEK ÜZERE’ 

Ağabeyinin tedavi edilmesini isteyen Demirhan, “Böbrekleri iflas etmek üzeredir. Daha sağlıklı bir tedavi için bu süreçte tahliyesini istiyoruz. Zaten 18 Haziran’da Mardin’de duruşması görülecek. Bu duruşmada tahliyesini talep ediyoruz. Daha sağlıklı koşullarda tedavi edilmesini istiyoruz. Bu koşullarda tedavi edilmiyor. Tedavi edilmesi için serbest bırakılsın” diye çağrıda bulundu. 

Mezopotamya Ajansı 11.06.2019

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 274.566 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: