CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hücrede tutulan hasta mahpus Kaymaz ailesiyle görüştürülmüyor”

Tekirdağ Cezaevi’ndeki hasta tutuklu Bayram Kaymaz’ın Annesi Medine Kaymaz, oğlunun 3 aydır tek kişilik hücrede tutulduğunu ve görüştürülmediğini belirterek, İHD’ye başurdu. Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde hasta tutuklu Bayram Kaymaz’la 3 aydır görüştürülmeyen Annesi Medine Kaymaz (74)  İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi’ne başvurdu. Aylardır oğluyla hiçbir şekilde görüştürülmediğini belirten Anne Kaymaz, sağlığından endişe duyduğunu vurguladı.

  ‘TELEFONLA DAHİ GÖRÜŞEMEDİM’ 

Oğlu Kaymaz’ın damar tıkanıklığı, işitme sorunu ve başında yaralar olduğunu ifade eden anne Kaymaz, hasta bir tutuklunun tek kişilik hücreye atılmasını kabul etmediğini dile getirdi. Oğluyla telefonla dahi görüştürülmediğini vurgulayan anne Kaymaz, “3 aydır ziyaret edemiyoruz. Oğlum telefonla arardı ama artık onu da yapamıyor. Aynı cezaevinde kaldığı Ağrılı bir arkadaşı ailesine arayarak oğlum Bayram’ın tekli hücreye atıldığını söylemiş. Onun dışında hiçbir bilgim yok. Şuan açlık grevinde mi ya da bundan dolayı telefon izni verilmiyor bilmiyoruz. Sağlığından bir anne olarak endişeliyim. Tekirdağ Cezaevi’ne gidip gelmek iki günümü alıyor. Telefon etmedi hadi gidip göreyim, diyeceğim bir yerde değil” dedi. 

‘GÖZALTINA ALINDIM’

 Oğlunun siyasi tutuklu olmasından dolayı kendilerinin de sürekli baskılarla karşılaştıklarını, birkaç ay içinde 3 kez gözaltına alındığını anlatan anne Kaymaz, “Ne zaman cezaevine gitsek, üzerinden birkaç gün geçmeden gözaltına alınıyorum” diye belirtti. 74 yaşında olmasına rağmen ellerinin kelepçelenerek gözaltına alındığına dikkat çeken Kaymaz, şunları dile getirdi: “Bu baskılardan dolayı cezaevine gidemiyorum. Oğlum içerde hücrede tutuluyor. Ben burada ağzımı açtığım anda gözaltına alınıyorum. Artık ne yapacağımı bende bilmiyorum. Bize yapılan baskıları da bıraktık oğlumun neden hücreye atıldı ve telefon görüşmesi yapılmasına izin verilmiyor. Avukatların ya da insan hakları savunucularına bu konuda çağrıda bulunmak istiyorum.”  

Mezopotamya Ajansı 20.02.2019

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.258 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: