CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus Aktaş tek kişilik hücrede açlık grevini sürdürüyor”

 6 Mart’tan bu yana açlık grevinde olan ve İzmir Menemen R Tipi Cezaevinde kalan hasta tutuklu Ergin Aktaş, sevk edildiği Silivri 9 No’lu Cezaevindeki tek kişilik hücrede açlık grevine devam ediyor.  Ağır hasta tutuklu olan ve kaldığı İzmir Menemen R Tipi Cezaevi’nden 12 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul’a sevk edilen Ergin Aktaş, Silivri 9 No’lu Cezaevinde DAİŞ ve FETÖ davası sanıklarının kaldığı bölümde tek kişilik hücrede tutulduğu belirtildi. Aktaş ile görüşen avukat Gülizar Tuncer, “Menemen’den Silivri’ye arkası kafesli ring aracıyla getirilmiş. O günden beri de Silivri 9 No’lu Cezaevi A Blok 61 numaralı hücrede kalıyor. Aktaş ile görüştüğümüzde bana saatin kaç olduğunu sorarak  ‘Sabah mı öğleden sonra mı’ olduğunu dahi bilmediğini ifade etti” dedi.  

FİİLİ ÖLÜM ORUCUNA BAŞLADI 

Aktaş’ın getirildiği günden beri kendisini kuşatılmış hissettiğini ve dışarıyla hiç bir bağlantısının olmadığını kendisine aktardığının altını çizen Tuncer, “Kendisine gazete dergi verilmemesi bir yana en yaşamsal ihtiyaçları dahi karşılanmıyor. Bana pis bir hücreye atıldığını, kendisine nevresim, diş macunu, sabun dahi verilmediğini ifade etti. Bu nedenlerle tecride karşı binlerce tutuklu ile beraber sürdürdüğü açlık grevini fiilen ölüm orucuna dönüştürdüğünü de belirtti” dedi. 

 ‘AÇLIK GREVİNİ BIRAKMAZSAN BURADAKİ DURUM DEĞİŞİR’ 

Aktaş’ın Menemen R Tipi Cezaevinde açlık grevine başladığı 6 Mart tarihinden itibaren sürekli biçimde idarenin “açlık grevini bırak” baskısıyla karşılaştığını aktaran Tuncer, “Cezaevi müdür ve müdür yardımcılarının ‘açlık grevini bırakmazsan buradaki durum değişir’ tehditlerine maruz kalmış. Ardından kendisi ve onunla birlikte aynı hücrede kalan Ahmet Hami fiziki saldırılara maruz kalmış” diye belirtti. 

 4 KEZ CEZAEVİNDE TEK BAŞINA KALAMAZ RAPORU VERİLDİ 

Bir kolu bilekten bir kolu dirsekten kesik olan ve Adli Tıp Kurumu’nun 4 kez verdiği “cezaevinde tek başına yaşamını idame ettiremeyeceği” yönündeki rapora rağmen Aktaş, serbest bırakılmadı. Polis karakoluna bomba atmaya çalışırken ellerini kaybettiği gerekçesiyle serbest bırakılmayan Aktaş, Menemen R Tipi Cezaevindeyken 2 yıl boyunca tek kişilik hücrede kendisi gibi ağır hasta tutuklu olan belden aşağısı felçli Ahmet Hami ile birlikte kaldı. Ahmet Hami 26 Mart’ta yapılan hücre baskınında saldırıya uğrayarak ve yerlerde sürüklenerek başka bir hücreye götürülmüştü. Buna karşı Menemen’de bulunan diğer ağır hasta tutuklular Ahmet Çelik, Cemal Aslan, Ergin Aktaş da Ahmet Hami gibi açlık grevine başlamışlardı. Açlık grevi sonrası ileri derecede kas erimesi olan Cemal Aslan Urfa Hilvan Cezaevine, beyin küçülmesi olan Ahmet Çelik ve Ahmet Hami Aydın Söke Cezaevine, Ergin Aktaş ise Silivri 9 No’lu Cezaevine gönderilmişti.  

Mezopotamya Ajansı 20.05.2019

One comment on ““Hasta mahpus Aktaş tek kişilik hücrede açlık grevini sürdürüyor”

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 272.397 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: