CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Kırıkkale’deki mahpuslar uyuyamıyor vücutlarında yaralar çıkmaya başladı”

Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi’nde 44 tutuklu açlık grevini sürdürürken, 1 Mart’tan bu yana açlık grevi eyleminde olan Faruk Aras, 26 Aralık’tan bu yana eylemde olan 6 arkadaşının durumlarının kritik olduğunu aktardı. Aras, arkadaşlarının çok kilo kaybı yaşadıklarını, uyumakta zorlandıklarını ve vücutlarında yaralar çıktığını kaydetti.Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve  cezaevlerinde bulunan 7 bin tutuklu PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecridin kaldırılması talebiyle süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemini sürdürüyor. Bu hükümlülerden biri de Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi’nde 1 Mart’tan bu yana eylemde olan 29 yaşındaki Faruk Aras. 

 ’44 TUTUKLU AÇLIK GREVİ EYLEMİNDE’ 

Genç yaşlarda siyasi faaliyetlerde yer alan Aras, 2012’de gözaltına alındı. “Örgüt üyesi olmak” iddiaları ile birçok davası sonuçlanan Aras, toplam 120 yıl ceza aldı. Aras, ilk 5 yıl Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nde kaldıktan sonra Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi. Aras, 23 Mart’ta  yaptığı telefon görüşmesinde cezaevinde bulunan tutukluların durumlarını ve taleplerini anlattı. Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde 44 tutuklu arkadaşının süresiz-dönüşümsüz açlık grevini sürdürdüğünü belirten Aras, Sedat Alçiçek, İsa İpekli, Emrah Ubiç, Kerem İmrek, Davut Önder ve İsmet Akın’ın 26 Aralık 2018’den itibaren, kendisi dahil  38 tutuklunun ise 1 Mart tarihinden bu yana grevde olduğunu aktardı. 

‘DURUMLARI KRİTİK OLAN ARKADAŞLAR VAR’ İ

lk grup dahil toplam 8 arkadaşının durumlarının kötüleştiğine dikkat çeken Aras, durumu kritik aşamada olan Sedat Alçiçek ile aynı koğuşta kaldığını söyledi. Aras, kritik aşamaya varan arkadaşlarının durumunu ise şu şekilde özetledi: “Sağlık durumları kritik aşamada. Aynı koğuşta kaldığım Sedat Alçiçek’in sağlık durumunun iyi olduğu söylenemez. Çok fazla kilo kaybı yaşadı. Uyumakta zorlanıyor ve vücudunun çeşitli yerlerinde yaralar ortaya çıktı. Tansiyonu sürekli düşüyor. 1 Mart’tan sonra eyleme katılanların sağlık durumunda pek problem olduğu söylenemez. Ama ilk gruptan olan 6 arkadaş dönüşü olmayan bir duruma eviriliyor. Cezaevi idaresi; biz eyleme giren tutuklulara besin olarak meyve suyu, çay, kahve ve B vitamini veriyor.” 

‘HERKES ELİNDEN GELENİ YAPMALI’ 

Haklı ve meşru taleplerine değinen Aras, “Amaç bellidir. Önderliğin üzerindeki tecridin kalkmasıdır. Kürt halkının bu tecridi kabul etmesi mümkün değildir. Çünkü tecrit insanlık suçudur, ikincisi ise Kürt halkı ve biz partililer için önderlik kırmızı çizgidir. Bu amaç doğrultusunda girdiğimiz bu eylem yaşamsal bir tercihtir. Hiçbir güç bizi bu amaç ve eylemden alıkoyamaz. Sonuna kadar gideceğiz ne olursa olsun eylemde kararlıyız. Mesajım şudur ki; daha çok şahadetlerin gerçekleşmemesi için Kürt  halkı ve kendisine sosyalistim ve Müslümanım diyen kısacası insan olduğunu savunan herkesin elinden geleni yapması gerekiyor. Şimdi bir şey yapılmazsa geç kalınmış olacaktır” diyerek kamuoyuna çağrıda bulundu.

 ‘NE OLURSA OLSUN AMACIMIZA ULAŞACAĞIZ’ 

Ne olursa olsun hedeflerine ulaşmak için her şeylerini vermeye hazır olduklarını vurgulayan Aras, “Ne olursa olsun amacımıza ulaşacağız. Bu amaç için sonuna kadar gideceğiz. Zülküf ve Ayten arkadaşlar bize başarıyı müjdelediler. Ve bizler fedaiyiz biz halkımızın fedaileri olarak buradayız bundan hiçbir çekincemiz yoktur” ifadelerini kullandı. 

Mezopotamya Ajansı 26.03.2019

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.246 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: