CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Avukat İncin: 2 eli olmayan grevdeki Aktaş’a bütün limon veriliyor”

İHD İzmir Şube Başkanı Avukat Zafer İncin, 2 Mart’tan bu yana tecride karşı açlık grevinde olan ağır hasta tutuklu Ergin Aktaş’ın kan kusmaya başladığını belirterek, vitaminlerini ise tüketemediğini söyledi. İzmir Menemen R Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan siyasi ağır hasta tutuklu Ergin Aktaş, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit uygulamalarına karşı 2 Mart tarihinden bu yana süresiz- dönüşümsüz açlık grevi eylemin 47’nci gününde. 22 Mart tarihinde Ehmedê Xemî ve Ahmet Çelik de cezaevinde yaşanan kötü koşullara ilişkin başlattığı açlık grevi eylemlerine devam ediyor. Açlık grevinde bulunan ağır hasta tutuklularla 8 Nisan tarihinde görüşen İnsan Hakları Derneği (İHD) Şube Başkanı Avukat Zafer İncin, Menemen R Tipi Cezaevi’nde yetkililerin hak ihlallerine ilişkin adım atmadığını iletti. 

 ‘KOŞULLARDA İYİLEŞİRME YOK’ 

Cezaevinin çok ciddi hak ihlalleriyle gündeme gelmeye devam ettiğini söyleyen Avukat İncin, Ergin Aktaş’ın yaklaşık 3 yıldır bu cezaevinde kaldığını söyledi. Avukat İncin, gelen tutukluların sağlıkları açısından hiçbir iyileşmenin olmadığını vurgulayarak, cezaevi idaresinin sert ve katı kuralları olduğuna dikkat çekti. Avukat İncin, belden aşağısı felç olan ağır hasta tutuklu Ehmedî Xemî’nin hastaneye götürüldüğü sırada ambulansta bekletilirken, jandarma amiri tarafından elleri ayakları sedyeye kelepçelenerek, ölümle tehdit edildiğini anlattı. Cezaevi idaresinin açlık grevinde bulunan ağır hasta tutukluların grevi bırakması yönünde baskı uygulamaya devam ettiğini dile getiren avukat İncin, “Ergin Aktaş tek başına bir odada kalıyor. Diğer 3 tutuklu da ayrı bir odada tutuluyor. Tutukluların açlık grevinde olması nedeniyle idarenin tutumu daha da sertleşti. İdare her gün 10 asker ve 10 jandarma görevlisiyle odalara baskın düzenleyerek sözlük dahil bütün eşyalarına el koyuyor. Açlık grevindeki tutukluların, bize söylediği ‘Bizi provoke ediyorlar. Aramaları kamera ile gerçekleştiriyorlar fakat kamerayı kapatıp hakaret etmeye devam ediyorlar’ şeklinde ifadeleri oldu” dedi. 

‘AKTAŞ VİTAMİNLERİNİ TÜKETEMİYOR’ 

Menemen R Tipi Cezaevlerinin amacının fiziki bakım ve psikolojik bakım sağlamak olduğunu hatırlatan İncin, burada kalan tutukluların da refakatçı eşliğinde sağlık hizmetlerinden yararlanması gerektiğini belirtti. İncin, “Açlık grevinde olan Ergin Aktaş’a cezaevi yönetimi tarafından limon bir bütün olarak veriliyor. İki eli olmayan bir tutuklu nasıl o limonu bölsün veya vitaminlerini tüketsin. Aktaş tek bir odada tutuluyor ve refakatçısı yok. Böyle aşağılayıcı, onur kırıcı ve hiçbir şekilde insan vicdanının kabul etmeyeceği bir muameleye maruz bırakılıyorlar. Tutuklular kan kusuyor. Cezaevindeki kötü koşullardan dolayı tedaviyi reddediyorlar. Kötü koşulların devam etmesi durumunda çok daha ağır ve telafisi güç bir durum ortaya çıkacaktır. Cezaevi idaresinin kendi onuruna yakışır bir şekilde tutum sergilemesi ve anayasal ve uluslararası sözleşmelere göre haksız ve hukuksuz tavırlarından vazgeçmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.  

‘HASTA TUTUKLULAR DERHAL SERBEST BIRAKILSIN’ 

İki yıldır Adalet Bakanlığına, Meclis Hakları Komisyonuna ve ilgili kurumlara başvurularda bulunup gerekli yazışmaları yaptıklarını hatırlatan avukat İncin, şunları söyledi: “Artık Menemen R Tipi’nin gerçekten hasta tutukların tedavi edildiği bir cezaevine dönüşmesini istiyoruz. Biz bu insanları hiçbir şekilde cezaevlerinde kalmaması gerektiğini defalarca dile getirdik. Bu tutukluların derhal serbest bırakılması gerekiyor. Bizim Menemen R Tipi cezaevi önünde gerekirse basın açıklaması yapılması bile gündemimizdedir. Bunla ilgili karar almayı planlıyoruz ve yine demokratik kitle örgütlerine, İzmir Barosu, Tabip Odası, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) ile birlikte bir komisyon oluşturup bu konuyla ilgili hem yetkililerle görüşme hem de bir an önce adımların atılması için kamuoyu oluşturma girişimlerimiz olacaktır.“

Mezopotamya Ajansı 17.04.2019

One comment on ““Avukat İncin: 2 eli olmayan grevdeki Aktaş’a bütün limon veriliyor”

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 274.730 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: