CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hastaneye kaldırılmayan mahpuslar için AYM’ye başvuru”

ÖHD’li avukatlar, Bakırköy L Tipi Kadın Cezaevi’nde açlık grevini sonlandıran tutukluların hastaneye kaldırılmamasını Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı.  PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla sonlanan açlık grevlerinin ardından Bakırköy L Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutuklular hala hastaneye sevk edildi. Kamuoyunun baskısı sonrası ölüm orucunda olan Nesrin Akgül, Şükran Aydın ve Zozan Çiçek hastaneye sevk edildiyse de aynı gün cezaevine geri getirildi. Diğer tutukluların ise hala hastaneye sevkleri gerçekleşmedi. Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatları, Bakırköy Cezaevi’nde yaşanan ihlallere ilişkin Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuru yaptı.  

‘CEZAEVİ HEKİMİNİN TEDAVİSİ YETERSİZDİR’ 

AYM’ye yapılan başvuruda, tutukluların uzun süre açlık grevinde olduğuna dikkat çekildi. Tutukluların açlık grevini bıraktıklarına dair dilekçeleri cezaevi idaresine verdiğini ve tedavi görmek istediklerini yer verilen dilekçede, “Cezaevinde serum verilmiş ve açlık grevinin bitirilmesinin üzerinden 3 gün geçmiş olmasına rağmen hastaneye sevkleri yapılmamıştır. Müvekkillerimiz ilgili olarak cezaevi ile yapmış olduğumuz şifahi görüşmelerde, müvekkillerin cezaevinde tedavi edildiği iddia edilmişse de, bilindiği üzere cezaevinde sadece bir pratisyen hekim olup, uzun süre kalınan bir açlık grevinde uzman tetkikinin yapılması gerekmektedir” denildi.  Kimi müvekkillerinin kan tahlillerinin 28 Mayıs’ta yapıldığına dikkat çekilen dilekçede, “Kimi müvekkillerimizin bütün tetkik ve tahlillerinin yapılması ve günün 24 saati müşahede altında tutularak tedavisinin yapılması gerekmektedir ve açlık grevleri yani uzamış açlık multi-disipliner olarak ilgili uzmanlık alanları ile birlikte değerlendirilmesi gerekir. Oysa cezaevindeki hekim sadece mesai saatleri oradadır. Açlık grevleri ile ilgili herhangi bir uzmanlığı da bulunmamaktadır” denildi.  

‘KALICI HASTALIKLAR OLUŞABİLİR’ 

Türk Tabipler Birliği’nin belirttiği “yanlış tedavi” durumunda gelişecek semptomlara vurgu yapılan başvuruda, şunlara yer verildi: “WernickeAnsefalopatisi/Wernicke-Korsakoff Sendromu, Tiamin (B1 vitamini) eksikliği, Elektrolit denge bozukluğu: Hipokalemi, hipofosfatemi, hipomagnesemi, hipo veya hipernatremi, Su ve sodyum retansiyonu, ödem,  Kardiyopulmoner yetmezlik, Konvülsiyon, Hiperglisemi (özellikle yeterince tiamin içermeyen İV dekstroz uygulaması), Yeniden beslenme aşamasında tiamin rezervinin tüketilmesi, ‘Refeeding Sendromu’: Enerji fazlalığı (P düzeyi ile izlenir).” 

YAŞAM HAKLARI TEHLİKE ALTINDA 

Açlık grevinde olan tutukluların yaşam haklarının tehlike altında olduğuna vurgu yapılan başvuruda, şöyle denildi: “Bu nedenle, Anayasa Mahkemesi’ne mahpusların yaşam hakkının tehlikede olması nedeniyle tedbir talepli başvuru yapmaktayız. Bu başvuruya temel teşkil edecek şekilde: Müvekkillerimiz yapılan muayenesinin sonuçlarının (kan ve idrar tahlilleri, EKG ve diğer tahlil sonuçlarının) birer örneğinin tarafımıza verilmesini, müvekkillerimizin ilgili belirlenen semptomların neler olduğu ve ne şekilde bir tedavi uygulandığı konusunda tarafımıza yazılı bir şekilde cevap verilmesini, ayaktan, cezaevi koşullarında takip ve tedavi kararının hangi bulgu ve laboratuvar sonucuna göre karar verildiğinin açıklanmasını, uzman görüşlerinin alınıp alınmadığı, alındıysa hangi uzmanlık alanları ve onların epikriz (görüş notları) notlarının tarafımıza iletilmesini, müvekkilin neden hastaneye sevk edilmediğini, hangi doktorun görüşüyle ne şekilde bir tedavi uygulandığının, yazılı bir şekilde tarafımıza bildirilmesini talep ediyoruz. Yapacağımız Anayasa Mahkemesi başvurusunun tedbir talepli oluşu nedeniyle bu bilgilerin aciliyeti de gözetilerek tarafımıza bu bilgilerin verilmemesi durumunda, bunların Anayasa Mahkemesi tarafından isteneceği hususunu dikkatinize sunarız.” 

Mezopotamya Ajansı 31.05.2019

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 274.666 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: