CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Urfa hapishanesindeki mahpusların eylemi tehlike noktasına ulaştı”

Urfa cezaevlerinde 51’inci gününe giren süresiz dönüşümsüz açlık grevini takip eden İHD MYK ve Hapishaneler Komisyonu üyesi Avukat Mustafa Vefa, tutuklardan 3’ünün son görüşmeye çıkamadıklarını, baş dönmesi, halsizlik, titreme, susama hissi kaybı, uykusuzluk, aşırı kilo kaybı ve kaygı bozukluğu gibi rahatsızlıkların baş gösterdiğini belirtti.  PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle Urfa 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi ve Siverek T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 5 Ocak’ta başlayan açlık grevi 51’inci gününe girerken, Urfa 1 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 6 Ocak’ta başlayan eylem 50’inci gününde. 15 tutuklunun sürdürdüğü açlık grevi tehlikeli noktaya vardı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Urfa Şubesi yöneticilerinin de aralarında olduğu bir heyet geçtiğimiz günlerde tutuklularla görüştü. Görüşme hakkında bilgi veren İHD MYK ve Hapishaneler Komisyonu Üyesi Avukat Mustafa Vefa, 2 No’lu T Tipinde 6,  Siverek T Tipinde 4 tutuklu Urfa 1 No’lu T Tipinde ise 5 tutuklunun açlık grevinde olduğunu söyledi. 

‘SU TÜKETEMİYORLAR’ 

Açlık grevleri başladığından bu yana tutuklularla her hafta düzenli olarak görüştüklerini belirten Vefa, açlık grevi eyleminin başında tutuklularda fiziki olarak bir soruna rastlamadıklarını, ancak açlık grevlerinin süresi uzadıkça tutuklularda baş dönmesi, halsizlik, titreme, susama hissi kaybı, uykusuzluk, aşırı kilo kaybı ve kaygı bozukluğu gibi rahatsızlıkların baş gösterdiğini söyledi. Vefa, açlık grevinde bulunan tutukluların hepsinde uzun süreden beri uyku problemi yaşandığını, günde sadece 2 ya da 3 saat uyuyabildiklerini, bunun dışında birçok tutuklunun artık su tükettiği zaman hemen kustuğunu, bundan dolayı bazı tutukluların su tüketemediğini belirtti. Tutukluların bazılarının su tüketemedikleri için durumlarının ağırlaştığını ifade eden Vefa, durumun endişe verici boyuta ulaştığını söyledi.

 ‘HEKİMLERİN GÖRÜŞMELERİNE İZİN VERİLMİYOR’

 Açlık grevini takip etmek için Urfa Tabip Odası ve İHD şubesi olarak ortak hareket ettiklerini sözlerine ekleyen Vefa, tabip odasına bağlı hekimlerin cezaevinde tutuklularla görüşmelerine izin verilmediğini kaydetti. Açlık grevlerini izlemek için İHD Genel Merkezi ve Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) ortak bir çalışma izlediğine dikkat çeken Vefa, “Bu çalışmaya Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası da (SES) destek veriyor. Urfa Tabip Odası’na bağlı hekimlerin cezaevinde tutuklular ile görüşmelerine izin verilmiyor. Bu yüzden hekimler bizim aracılığımızla tutukluların sağlık durumu hakkında bilgi sahibi olabiliyor” dedi.

 ‘TALEPLERİ KARŞILANMALI’ 

Tutukluların açlık grevini bitirmeleri için taleplerinin karşılanması gerektiğini dile getiren Vefa, şöyle devam etti: “Gerek mahpuslarla yaptığımız görüşmelerde, gerekse İHD’ye yapılan başvurularda kişisel her hangi bir talepleri yok. Mahpusların tek talebi PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde devam eden tecridin sona ermesi. Talepleri karşılanana kadar sonucu ne olursa olsun eylemlerini sürdürme kararlılığındalar.” 

HAK İHLALLERİ ARTTI 

Açlık grevleri başlamadan önce tutukluların günlük yaşantılarından sosyal ve kültürel aktivitelerine kadar her şeylerinin engellendiğini, ancak açlık grevleri başladıktan sonra bu hak ihlallerinin daha da arttığını vurgulayan Vefa, cezaevinde gardiyanların tutuklulara yaklaşımının çok kaba olduğunu, özellikle koğuş aramalarının sıklaştığını, aramalar esnasında gardiyanların hakaretlerine maruz kaldıklarını ifade etti. Tutukluların gardiyanların yaklaşımına itiraz ettikleri zaman ise, çoğuna hücre cezası verildiğini, bu anlamda hali hazırda verilen hücre cezaları olduğunu, buna karşı cezaevi savcılığına gerekli itirazları yaptıklarını anlattı. Vefa, tutuklular ile yaptığı görüşmelerde, tutukluların Adalet Bakanlığı ve ilgili yerlere gönderilmek üzere yazdığı dilekçelerin tamamının cezaevi yönetimi tarafından gönderilmediği yönünde beyanda bulunduklarını belirtti.

 ‘DÜZENLİ KONTROLLERİ YAPILMIYOR’ 

Tutukluların cezaevi hekimleriyle ilgili şikayetleri olduğunu aktaran Vefa, “Urfa 1 ve 2 No’lu cezaevinde hekim ataması yapılmadığı için bu cezaevlerinde hekimler kısa süreli görevlendirmelerle geliyor. Cezaevine gelen her hekim, açlık grevinde bulunan tutuklulara karşı olumsuz bir tutum takınıyor. Tutuklularda bu tutuma karşı revire çıkmama kararı almış durumdalar” diye konuştu. Normal şartlarda cezaevi doktorunun açlık grevinde bulunan tutukluların yanına gidip burada kontrollerini yapması gerektiğini, ancak doktorun koğuş kapısına gidip tutukluları tek tek çağırıp bu şekilde kontrollerini yaptığını dile getiren Vefa, tutukluların düzenli kontrollerinin yapılmadığını, normalde her gün yapılması gereken kontrollerin 3 günde bir ya da haftada bir yapıldığını, bunun da her hangi bir acil durumda müdahale şansını azalttığını aktardı.

HEKİM: ZATEN ÖLECEKSİNİZ 

Tutuklulardan aldıkları bilgilere göre cezaevi hekimlerin açlık grevinde bulunan tutuklularla ilgilenmediğini, doğru dürüst tansiyon ölçümlerinin bile yapılmadığını kaydeden Vefa, hekimlerin tutuklulara, “Zaten öleceksiniz. Beni ilgilendirmez. Açlık grevine girmeseydiniz o zaman. Mecbur muyuz size bakmaya” şeklinde söylemlerde bulunduklarını ifade etti. 

‘GEREKLİ VİTAMİNLER VERİLMİYOR’ 

Tutuklulara verilmesi gereken vitaminler konusunda da sıkıntıların olduğunun bilgisini paylaşan Vefa, B1 Vitamini’nin Türkiye’de üretimi ve ithal edilmesi yasak olduğu için bulunamadığını, B6 ve B12 vitaminlerini karşılayacak Bimex Kompleks ilacının verildiğini, ancak bunun da grev süresi boyunca vücudun kaybettiği B vitamini karşılayacak düzeyde olmadığını, grev süresi boyunca tutuklara gerekli olan vitaminlerin verilmediğini söyledi. 

 ‘DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK’

Tutuklularla yapılan görüşmelerden sonra cezaevi idaresiyle görüştüklerinin bilgisini veren Vefa, “Cezaevi idaresi ile yaptığımız görüşmede tutukluların B vitamini taleplerini dile getirdik. Cezaevi yönetimi de B1 vitamininin Türkiye’de olmadığı için bunu sağlayamayacaklarını bize iletti. Aynı şekilde cezaevi hekiminin tutuklulara yaklaşımını ilettik. Cezaevi yönetimi bize cezaevine bir hekim ataması yapılması gerektiğini ve 1 ay içinde bir hekimin atanacağını söylediler. Tutukluların Adalet Bakanlığına ve diğer kurumlara yazdıkları dilekçelerin ilgili yerlere gönderilmesi için hassasiyet gösterilmesi gerektiğini söyledik. Kendileri de gerekli personele talimat verdiklerini bize söyledi. Bu görüşmeden sonra tekrar cezaevine gittiğimizde hiçbir talebin yerine getirilmediğini, sorunların aynı şekilde devam ettiğini gözlemledik” diye konuştu.

‘ÜÇ TUTUKLU GÖRÜŞMEYE ÇIKAMADI’ 

Urfa 1 ve 2 No’lu cezaevinde açlık grevinde bulunan tutuklularda gözle görülür rahatsızlıkların olduğunu, bir çok tutukluda aşırı kilo kaybı ve halsizlik olduğunu aktaran Vefa, son yaptıkları görüşmede Uğur Toğyıldız, Selman Büyüktop ve Semra Akhan adlı tutukluların sağlık durumlarının kötüleştiği için görüşe çıkamadıklarını söyledi. Tutukluların taleplerinin insani ve hukuki olduğunu, bu taleplerinin bir an önce yerine getirilmesi gerektiğini dile getiren Vefa, 317 tutuklunun süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olduğunu, bu şekilde devam ettiği takdirde yüzlerce tutuklunun hayatını kaybetme riski ile karşı karşıya olduğunu, bu noktaya gelinmemesi için bir an evvel yetkililerin tutukluların talepleri noktasında bir şeyler yapması gerektiğini söyledi.  

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.258 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: