CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus Ahmet Çelik’in durumu kötüleşiyor”

Menemen R Tipi Kapalı Cezaevi’nde olan hasta tutuklu Ahmet Çelik’in ablası Aysel Özkul, kardeşinin tedavisinin yapılmadığını ve durumunun gittikçe kötüleştiğini söyledi. Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 2015 yılında “Örgüt üyeliği” iddiasıyla evine yapılan baskında gözaltına alındıktan sonra tutuklan ve 15 yıl ceza alan hasta tutuklu Ahmet Çelik’in (45) durumu her geçen gün kötüleşiyor. Mardin E Tipi Kapalı cezaevine ardından Mersin Tarsus Kapalı cezaevine sevk edilen Çelik, gözaltında gördüğü işkenceden ve kafasına aldığı darbelerden kaynaklı beyninde küçülme oluşmaya başladı.  Hasta tutuklu Çelik’in tedavi edilmesi amacıyla Menemen R Tipi Cezaevinde gönderilirken Çelik’in Ablası Aysel Özkul cezaevinde tedavisinin yapılmadığını belirtti. 

 ‘3 AY ÖNCE TEDAVİ AMAÇLI GETİRİLDİ’ 

Çelik’in görüşüne giden abla Aysel Özkul, kardeşinin 3 aydır tedavisinin yapılmadığını söyledi. Abla Özkul kardeşinin el ve ayaklarının titremesi, göz kayması ve vücut fonksiyonlarında azalma olduğunu belirtti. Abla Özkul, kardeşi Çelik’in hiçbir şekilde günlük ihtiyaçlarını karşılayamadığını belirterek, “Kardeşim 3 ay önce tedavi amaçlı getirildi. Ama görüyoruz tedavisi yapılmıyor ve bu cezaevi tam işkencehanedir. Doktora götürülmüyor. Bu durumda bu insanlar nasıl iyileşecekler bende şaşırıyorum. Kardeşimin beyninde küçülme var ve hastane tarafından verilmesi gereken ilaçlar verilmiyor. Sürgün edilmeden önce baston ile dolaşıyordu, şimdi bastonu bile verilmiyor” diye belirtti. 

 ‘HER GEÇEN GÜN ÖLÜME DAHA ÇOK YAKLAŞIYOR’

 Kardeşinin 6 çocuğunun olduğunu ifade eden Özkul, çocuklarının ve eşinin de yaşananlardan dolayı psikolojilerinin bozulduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Kardeşimin kafasında hala şişkinlikler var. Kardeşim hasta sürekli haliyle sürgün ediliyor. Onunla görüştüğümde her şey unutmaya başlamıştı. Bana ‘kimse beni unutmasın’ diyordu. Adli Tıp Kurumu kardeşimi buraya sevk etti. Ama maalesef raporları göz önüne alınmıyor. Türkiye’de çok sayıda ağır hasta tutuklular var ve biran önce serbest bırakılmalıdır. Hepsinin hastanelerde ve sağlıklı koşullarda tedavilerin yapılması gerekir. Cezaevleri idarisi bize diyor ki sürekli tedavilerini yapıyoruz. Neden bu insanlar hala sakat. Artık yeter, kardeşim 1 yıl daha cezaevinde kalsa zaten ölecek. Her geçen gün ölüme daha çok yaklaşıyor.”

 ‘BAŞVURUDA BULUNDU’

 Kardeşi hasta tutuklular Ergin Aktaş ve Ahmed Xamî’yle aynı koğuşta kaldığını aktaran Özkul, bu iki tutuklunun da sağlık koşullarının kötüleştiğini dile getirdi. Özkul, kardeşinin sağlık durumuna ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi ve Tabipler Odası’na başvuruda bulunduğunu belirtti. Tutuklulara önem verilmediğini sözlerine ekleyen abla Özkul, “Türkiye’de hasta tutuklular ölüme terk ediliyor. Kardeşime bir şey olduğu zaman bunun tek sorumlusu mevcut hükümettir. Adalet Bakanlığına çağırıda bulunuyoruz; biran önce bütün tutukluları serbest bırakın” diye konuştu.  

Mezopotamya Ajansı 09.02.2019

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 274.594 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: