CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hücreye konulan açlık grevindeki tutuklunun ihtiyaçları karşılanmıyor”

Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde 49 gündür açlık grevinde olan Ayetullah Ay’ın hücreye konulduğu ve ihtiyaçlarının karşılanmadığı belirtildi. İmralı tecridine karşı Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven ile cezaevlerindeki tutukluların başlattığı açlık grevi devam ederken, açlık grevindeki tutuklulardan biri de Kırıkkale F Tipi Cezaevi’ndeki Ayetullah Ay. Müebbet hapis cezası alan ve 15 yıldır tutuklu bulunan Ay, Diyarbakır, Mardin ve Adana cezaevlerinden sonra 7 yıldır Kırıkkale F Tipi’nde kalıyor.  11 Nisan günü 1 Mart’tan bu yana açlık grevinde olan çocuğuyla görüşen anne Hidayet Ay, görüş günü yaşadıklarını ve cezaevi yönetiminin açlık grevinde olan tutuklulara karşı tutumunu anlattı.

 ‘İHTİYAÇLARI KARŞILANMIYOR’ 

Çocuğunun 7 yıldır Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde olduğunu ve ayda bir kez görüşe gidebildiğini ifade anne Hidayet Ay, çocuğunun tek kişilik hücrede kaldığını, açlık grevine giren başka bir tutuklunun da çocuğunun hücresine alındığını ve yanlarına refakatçi verilmediğini dile getirdi. Ay, oğlu ve açlık grevinde olan tutukluların ihtiyaçlarının cezaevi yönetimi tarafından karşılanmadığını belirtti. 

DİYARBAKIR’DAN KIRIKKALE’YE 10 DAKİKALIK GÖRÜŞ

 Diyarbakır’dan uzun bir yolculuk sonrası Kırıkkale’ye görüşe gittiklerini, görüşün 10 dakika ile sınırlandırıldığını ifade eden anne Ay, açlık grevinden sonra tutuklular üzerinde baskıların artırıldığını, görüşmecilerin de kez güvenlik adı altında birçok kez aramaya tabi tutulduğunu kaydetti.

 ‘HASTALIĞINA RAĞMEN KARARLI’ 

Gardiyanların görüş öncesi tutukluların koğuşuna girerek elbiselerine kadar her şeylerini parçaladıklarını söyleyen anne Ay,“Hepsi çocuklarımızdır. Talepleri kabul edilene kadar da açlık grevinden vazgeçmeyecekler. Oğlum hasta, safra kesesini aldılar. Başka hastalıkları da var, ama kararlıdır. Açlık grevini sonuna kadar sürdüreceğini söylüyor” diye konuştu. 

‘NİYE TÜRKÇE KONUŞMUYORSUN?’ 

Ay, görüş günü yaşadıkları ve tanık olduğu olayları şöyle anlattı: “Görüşe gelen yaşlı bir çift, göz tarayıcısına gözlerini okutamadıkları için kadın personelin bağırmasına ve sözlü hakaretlerine maruz kaldı. Başka arama noktasında ikide bir elbisemi yukarı kaldırmamı istiyorlardı. ‘Niye öyle yapıyorsunuz bu kaçıncı defadır elbisemi indirip kaldırıyorum, artık kaldırmayacağım’ dedim. ‘Aramadır’ dedi, gitti. Başka memurlar gelip aradılar bu sefer. ‘Niye Türkçe konuşmuyorsun, bize düşmanlık mı yapıyorsun, yoksa küfür mü ediyorsun’ dediler. ‘Hayır, ne size düşmanlık yapıyorum ne de küfrediyorum, Türkçe bilmiyorum. Nasıl Türkçe bilmiyorsunuz diye soruyorsunuz bana. Bilmiyorum işte zorla mı’ dedim.” 

 ‘ONLARI YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ’

 Görüşe gelen diğer ailelerinde benzer sorunlar yaşadığını vurgulayan anne Ay, tutukluların morallerinin yüksek olduğunu belirtti. Kamuoyunu açlık grevleri konusunda duyarlı olmaya çağıran anne Ay, “Son ana kadar çocuklarımızın arkasında duracağız, onları yalnız bırakmayacağız. Tek isteğimiz de barıştır” diye ekledi.

Mezopotamya Ajansı 18.04.2019

One comment on ““Hücreye konulan açlık grevindeki tutuklunun ihtiyaçları karşılanmıyor”

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 274.730 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: