CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Urfa hapishanelerinde 112 gündür grevde olan 14 tutuklu ölüm sınırında”

Urfa T1, T2 Kapalı cezaevleri ve Siverek T Tipi cezaevinde 112 gündür açlık grevinde olan 14 tutuklunun ölüm sınırına geldiğini söyleyen İHD Cezaevleri Komisyonu üyesi Avukat Mustafa Vefa, tutukluların hafıza kaybı, böbrek yetmezliği, aşırı kilo kaybı yaşadıklarını belirterek “Artık saniyeler bile önemli” dedi. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin son bulması için Urfa 1 Nolu ve 2 Nolu T Tipi cezaevleri ile Siverek T Tipi Cezaevi’nde 5 Ocak tarihinden bu yana açlık grevinde olan Sinan Çiçek, Ali Erden, Rıza Yüksekbağ, Muhammed İlgün, Enver Kanmaz, Uğur Toğyıldız, Selman Büyüktop, Ömer Kaya, Mahmut Öngör, Sabiha Önder, Sunay Yaman, Sozdar Çiçek, Ayten Tikit ve Serhat Yıldız’ın sağlık durumları her geçen gün kötüye gidiyor.  

‘AYAKTA DURAMIYORLAR’ 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Cezaevleri Komisyonu üyesi ve Urfa şube yöneticisi Avukat Mustafa Vefa, 112 gündür açlık grevinde olan tutuklularla yaptıkları görüşmeler hakkında bilgi verdi. Vefa, bazı tutukluların ayakta durmakta zorlandığını, kimisinin ise hafıza kaybı yaşadığını, kimi tutukluların kan tükürdüğünü ve konuşamaz durumda olduğunu belirtti. Tüm tutukluların aşırı kilo kaybı yaşadığını aktaran Vefa, 5 Ocak tarihinde açlık grevine başlayan tutukluların hayati tehlikesine dikkat çekerek, duyarlılık çağrısında bulundu. 

 ‘KONTROLLER HAFTADA BİR YAPILIYOR’ 

En son 6 gün önce cezaevlerine gittiklerini, 5 Ocak tarihi itibariyle açlık grevinde olan tutuklular ile görüşmelerin yapıldığını aktaran Vefa, “Hala tutuklulara dönük düzenli bir şekilde sağlık kontrolleri yapılmıyor. Cezaevi idaresine ısrarla bu konuyu aktarmamıza rağmen, bu anlamda henüz atılmış bir adım yok. Tutuklular ile yaptığımız görüşmelerde ise her gün olması gereken sağlık kontrollerinin haftada bir kez yapıldığını bize aktardılar” diye belirtti. Tutukluların sağlık kontrollerinin hekim yerine cezaevinde bulunan bir sağlık personeli tarafından yapıldığını dile getiren Vefa, bir sağlık personelinin hekim kadar yetkin olmayacağını, bu tarzın ciddi sonuçları olabileceğini söyledi. 

 ’10 GÜNDÜR ŞEKER KONTROLLERİ YAPLMIYOR’ 

Hafta sonu hiçbir tutuklunun sağlık kontrolü yapılmadığını dile getiren Vefa, gerekçenin ise hafta sonu hekim olmaması olarak gösterildiğini ifade etti. Sağlık kontörleri yapıldığında da, eksik yapıldığını tespit ettiklerini sözlerine ekleyen Vefa, “1 Nolu cezaevinde tutukluların 10 gündür şeker kontrolleri yapılmıyor” dedi.

 ‘TUTUKLULARA SIVI VERİLMİYOR’ 

Açlık grevinde bulunan tutuklulara son bir haftadır cezaevi kantininden satın aldıkları sıvıların verilmediğini kaydeden Vefa, “Süresiz dönüşümsüz açlık grevlerinin olmazsa olmazı olan B vitaminlerinin mutlaka günde iki kez verilmesi gerekiyor. Fakat günde bir kez veriliyor. Bazı günlerde ise hiç verilmiyor. Açlık grevinde olan tutuklar ciddi anlamda vitamin problemi ile karşı karşıya” diye konuştu.

 ‘EYLEMDEN VAZGEÇMELERİ İÇİN BASKI UYGULANIYOR’

 Tutuklular ile yaptıkları görüşmelerde cezaevinde bulunan hekim, psikolog ve gardiyanların tutuklara açlık grevini bırakmaları yönünde baskı uyguladığını aktaran Vefa, gardiyanların tutukluları, “Gelin yol yakınken bırakın. Size yazık. Bakın durumunuz kötüye gidiyor. Artık son aşamaya girildiğinde size müdahale etmek zorunda kalacağız. İş buraya gelmeden kendi isteğinizle açlık grevini bitirin” şeklinde tehdit ettiklerini dile getirdi.  

ÖLÜM SINIRINA GELEN TUTUKLULAR

 Urfa 2 Nolu Cezaevinde kalan Selman Büyüktop adlı tutuklunun 1 Nolu Cezaevine kendi isteği dışında sevk edildiğini dile getiren Vefa, Büyüktop’un 112 gündür açlık grevinde olduğunu ve sağlık durumunun ciddi oranda bozulduğunu söyledi. Büyüktop’un yürümekte zorluk, görme bulanıklığı, tuvaletini yapamamak, uykusuzluk problemi yaşadığını ve en son yapılan görüşme ile görüşlere çıkamayacağını aktardığını dile getirdi. Yine 112 gündür açlık grevinde bulunan 2 Nolu T Tipi Cezaevinde kalan Uğur Toğyıldız’ın hayati tehlikesi olduğunu aktaran Vefa, Toğyıldız’ın hafıza kaybı yaşadığını ve aşırı kilo kaybına uğradığını dile getirdi.  112 gündür açlık grevinde bulunan Sabiha Önder’e ilişkin bilgi veren Vefa, aşırı derece eklem ağrısı çektiğini, sürekli kan tükürdüğünü, yürümekte zorlandığını ve susama hissini kaybettiğini aktardı.  1 Nolu T Tipinde kalan ve 112 gündür açlık grevinde olan Ali Erden adlı tutuklunun da yürüyemediğini dile getiren Vefa, Ömer Kaya adlı tutuklunun vücudunda aşırı derece sivilcelenme olduğunu ve sürekli kaşındığını ve böbreklerinin iflas etme düzeyine geldiğini aktardı. 

 ‘SANİYELER ÇOK ÖNEMLİ’

 5 Ocak tarihinden bu yana açlık grevinde olan tüm tutukluların durumunun her geçen dakika ağırlaştığını kaydeden Vefa, “Her görüşe gittiğimizde çoğunun yürümekte zorlandığını görüyoruz. Bazı tutuklular avukat görüşüne çıkamıyor. Görüşe çıkan tutuklular bizi hatırlamakta zorlanıyor” diye konuştu. Açlık grevinde bulunan tutuklar için artık saniyelerin bile önemli olduğunu aktaran Vefa, kamuoyuna çağrıda bulunarak herkesin gerekli duyarlılığı göstermesi gerektiğini ifade etti. 

Mezopotamya Ajansı 26.04.2019

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 274.566 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: