CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hastane Tedaviye Sevk Etti, Adli Tıp “Gerek Yok” Dedi”

Tüberküloz tedavisinin ardından 27 kişilik koğuşuna gönderilen Kılıç’la ilgili Adli Tıp Kurumu, “rehabilitasyon tipi cezaevi şartlarında kalmasını gerektirecek bir tıbbi durumu yok” raporu verdi. Devlet hastanesi ise Kılıç’ın sevkini istemişti.

Maltepe 1 No’lu L Tipi Cezaevinde bulunan hasta mahpus Mendük Kılıç ile ilgili başvuruyu yanıtlayan Adalet Bakanlığı, Adli Tıp raporunu referans alarak, Kılıç’ın “rehabilitasyon tipi cezaevi şartlarında kalmasını gerektirecek bir tıbbi durumunun olmadığını” yazdı.

Raporda, 27 kişilik koğuşta kalmasında sakınca bulunmayan Kılıç’a tüberküloz teşhisi konduğu da belirtildi.

Kılıç, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Murat Çepni’ye gönderdiği mektubunda hastalıklarının tedavisi için Adalet Bakanlığı’na gerekli girişimlerde bulunulmasını istemişti.

Çepni de bunun üzerine, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na başvuruda bulundu.

Komisyon da Adalet Bakanlığı’ndan hasta mahpus ile ilgili bilgi talep etti.

Adalet Bakanlığı’ndan gelen cevapta Adli Tıp Kurumu 3. Adli Tıp İhtisas Kurulunun “sekel akciğer tüberkülozu olduğu, dosyadaki mevcut belgeleri ve kurulumuz muayene bulgularına göre halihazırda; rehabilitasyon tipi cezaevi şartlarında kalmasını gerektirecek bir tıbbi durum tespit edilmediği oy birliği ile mütalaa olunur” görüşüne dayanarak sevkinin uygun bulunmadığı ifade edildi.

“Tüberküloz şüphesiyle karantinada kaldı”

İnsan Haklarını İnceleme Komisyonuna yapılan başvuruda, Kılıç’ın durumu şöyle açıklanmıştı:

“Birçok ilaca dirençli kronik akciğer hastası olarak Kılıç’ın, bir akciğerinin 3/2’si alındı. Solunum cihazı kullanıyor ve sürekli kan öksürüyor.

“Marmara ve Kartal Devlet Hastaneleri tarafından tüberküloz şüphesi olduğuna dair raporlar verildi, 5-6 ay karantinada kaldı. Ardından birçok insani ihtiyacını tek başına karşılayamadığı koğuşa dönmek zorunda kaldı.

“27 kişilik koğuşta kaldığı için hem arkadaşlarına bu hastalığı bulaştırma riski hem de ortamdan dolayı yeni enfeksiyon kapma riski bulunuyor.

“Daha önce kaldığı Silivri 5 No’lu L tipi Cezaevindeyken götürüldüğü Silivri Devlet hastanesi, naklinin Metris R Tipi Cezaevine yapılması ve ileri tektik ve tedavisinin yapılması için de Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesine sevkinin yapılması gerektiğine dair rapor vermişti.

“Defalarca hem idareye hem Savcılığa hem de Adalet Bakanlığına Metris R Tipi Cezaevine sevkinin yapılması ve tedavisinin başlatılması için dilekçeler yazdığı halde nakil işlemi yapılmadı, dilekçelerden sonuç alamadı.

“Ayrıca iki yıldır diş problemi yaşamaktadır. Marmara Üniversitesi Diş hastanesi dokuz dişine acil cerrahi müdahale yapılması gerektiğini belirtti, randevu alınmasına rağmen nedeni belirtilmeden idare tarafından randevusu iptal edildi.”

İnsan Hakları Derneği (İHD) Hapishaneler Komisyonu raporuna göre, 2 Mart 2018 itibariyle Türkiye hapishanelerinde 402’si ağır durumda 1154 hasta mahpus var.

Bianet 25.01.2019

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.317 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: