CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Elazığ, Adana ve Osmaniye hapishanelerinde mahpusların sevki yapılmıyor”

Elazığ Cezaevi’nde açlık grevini sonlandıran 150’e yakın tutuklu ile Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi, Ceyhan M Tipi Kapalı Cezaevi ve Osmaniye 1 ve 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki tutukluların  tedavi altına alınmadığı belirtildi.   PKK lideri Abdullah Öcalan’ın mesajı üzerine açlık grevi eylemlerini sonlandırılan Elazığ Cezaevi’ndeki 150’e yakın tutuklu tedavi altına alınmadı.  Açlık grevindeki tutuklularla görüşen Avukat Gülşen Özbek, cezaevinde herhangi bir hazırlık olmadığını, hastanelerin bilgilendirilmediği ve sevklerin yapılmadığını aktardı. Cezaevi yönetiminin kendilerine herhangi bir bilginin verilmediğini, bu nedenle hiçbir hazırlıklarının da olmadığını ifade eden Özbek, tutukluların tedavi altına alınması için cezaevinde muhatap bulamadığını kaydetti.

 6 KİŞİNİN DURUMU AĞIR 

Özbek, 160 gündür açlık grevinde olan 6 kişinin bir an önce hastaneye sevk edilmesi gerektiğini belirterek, özelikle kadın koğuşunda bulunan Remziye Karabudağ’ın durumunun kritik olduğunu ve bir an önce müdahalenin yapılması gerektiğini aktardı. 

 SAVCILIĞIN İDDİASI

 Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir ise yaptığı görüşmede Cezaevi Savcılığı’nın, tüm hazırlıkların yapıldığını, hekim ve sağlık görevlilerin cezaevine sevk edildiğini öne sürdüğünü belirtti. Açlık grevinde bulunan tutukluların yakınlarının Elazığ Cezaevi önündeki bekleyişleri sürüyor. 

 ADANA VE OSMANİYE’DEKİLER DE SEVK EDİLMİYOR  

İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi Hapishaneler Komisyonu,  Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi, Ceyhan M Tipi Kapalı Cezaevi ve Osmaniye 1 ve 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevi eylemini sonlandıran 62 tutuklunun hastaneye sevklerinin yapılmadığını belirtti.  Ceyhan M Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevini sonlandıran 8 tutuklunun cezaevi doktorunca sağlık kontrollerinin yapıldığı belirten komisyon, doktorun “hastaneye sevk gerek yok” diyerek tutukluları hastaneye sevk etmediğini söyledi. Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevinde olan 15 tutuklunun eylemini sonlandırdığını ve cezaevi önünde ambulansların beklediğini aktaran komisyon, tutukluların hastaneye sevk edilmesi için girişimlerinin devam ettiğini belirtti.  Ayrıca; komisyon Osmaniye 1 ve 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevi eylemini sonlandıran 39 tutuklunun hastaneye sevklerinin yapılmadığını belirtti. Komisyon, açlık grevini sonlandıran tüm tutukluların hastaneye sevklerinin yapılarak tedavilerinin yapılmasını istedi.  

Mezopotamya Ajansı 26.05.2019

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.212 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: