CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Kayseri’de mahpuslar serum sonrası fenalaştı”

Kayseri Bünyan Cezaevi’nde serum verilen tutuklular fenalaşıyor. Tutuklularda, tansiyon yükselmesi, baş dönmesi ve titreme baş gösteriyor. Tutuklular görüşe tekerlekli sandalyeyle gidiyor. Kayseri Bünyan Kadın Cezaevi’nde açlık grevini sonlandıran tutuklara yanlış serum verildiği öğrenildi. Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatları Kayseri, Kırıkkale, Amasya ve Tokat cezaevlerinde yaşananlara dair bilgi verdi.

 KAYSERİ 

Pazartesi günü cezaevi kampüsündeki poliklinikte tutukluların tetkikler için kan, idrar ve EKG çekilmesi ardından 100 günden fazladır açlık grevinde olan Berivan Bitmen, Maşallah Erbey, Merge Polat, Sinem Oğuz ve Saliha Cebe’nin aynı polikliniğe götürülürken, doktor ve sağlık çalışanlarının kötü muamelesine maruz kaldı. Tutuklulara kelepçe dayatılırken, tetkikler ardından serum verilmesi sonrasında grevde olanların fenalaştığı, titreme, tansiyon yükselmesi ve baş dönmesi bulguları ortaya çıktı. Tutuklulardan Merge Polat, nefes alamaz duruma gelmesinden sonra kendisine buhar verildi. Berivan Bitmen ve Maşallah Erbey’in de durumları ciddiyetini korurken, tekerlik sandalyeyle görüşe gidiyorlar. Bitmen’in sağ bacağında ve göğsünde kitle oluşmuş. “Verdiğimiz serumlara yazık değil mi” diyen cezaevi personellerine tutukluların, “serumun içinde ne olduğu” sorusuna, “Merak etmeyin zehir koymuyoruz içine” yanıtını veriyor. 

 KIRIKKALE 

Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevi sonrası aramaların sıklaştığı, durumu kötü olan tutukluların sevkleri geçiştiriliyor. Tutukluların talepleri karşılanmazken, Yeni Yaşam Gazetesi de tutuklulara verilmiyor. 

AMASYA 

Amasya E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklular hastaneye sevk ediliyor, ancak kelepçeli muayene dayatıldığından kaynaklı sadece kan veren tutuklar cezaevine geri götürülüyor. Açlık grevinde ciddi kilo kaybı yaşayan 53 yaşındaki Fethi Yaşa’nın durumu kötü ve kalp sorunu bulunuyor.  Cezaevi İdaresi, kendilerine verilen TTB Algoritmaları’na göre hareket etmiyor ve tutuklulara normal yemekler veriyor.  

TOKAT 

Tokat T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklulara normal yemekler veriliyor. Sadece 112 Acil’den gelen doktorlar tarafından kontrol edildiler. Hastaneye sevkleri yapılmıyor. Avukatlar, yaşanan ihlallerden dolayı bugün bir kez daha Amasya ve Tokat cezaevlerine gidecek. 

Mezopotamya Ajansı 31.05.2019

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.227 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: