CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Açlık Grevlerini İzleme Heyeti Gebze Hapishanesini ziyaret etti”

Gebze’de açlık grevindeki tutukluları ziyaret eden Açlık Grevlerini İzleme Heyeti, tutukluların ciddi sağlık sorunları yaşadıklarını belirtti.

Açlık Grevlerini İzleme Heyeti, açlık grevindeki tutukluların sağlık durumları başta olmak üzere içinde bulundukları koşulları yerinde incelemek ve yetkililerden bilgi almak için 5. ziyaretini Gebze M Tipi Kapalı Kadın Hapishanesi’ne gerçekleştirdi. Hapishaneye yaptıkları ziyaretin ardından heyet, açıklama yaptı. 

GEBZE’DE 31 KİŞİ AÇLIK GREVİNDE 

Tutuklular ile yaptıkları görüşmeyi anlatan İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri, Gebze’de 31 kadının açlık grevinde olduğunu, bunun 5’inin 16 Aralık 2018, 6’sının 4 Şubat, 20 kişinin ise 1 Mart tarihinde açlık grevine başladığını söyledi. Açlık grevine başlayan ilk gruptaki kişilerin çok ağır sağlık sorunlarıyla karşı karşıya olduklarını belirten Yoleri, ağır kramplar, görme bozuklukları, sese karşı aşırı duyarlı olma, baş ağrıları gibi pek çok şikayetin baş gösterdiğini söyledi. Bu şikayetlerin gittikçe arttığının altını çizen Yoleri, 35 gündür açlık grevinde olan bir tutuklunun 7 kilo kaybettiğini aktardı. Yoleri, çok sayıda hapishanede olduğu gibi Gebze’de de açlık grevi başladığından beri çok sayıda sorunun yaşandığını sözlerine ekledi.

 ‘ENDİŞELER ARTIYOR’ 

“Zorla müdahale olacak” iddiasının tutukluları tedirgin ettiğini ifade eden Yoleri, “Yine diğer hapishanelerde de bu tür hazırlıkların olduğuna yönelik iddialar var. Bu, bize iletilmişti. Zorla müdahalenin daha çok tıbbi anlamda olabileceği ifade ediliyor. Yine bir diğer endişeyse mahpusları farklı yerlere sevk etmenin olabileceği. Tutukluları esas endişelendiren böyle bir müdahale olması durumunda başka can kayıplarının ortaya çıkmasıdır” dedi. Yine Gebze’de bulunan tutukluların çoğu hakkından İnfaz Hakimliği’nin yaptığı tüm görüşlerin kayıt altına alınması gibi bir uygulama getirdiğini aktaran Yoleri, “Mahpusların bu uygulamayı protesto ettiklerini ve görüşe çıkmak istemediklerine dair bir açıklamaları oldu. Bu süreci takip edeceğiz. Bir an evvel bu sorunun çözümü açısından Bakanlık nezdinde girişimlerimiz olacak” diye belirtti. 

‘HER AN YENİ ÖLÜMLER OLABİLİR’ 

Açlık grevlerinin kritik bir aşamaya geldiğini ve bugüne kadar 6 kişinin yaşamını son verdiğini hatırlatan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Anadolu Şubesi Eşbaşkanı Erdal Güzel, “Her an yeni ölümler olabilir. Bir an önce bağımsız sağlık heyetlerinin cezaevlerine girmesi mahpuslarla görüşmesi gerekiyor. Öyle bir duruma geldik ki yaptığımız bütün başvurular cevapsız kaldı. Yaptığımız girişimler engelleniyor. Cezaevi önünde bile açıklama yapmamız engelleniyor. İdarenin durumu açlık grevlerine yönelik çok olumsuzdur. Özellikle hükümetin yaklaşımı çok olumsuzdur. Bu tutumdan vazgeçmeliler. Bağımsız heyet ve demokratik kitle örgütleriyle karşılıklı diyalog kurularak  bu sorunun bir an önce çözülmesi gerekiyor” diye konuştu.

Mezopotamya Ajansı 05.04.2019

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 274.566 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: