CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Çevirmen: Neredeyse her hafta bir mahpus yaşamını yitiriyor”

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi’nin cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin yaptığı basın açıklamasında konuşan İHD MYK üyesi Nuray Çevirmen, “Neredeyse her hafta bir mahpus yaşamını yitiriyor” dedi.  Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 245’inci haftasında İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını yapan İHD Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Nuray Çevirmen, Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde olan Hasan Aşkın’ın durumuna dikkat çekti. Çevirmen, cezaevlerinde iletişim haklarının engellenmesi, tutukluların avukatlarıyla kameralı görüş yapmaya zorlanmaları, gazetelerin ve radyoların verilmemesi, idarenin belirlediği kısıtlı televizyon kanallarının izlenmesine izin verilmesi, yemeklerin sağlıksız ve yeterli beslenmeyi sağlayacak düzeyde olmaması, gibi binlerce sorun olduğunu kaydetti. 

‘457 AĞIR HASTA MAHPUS VAR’ 

Cezaevlerindeki kötü koşullar ve yaşanan hak ihlalleri nedeni ölümlerin fazla olduğunu ifade eden Çevirmen, “Türkiye hapishanelerinde bin 330 hasta mahpus bulunmakta ve bunların 457’si ağır durumdadır. Tüm hasta mahpuslar çözüm beklemektedirler” dedi.  Çevirmen, “Neredeyse her hafta bir mahpus yaşamını yitiriyor. Bir kısmı sağlık nedeniyle yaşamının yitirenlerin bu kadar fazla olmasına rağmen, ne gerekli düzenlemeler ne de insani yaşam koşulları sağlanmıyor. Adli Tıp Kurumunun elinde hapishanede kalamayacağına dair 80 dosya bulunmasına rağmen bunlarla ilgili bir gelişme dahi sağlanmamışken gerçekte yüzlerce hapiste kalamayacak mahpuslar için olumlu karar vermesi ne yazık ki beklenemiyor” diye belirtti.  

‘MAHKUM KOĞUŞU OLMADIĞI İÇİN AMELİYAT EDİLMEDİ’ 

Çevirmen, Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde olan Hasan Aşkın’ın durumuna ilişkin ise şunları söyledi: “Boyun ve bel fıtığı rahatsızlıkları nedeniyle Hasan Aşkın, MR çekimi için Bolu Devlet Hastanesine götürülmüş, daha sonra 18.03.2019 tarihinde de sonuçları almak için İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesine götürülmüştür. Hastane doktoru boynuna darbe alıp almadığını, kaza geçirip geçirmediğini ısrarla sormuş ve kendisi böyle bir durumun olmadığı aktarmıştır. Doktor; boynunda 4 adet fıtık olduğunu, iki tanesinin çok ilerlemiş olduğunu ve omurun biçimini bozduğunu söylemiş ve fiziki kimi kontrollerden sonra ameliyat kararı vermiştir. İzzet Baysal Üniversitesi hastanesinde mahkûm koğuşu olmadığı için tedavi amaçlı olmak üzere 26.04.2019 tarihinde Ankara’ya sevki yapılmıştır. Ankara’da sevkinin yapıldığı hastanede de ameliyat olması gerektiği belirtilmiş ancak mahkûm koğuşu olmadığı için ameliyat edilmemiştir. 

TEDAVİSİ YAPILMADAN CEZAEVİNE GÖTÜRÜLMÜŞ 

Daha önce mahkum koğuşu olan Numune hastanesine sevki yapılan mahpus, Numune Hastanesinin yeni açılan bölge hastanesine taşınmasından dolayı da tedavisi yapılmadan tekrar Bolu Hapishanesine götürülmüştür. Şu anda hastalığı ile ilgili olarak ne olacağı hakkında bir fikri bulunmamaktadır. Hasan Aşkın’ın yaşamını olumsuz yönde etkileyen bu durumdan dolayı yaşadığı sorunların giderilmesine, gerekli tedavilerinin yapılmasına, tedavisinin yapılabileceği illerdeki hapishanelere sevkinin yapılmasına acil ihtiyaç vardır. İlgili kurumlar bu yönde çağrılarına acil bir şekilde cevap vermelidir.”

Mezopotamya Ajansı 13.05.2019

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.320 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: