CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“AKÇİĞERİ İFLAS EDEN MAHPUS NİZAMETTİN YILMAZ TAHLİYE EDİLMİYOR”

Mardin E Tipi Cezaevi’nde 1 buçuk yıla yakın süredir tutuklu bulunan ve kendisine doktorlar tarafından “Bir ay bilemedin bir yıl daha yaşarsın” denilen 40 yaşındaki hasta tutuklu Nizamettin Yılmaz’ın akçiğeri iflas etti. Ailesi ise Yılmaz’ın durumunun ciddiyetini koruduğunu söyledi.

86 gün açlık grevinde kalan ve bu süre içinde 49 kiloya düşen Yılmaz ile ilgili ailesinin verdiği bilgilere göre, Yılmaz’ın akçiğeri iflas ettiği, iki elinin şiştiği belirtilirken, sağlık durumu ile ilgili Adli Tıp Kurumu “Cezaevinde kalamaz” raporu için başvurmasına rağmen kendisine 1 ay sonra randevu verildiği ve sağlık kontrolleri için götürüldüğü hastanede ise kendisine “Bir ay bilemedin bir yıl daha yaşarsın” denildiğini belirtti. 
Yılmaz’ın daha öncede 1 yıl 7 ay ile 2 buçuk yıla yakın süre kardeşi Şerafettin Yılmaz ile aynı cezaevinde kaldığını söyleyen ailesi geçtiğimiz Çarşamba günü kendisiyle yaptıkları görüşte sağlık durumunun ciddiyetini koruduğunu belirterek Yılmaz’ın durumuna dair bilgiler paylaştı. 

KENDİSİNE ÖMÜR BİÇİLDİ

Ailesi tarafından verilen bilgilerde Mardin Devlet Hastanesi’ne götürülen Yılmaz’ın, burada yapılan sağlık kontrollerinde akçiğeri’nin tamamen iflas ettiğini ve doktorların kendisi hakkında “cezaevinde kalamaz” dediği aktardı. Ardından Diyarbakır’da bulunan Dicle Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gönderilen Yılmaz’a doktorlar tarafından “Bir ay bilemedin bir yıl daha yaşarsın” denildiğini ifade eden ailesi, “Kesinlikle cezaevleri şartlarında kalamaz” uyarısında bulunulduğunu ifade etti.

‘MUTLAKA CEZAEVİ’NDEN ÇIKARILMASI GEREKİR’

ATK’ye “cezaevinde kalamaz” raporu alması için tekrar başvuru yapıldığını ifade eden ailesi, ancak kendisine 1 ay sonrasına randevu verildiğini belirtti. Yılmaz ile son yaptıkları cezaevi görüşmesinde sağlık durumunun kötü olduğu, soluk almada zorlandığını, dile getirdi. Ailesi son olarak oğullarının mutlaka cezaevinden çıkarılması gerektiğini söyleyerek, 26 Haziran’da da mahkemesi olduğunu ifade etti. 

Jiyan Haber 07.06.2019

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 274.730 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: