CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“İHD, TİHV, ŞTB ve SES’ten Şırnak Hapishane raporu: İlk grubun durumu kötüye gidiyor”

İHD, TİHV, ŞTB ve SES’in 22 tutuklunun açlık grevinde olduğu Şırnak Cezaevi’ne ilişkin hazırladığı raporda, ilk gurupta yer alan eylemcilerin durumlarının kötüye gittiği ve eylemcilerde uyku sorunu, baş dönmesi, bağırsak kanaması ve gözlerde kararmalar gibi semptomların görülmeye başlandığı bilgileri paylaşıldı.  İnsan Hakları Derneği (İHD) Şırnak Şubesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Cizre Referans Merkezi, Şırnak Tabip Odası (ŞTB), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şırnak Şubesi, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı tutuklu bulundukları Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 3’ü kadın 22 tutuklu tarafından sürdürülen açlık grevi ve hak ihlallerine ilişkin hazırladıkları tespit raporunu açıkladı.  4 sayfadan oluşan raporda, açlık grevinde olan tutuklular tarafından gönderilen mektup, cezaevi savcısı, cezaevi müdürü ve tutuklular ile yapılan görüşmelere yer verildi.  “Açlık grevi eylemleri, eylemciler açısından fiziksek ve ruhsal yıkıcılığın ciddi boyutlara ulaştığı seviyeye gelmiştir” uyarısıyla başlayan raporun giriş kısmında, 13 tutuklu adına İHD’ye gönderilen mektuba yer verildi.

  TUTUKLULAR: TECRİT ALTINDAYIZ 

Tutuklular tarafından gönderilen mektupta yaşanan sorunlar şu şekilde sıralandı: “* Haftada 10 saat olması gereken sosyal aktivite haklarımız idarece kısıtlanmıştır. Diğer koğuşlardaki arkadaşlarımızla bir dakika bile görüşememekteyiz. Bu şekilde odalarımızda tecrit altındayız. * Ağır ve hasta arkadaşlarımızın tedavilerinde ihmaller söz konusu. * İdare kantininden aldığımız el radyosu, çarşaf, ip, leğen vb. eşyalarımıza idarece el konulmuştur. * Hobi, spor, atölye, el işi vb. aktivitelere ortak çıkamamakta ve bu haklarımız kısıtlanmaktadır. * Koridor ve maltada personelin üst araması onur kırıcı olmaktadır. * Cezası bir yılın altına düşen arkadaşlarımıza taraflı-tarafsız ayrımcılığı yapılarak, gözlem kurulu eşitlik ilkesine aykırı davranmaktadır. * Daha önce aktivitelerle ilgili olarak Adalet Bakanlığı’na yazmış olduğumuz ve lehimize sonuçlanan 04/02/2019 tarih ve 66708689-204.0800-E 324/18980 sayı numaralı bakanlık talimatı uygulanmamaktadır.”  Raporun devamında savcılık, müdür ve tutuklularla yapılan görüşmelerin ayrıntılarına yer verildi. 

 ÖNLEMLER NOKTASINDA SAVCILIKLA GÖRÜŞÜLDÜ

 Raporda, 9 Mayıs tarihinde savcılık ile yapılan görüşmede cezaevinde yaşanan hak ihlallerinin konuşulduğu ifade edildi. Eylemcilerin tıbbi durumunu izlemekle sorumlu olan personelin görevini en iyi şekilde sürdürmesi gerektiği noktasında uyarılarda bulunulduğu belirtilen raporda, “Eylemcilerin kendi iradeleri ile eylemlerini sonlandırması durumunda; açlık grevi eylemcilerine yönelik uygulanması gerekilen tedavi protokolünün en küçük bir sapma gerçekleşmeksizin uygulanmasının hayati önem taşıdığına dikkat çekilmiştir. Açlık grevlerinin sonlandırılması karşısında yeterli önlemlerin önceden alınması gerektiği, heyetin bu konuda her türlü bilgi ve deneyim paylaşımında bulunmaya hazır olduğu ifade edilmiştir” uyarılarının yapıldığı aktarıldı.  Raporda, cezaevi müdürü ile yapılan görüşmede de, yaşanan hak ihlalleri konuşulduğu kaydedildi. Cezaevi koşullarının tedavi hizmetini sağlayabilecek yeterli tıbbi donanıma ve kapasiteye sahip olmadığının cezaevi müdürüne aktarıldığı ifade edildi. 

 BAĞIRSAK KANAMASI, GÖZLERDE KARARMALAR BAŞLADI 

Raporun son bölümünde ise, heyet içerisinde yer alan avukatın tutuklularla yaptığı görüşmelere yer verildi. Görüşmede, açlık grevindeki eylemcilerde kilo kaybı, uyku sorunu, baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü, mide bulantısı ve kramplar, bağırsak kanaması ve gözlerde kararmalar gibi semptomların görülmeye başlandığı bilgilerine yer verildi.  

 İLK GRUBUN DURUMU KÖTÜYE GİDİYOR 

Raporun ilgili bölümünde, açlık grevine 16 ve 31 Ocak tarihlerinde başlayan tutuklulardan Agit Bilik, Ebubekir Neng, Salih Kutluk ve Hakan Petekkaya’nın sağlık durumlarının kötüye gittiğine dikkat çekildi.  Ayrıca, tutukluların görüşme sırasında, 1 Mayıs tarihinde yaptıkları etkinlikten kaynaklı gardiyanların provokasyonuna maruz kaldıkları ve 8 kişi hakkında disiplin soruşturması başlatıldığını aktardığı ifade edildi. Söz konusu durumdan kaynaklı da, 1 Mayıs tarihinde bu yana eylemcilerin kilo, tansiyon ve şeker ölçümlerinin yapılmadığı kaydedildi.   Raporun devamında, “Mahpuslar koğuş değiştirmenin kabul edilmediğini, siyasi mahpusların başka hapishanelere sevkinin kabul edilmediğini ve hapishaneden hastaneye sevklerde sorun yaşandığını dile getirmişlerdir” denildi. 

 ‘TALEPLER ERTELENMEKSİZİN DEĞERLENDİRİLMELİ’

 Sorunların acilen giderilmesi istenilen raporun sonuç bölümünde şu uyarılara yer verildi: “Mahpusların sağlıklarının tehlikeye girmemeleri konusunda gerekli tıbbi bakım ilkelerine uyulması sağlanmalıdır. Ayrıca mevzuata aykırı uygulama içerisinde bulunan hapishane yetkililerinin uyarılması ve bu konuda gerekli adli ve idari soruşturmaların açılması gerekmektedir. Her an ölüm haberlerinin gelebileceği bir durumun söz konusu olduğu gerçeğinden hareketle, mevcut taleplerin ertelenmeksizin değerlendirilmesi hususunda yetkililerin sorumluluklarını yerine getirmesi hayati önem taşımaktadır.”

Mezopotamya Ajansı 15.05.2019

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.196 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: