CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Gardiyanların Darp Ettiği Mahpusun Doktora Götürülmemesi AYM’de Mahkum Oldu”

Hapishanede gardiyanların darp ettiği mahpusla ilgili sağlık raporu ve kamera kaydı bulunmadığını ifade eden Anayasa Mahkemesi, kötü muamele yasağının ihlal edildiğine karar verdi.

Kocaeli 2 Nolu F Tipi Cezaevinde hükümlü bulunan Turan Günana’nın Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yaptığı başvuru sonuçlandı.

AYM’nin gerekçeli kararında, hapishanede gardiyanlarca darp edildiği yönünde şikayeti bulunan Günana’nın olayın ardından sağlık raporu almasına izin verilmemesi nedeniyle, olayın etkin soruşturulmadığına hükmedildi.

Mahkeme, kamera kayıtlarına hatta kamera tespit tutanaklarına da ulaşamadıklarını belirterek, Anayasa’nın 17. maddesinde güvence altına alınan kötü muamele yasağı kapsamındaki etkili soruşturma yapma yükümlülüğünün ihlal edildiğine ve manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

“Bundan sonra gününüzü görürsünüz”

Olay, Kocaeli 2 Nolu F Tipi Cezaevinde, 8 Temmuz 2014’te gerçekleşti. Turan Günana, ertesi gün savcılığa verdiği dilekçeyle “darp, tehdit ve hakarete maruz kaldığı” gerekçesiyle şikayetçi oldu.

Kandıra Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturma başlattı.

Turan Günana savcılık ifadesinde, gardiyanlarla aralarında koridorda başlayan münakaşanın, “ortada hiçbir sebep yokken” fiziki saldırıya dönüştüğünü anlattı:

“Biz kendimizi ifade etmeye çalışsak da kolumu geriye çevirmek ve boynumdan tutmak suretiyle, yumrukla sırtıma vurdular. Zorla kolumuzdan çekiştirmek suretiyle yerlerde sürükleyerek beni ve diğer mahpus S.’yi odalarımıza götürdüler. Bu esnada ‘Herhalde burada rahatsınız, biz burayı cehenneme çevirmeyi biliriz, bundan sonra gününüzü görürsünüz, gösteririz’ şeklinde tehdit ifadesi kullandılar.

Hastaneye değil hücreye götürüldüler

Günana’nın olay sırasında yanında bulunan mahpus S. de olayı, “Tanımadığım bir personel masa başından bize ‘Biz Türkiye Cumhuriyeti memurlarıyız biz ne dersek onu yapacaksınız’ diyerek üzerimize geldi. Turan Günana’nın boğazını sıktılar. Hastaneye de götürmediler” diye anlattı.

Gardiyanlar ise ifadelerinde, mahpusların istediklerini yapmaması üzerine fiziki müdahalede bulunduklarını anlattılar.

Olayın ardından yedi gün de hücre hapsiyle cezalandırılan mahpuslar resmi olarak şikayetçi olmalarına rağmen sağlık raporu alınması için hastaneye götürülmedi.

Kamera kaydı yok ama savcılığın gerekçesi “kamera kaydı”

Savcılık, 20 Mart 2015’te kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Kararın gerekçesinde, “kamera kayıtları ve tanık anlatımları içeriğinden de anlaşılacağı üzere, şüphelilerin ilgili mevzuat çerçevesinde kendilerine verilen zor kullanma yetkilerini kullandıkları” ifade edildi.

Ancak AYM’nin gerekçeli kararında, olayı çeken bir kamera görüntüsünün ellerinde olmadığı belirtiliyordu.

Savcılığın kararına itiraz da Kocaeli 1. Sulh Ceza Hakimliğince reddedilince, Günana 18 Mayıs 2015’te AYM’ye bireysel başvuru yaptı.

Bu arada, mahpuslardan S.’ye, olay sırasında gardiyanlara “Siz kimsiniz bize emir veremezsiniz, siz devletseniz biz PKK’liyiz, kralınız gelse ona da bunu yaparız” dediği gerekçesiyle dava da açıldı ancak dava, şikayetten vazgeçildiği gerekçesiyle düştü.

Manevi tazminata hükmetti

AYM’nin gerekçeli kararı 4 Nisan 2019’da tamamlandı.

Kararda, “Günana’nın olayda yaralanıp yaralanmadığı, yaralanmış ise mahiyetinin ne olduğu hususları gerek ceza infaz kurumu idaresi gerek soruşturma makamları tarafından adli muayene raporu aldırılmamış olması nedeniyle tespit edilemediği” değerlendirmesi yer aldı.

Sağlık durumuyla ilgili adli muayene raporu aldırılmamış olmasının tekbaşına “kötü muamele yasağı kapsamında etkili soruşturma yapma usul yükümlülüğünü ihlal ettiği” sonucuna ulaşıldı.

AYM, Günana’ya 3 bin 500 lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Bianet 09.05.2019

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.531 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: