CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Açlık grevindeki yazar Çınar’ın sağlık durumu kötüleşti”

Şakran Cezaevi’nde 108 gündür açlık grevinde olan yazar İlhami Çınar’ın avukatı Zafer İncin, sağlık durumunun kötü olduğunu belirttiği Çınar’ın ameliyat olması gerektiğini söyledi.  İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan Şakran 1 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle 5 Ocak’tan bu yana açlık grevindeki hasta tutuklu Yazar İlhami Çınar’ın sağlık durumunun kötüleştiği belirtildi. 

‘KORUYUCU İLAÇ VERİLİYOR’

 108 gündür açlık grevinde olan Çınar’la geçtiğimiz cuma görüşen avukatı Zafer İncin,  Çınar’ın açlık grevinde olmasından kaynaklı hemoroid hastalığının ilerlediğini ifade etti. İncin, “Açlık grevinde olduğu için beslenemiyor olmasından kaynaklı bağırsaklarında çok ciddi zorlamalar oluyor. Yaklaşık 15 gün öncesinde hemoroit hastalığından kaynaklı ciddi kanama geçirdi. Doktorlar, Çınar’a derhal ameliyat olması gerektiğini aktarmış. Ancak açlık grevinde olduğu için ameliyatı kabul etmemiş. Tecrit kaldırılıp, açlık grevi sonlanırsa ancak tedaviyi kabul edeceğini belirtti. Durumunun kötü olmasından kaynaklı kendisine sadece mide koruyucu ilaç veriliyor” diye belirtti.

 ‘KONUŞACAK HALİ YOKTU’ 

Av. İncin, görüşme odasına tekerlekli sandalye ile gelen Çınar’ın konuşmakta dahi zorlandığını kaydetti. Çınar’ın yine ciddi kilo kaybının olduğunu aktaran Av. İncin, doktorların Çınar’a ameliyat olmaması halinde ileriki süreçlerde çok daha ciddi sağlık problemleriyle karışılacağı uyarısında bulunduğunu anlattı.

 KADIN TUTUKLULARA TEMİZ SU VERİLMİYOR

 Av. İncin, Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde kalan açlık grevindeki müvekkillerine yaptığı ziyaretinde de hak ihkallerinin devam ettiğinin kendisine aktarıldığını paylaştı.  Cezaevi yönetiminin kadın tutukluları musluk suyundan su içmeye zorladığını söyleyen Av. İncin, tutukluların kendi imkânları ile kantinden içme suyu almak zorunda kaldığnı ifade etti. Av. İncin, “Kadın tutuklular çeşme suyunun saf ve temiz olmadığını söyledi. Konuyla ilgili gerekli başvuruları yapacağız. Yine iletişim noktasında birçok problem var. İçeriden dışarıya ya da dışardan içeriye tutukluların hiçbir gerekçe gösterilmeden mektupları verilmiyor ya da gönderilmiyor” diye belirtti.

Mezopotamya Ajansı 22.04.2019

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.233 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: