CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Mahpus Çelikdemir ‘Kronik şizofreni’ tanısına rağmen tahliye edilmiyor”

VİDEO:https://www.pirha.net/mahpus-celikdemir-kronik-sizofreni-tanisina-ragmen-tahliye-edilmiyor-video-157955.html/06/02/2019/

25 yıldır cezaevinde olan ve ağırlaştırılmış müebbet hapis hükümlüsü olan İmam Çelikdemir’e Adli Tıp Kurumu tarafından verilen ‘Kronik şizofreni’ tanısı bulunmasına rağmen tahliye edilmiyor. Konuya ilişkin PİRHA’ya konuşan ağabeyi Müslüm Çelikdemir, kardeşinin yaşamını idame ettiremediğini söyleyerek tahliye edilmesini istedi.1995 yılında Ankara’da Hukuk Fakültesi öğrencisiyken Elazığ’da gözaltı alınıp cezaevine giren ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen İmam Çelikdemir, Adli Tıp Kurumu’nun ‘Kronik şizofren’ tanısına rağmen Kayseri Bünyan T Tipi Cezaevi’nde tutuluyor.Konuya ilişkin PİRHA’ya konuşan ağabeyi Müslüm Çelikdemir, kardeşinin cezaevinde hayatını sürdüremediğini  belirterek tahliye edilmesi gerektiğini dile getirdi.“BAŞVURULAR REDDEDİLDİ”Müslüm Çelikdemir, gözaltı ve rahatsızlanma sürecini şöyle anlatıyor:“Kardeşim 1995 senesinden beridir hükümlü. 2000’li yılların başında rahatsızlanmaya başladı. Malatya Cezaevi’nde rahatsızlanmıştı. Yalnız bir hücrede kalmaktaydı. Daha sonra Elazığ Ruh ve Sinir Hastanesi’ne sevk etmişler, orada da kronik şizofreni teşhisi konulmuştu. Sonrasında bir çok cezaevine gönderdiler. Kandıra Cezaevi’ne gönderdiklerinde ilaç vermedikleri için kötü duruma düşmüştü. Hücrede yerde yatıyormuş. Yemek yiyemez haldeydi. Oradan da Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevk ettiler. Tedavi gördükten sonra biraz toparlandı. Orada çıkarıp Metris Cezaevi’ne sevk ettiler. Belli sürelerde hastaneye götürüyorlardı.
Adli Tıp Kurumu’na sevk edildiğinde, kurum kendisine cezaevinde kalamayacak raporu verdi. Verdikleri raporda ‘Kronik şizofren’ yazıyordu. Bu rapor 2002 yılında verildi. Cumhuriyet Başsavcısı tahliye kararı vermedi. Belli bir süre sonra da Edirne F Tipi Cezaevi’ne gönderdiler. Avukat tarafından Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapıldı. Başvuru, 2017 yılında reddedilerek iade edildi.”CEZAEVİ KOMİSYONUNA ÇAĞRIŞu anda Kayseri Bünyan T Tipi Cezaevi’nde olan İmam Çelikdemir’in durumu gittikçe ağırlaşıyor. Cezaevinde bulunan arkadaşları tarafından yardım alarak yaşamını sürdüren İmam Çelikdemir için ağabey Müslüm Çelikdemir, evde bakımını yapmaları halinde uygun bir yaşam süreceğini belirtti.Çelikdemir, kurumlara şu çağrıyı yaptı:“Kardeşimin tahliye edilmesini istiyorum. Dışarıda rahat bir şekilde bizimle yaşayabilir biz bunu istiyoruz. Topluma hiçbir sıkıntı yaratacak durumu yoktur. Cumhurbaşkanlığı’na da Adalet Bakanlığı’na da yazdım, reddedildi. Kamuoyundan bunu dile getirmelerini talep ediyorum. TBMM Cezaevi Komisyonu’ndan da isteğim bu konuyu gündeme getirmeleridir. Daha önce de gündeme geldi ancak reddedilmişti. Kardeşim cezaevindeki arkadaşları sayesinde ayakta durmaktadır. Sivil toplum kuruluşlarının gereken duyarlılığın gösterilmesini talep etmekteyim. 2025 yılında şartlı tahliyesi var ancak 6 yıl kardeşim kendini idame ettiremez.”

PİRHA 07.02.2019

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 07 Şubat 2019 by in Genel Mahpus Hakları, Hapishanede Hasta Hakları and tagged , , , .

Sayaç

  • 276.633 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: