CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Yaşanacak ölümlerden Avrupa devletleri de sorumlu olacak”

Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda 51 gündür açlık grevinde olan Velat Duman’la görüşen ailesi, tutukluların sağlık durumunun her gün biraz daha kötüye gittiğini anlattı. Anne Duman, yaşanacak ölümlerden Avrupa devletlerinin de sorumlu olacağını söyledi.  Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda 28 Ocak’tan bu yana açlık grevinde olan Velat Duman’ın ailesi, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin son bulmasını istedi. Çocuklarıyla 14 Mart’ta görüşen aile, cezaevinde yaşanan sıkıntıları ve çocuklarını talebini yineledi. 

 ‘HUKUK YOK SAYILDIĞI İÇİN AÇLIK GREVİNDELER’ 

Baba Mehmet Duman köyleri yakıldığı için Şırnak’tan Yüksekova’ya göç etmek zorunda kaldıklarını anlatarak, “Yüzyıllardır süren zulüm bugün tecritle devam ediyor. Kendi iradeleriyle seçtikleri milletvekilleri, görüşünden dolayı tutuklanan binlerce insan tecrittin kaldırılması, bu zulmün son bulması için açlık grevindedir. Oğlum DAİŞ terörüyle savaşmaya giderken yakalandı ve 5 yıldır gerekçesiz bir şekilde cezaevinde tutuluyor. Oğlum diğer tutuklalar gibi hukukun yok sayıldığı bir ortamda açlık grevine girdi” diye belirtti. 

 ‘AÇLIK GREVLERİNİ GÖRMEZDEN GELİYOR’ 

Duman, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın HDP seçmeni için kullandığı “terörist” söylemine de tepki göstererek, “Yöresel elbise giyince terörist, Kürtçe konuşunca terörist, oy kullanınca da terörist oluyoruz. Bu zihniyet cezaevlerindeki açlık grevlerini görmezden geliyor” dedi. Cezaevinde yaptığı görüşmeyi anlatan Duman, oğlunun kendilerine “Biz Öcalan’dan haber alıncaya kadar açlık grevini devam ettireceğiz. Bu uğurda ölümü göze aldık” dediğini belirtti. 40 Milyondan fazla Kürt olduğunu ve öldürmekle bitirilemeyeceğini dile getiren Duman, devletin açlık grevinde olan tutsakların taleplerini acilen kabul emesi gerektiğini ifade etti. Zülküf Gezen’in oğlunun cezaevi arkadaşı olduğuna dikkat çeken Duman cezaevlerinde tabutların çıkmaması için halkın sessizliğini bozması gerektiğini söyledi. 

 ‘ÖLÜMLERDEN AVRUPA SORUMLU’

 Anne Meryem Duman da, bütün tutukluları kendi çocuğu gibi gördüğünü dile getirerek, “Bu kadar insan tecrittin kaldırılması için açlık grevine girdi. Hükümet açlık grevlerine karşı sessizliğini koruyor. Cezaevlerinde cenazeler çıkmaya başladı şimdiden. Bu cenazelerin çıkmasından hepimiz sorumluyuz. Zülküf Gezen oğlumun cezaevi arkadaşı ve yoldaşıydı ama onun ölümünü engelleyemedik. Aileler olarak cezaevlerinde açlık grevinde olan tutsakların sonuna kadar arkasındayız. Yanlarındayız. Artık yeter bu ölüm sessizliği son bulsun” diye konuştu. Dünyaya seslenen anne Duman, “Tüm devletlerin gündemi cezaevlerindeki açlık grevi olmalıdır. Öcalan üzerindeki bu tecrit kabul edilemez. Zaten bunu kabul etmeyen binlerce tutsak açlık grevinde direniyor. Zulme karşı tarihlerinin en büyük sessizliğini yaşayan Avrupa devletleri yaşanan ya da yaşanacak olan ölümlerin de sorumlusudur” dedi.

 ‘SAĞLIK DURUMLARI KÖTÜYE GİDİYOR’

 Oğlunun açlık grevinde kararlı olduğunu vurgulayan anne Duman “Oğlumun diğer çocuklardan bir farkı yok. Çocuklarımız tecride karşı canlarını ölüme yatırıyor. Bize düşen onların bu duruşuna sahip çıkmaktır. Bizimle konuştuklarında sağlık durumlarına ilişkin kesin bilgi vermiyorlar. Hep ‘iyiyiz’ diyorlar ancak durumların kötüye gittiğini biliyoruz” diye belirtti. 

Mezopotamya Ajansı 20.03.2019

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.209 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: