CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Dr. Ekmez: Hapishanelerin kapıları bağımsız sağlık birimlerine açılmalı”

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Murat Ekmez, açlık grevine giren tutukluların günde en az 5 bardak su, 5 yemek kaşığı şeker, 2 çay kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı karbonat ve B1 vitamini içeren bir vitamin takviyesine ihtiyaç duyduğunu belirtti. Ekmez, gelinen kritik aşama nedeniyle cezaevleri kapılarının bağımsız sağlık birimlerine açılması gerektiğini söyledi. HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kalkması talebiyle 8 Kasım’da başlattığı açlık grevi eylemi 69’uncu gününe girdi. 16 Aralık’tan itibaren diğer cezaevlerine de yayılan süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine gruplar halinde giren 228 tutuklunun sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor.  İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Murat Ekmez, açlık grevleri ve açlık grevlerine giren tutukların neler tüketmesi gerektiğinin yanı sıra eylemin kritik aşamalarına dair değerlendirmelerde bulundu. 

‘TÜRKİYE AÇLIK GREVLERİNE YABANCI DEĞİL’ 

Birçok ülkede çeşitli tarihlerde açlık grevlerinin yapıldığını dile getiren Ekmez, son dönemlerde özellikle İngiltere, İrlanda, Filistin ve Türkiye’de açlık grevleri eylemleri ile karşılaşıldığını söyledi. Dünya Tabipler Birliği’nin bu konuda 1975’te Tokyo Bildirgesi, ardından Lizbon Bildirgesi ve Malta Bildirgesi’ni yayınladığını hatırlatan Ekmez, Malta Bildirgesi’nde açlık grevlerinin zihinsel olarak ehliyetli, kendi iradesiyle açlık grevine girme kararı vermiş bireyin sıvı veya gıda alımını ret etmesi olarak tanımlandığını ifade etti. Türkiye’nin açlık grevlerine yabancı bir ülke olmadığını vurgulayan Ekmez, “Ülkemizde 40 yıldır yüzlerce insanın ölümüyle, yüzlercesinin sakat kalmasıyla sonuçlanan açlık grevleri deneyimlerine şahit olduk. Son dönemde yaşanan açlık grevlerini Tabip Odaları olarak çok önemsiyoruz.  Tüm Türkiye’de çok sayıda cezaevinde en az 228 kişi dönüşümsüz olarak açlık grevini sürdürüyor. Kamuoyuna en çok yansıyan ise, milletvekili Leyla Güven’in içinde bulunduğu açlık grevidir. Güven’in açlık grevi 69’uncu gününde ve hayati risk barındıran bir durumda” dedi. 

‘AÇLIK GREVLERİ BİR HAK TALEBİ’  

İnsanların açlık grevine ölmek için girmediğini vurgulayan Ekmez, “Genellikle bir hak talebi, bir protesto biçimi olarak haklarına dönük bir talebi dile getirmek için açlık grevine başlıyor. Yine dünya deneyimleri bir şey talep eden insanların ne yazık ki ölümüyle sonuçlanan bir süreci ifade ediyor. Bizler Türk Tabip Birliği olarak yaşam hakkını her şeyin üzerinde görüyoruz. Bu açlık grevi meselesinin üzücü bir sonla sonlanmaması hepimizin dileği” diye belirtti.

 NELER TÜKETİLMELİ? 

Ekmez, açlık grevindeki kişilerin neleri tüketmesi gerektiği konusunda da bilgiler verdi. Ekmez, şunları söyledi: “Dünyada ve Türkiye’deki açlık grevlerinde kullanılan şeyler bellidir. Su, şeker, tuz ve vitamin alımıyla sürer. Açlık grevindeki bir mahpus yaşamının riske sokmaması ve ölümcül bir noktaya hızlı ulaşmaması için yapması gerekenler vardır. Günde az 5 bardak su tüketilmesi gerekiyor. 5 yemek kaşığı şekerin tüketilmesi zorunlu. Yine 2 çay kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı karbonat ve B1 vitamini içeren bir vitamin takviyesine ihtiyaç var. En az 500 miligram vitamin içeren B1 vitamini tüketmesi gerekiyor. Ama Türkiye’de B1 vitamini yok. Genellikle mahpuslar B1 vitamini içeren B vitamini komplekslerini kullanıyorlar. B vitamini komplekslerinin içerisinde 250 miligram B1 vitamini var. O yüzden günde 2 tane kullanmaları gerekiyor.”  Özellikle B1 vitamininin kullanılmasının önemi üzerinde duran Dr. Ekmez,  açlık grevi bırakılsa dahi B1 vitamini eksikliği sebebiyle Wernicke Korsakoff sendromu dahil bir sürü sinirsel problemlerle karşılabilineceğinin altını çizdi. Ekmez, Türkiye’de bu konuda ne yazık ki acı deneyimlerine sahip olduğunu da ekledi. 

‘30’UNCU GÜNDEN SONRA HAYATİ RİSK BAŞLIYOR’ 

Çok sayıda insanın bu durum sebebiyle Wernicke Korsakoff sendromuna yakalandığını dile getiren Ekmez, bu yüzden B1 vitaminleri alım konusunda yetkililerin mahpuslara dönük bir sınırlamaya gitmeyeceğini umduğunu ifade etti.Ekmez, ileri aşamaya gelindiğinde açlık grevi bırakılsa da, insanların vücutlarına olan birçok etkisinin geri dönüşünün mümkün olmadığını kaydetti. Ekmez, “Vücutta yeterince gıda alınmadığından vücut bir süre sonra kendisine ait şeyleri yakmaya başlıyor. O yüzden insanlar hızlı kilo kaybediyor. Vücutlarında farklı bulguların çıkmasının nedeni de bu. Bazı mahpuslar hiçbir zaman eski kilolarına ulaşamıyorlar. Vücut sistemi, dengeli yürüme sorunları hiçbir zaman çözümlenemiyor. Bu kişinin yapısı ve girdiği süreyle tamamen orantılı bir durumda oluşan bir şeydir. 30’uncu günden sonra hayati tehdit eden şeyler başlıyor” diye vurguladı. 

BAĞIMSIZ İZLEME KURULU KONUSU  

Ekmez, devamında şu uyarılarda bulundu: “Açlık grevindeki bir kişide bir süre sonra sıvı alamama durumu yaşana biliniyor. Çünkü bunaltı ve kusma baş gösteriyor ve kişiler su alamayacak duruma geliyorlar. Kalp atışlarında artış meydana geliyor. Bundan sonra sıvı alımının güçlenmesiyle birlikte dengede duramama, tansiyonun düşmesi durumu yaşanabiliyor. Daha ileri durumlarda yatağa bağımlı olacak durumlar yaşanabiliyor. Kişi hiçbir şekilde ayakta kalamayacak duruma gelebiliyor. Ardından bu durum sebebiyle bazen tükettiği sıvıyı akciğerlerine kaçmasıyla yaşanan durumlar olabiliyor. Bunlar akciğer enfeksiyonuna sebebiyet verebiliyor. Bundan sonrası Allah korusun ölümle sonuçlanabiliyor. Leyla Güven, 69 gündür açlık grevinde. En son kamuoyuna da yansıdı, annesinin cenazesine katılamamış. Son 10 gündür avukatlarıyla görüşmeye gelemeyecek bir durumda. En son aldığımız bilgilere göre, ateşinin de çıkmaya başladığı yönünde. Bu durum aslında çok kritik safhaya geldiğini gösteriyor. Bu ateş yüksekliği akciğer enfeksiyonuyla mı ilgili, değil mi bilmiyoruz. Güven’i takip eden hekimler kim, cezaevi hekimi bu konuda ne kadar yönetebiliyor, bunları da bilmiyoruz. Bu yüzden Diyarbakır Tabip Odası, bağımsız bir heyetin Güven’in ve açlık grevindeki diğer mahpusları izlemek için İzleme Grubu oluşturarak, başvuruda bulundu. Ancak Adalet Bakanlığı başvuruyu ret etti. Hafta içerisinde bu kez Türk Tabipler Birliği üzerinden başvuru yapıldı. Bununla ilgili haberi bekliyoruz. Ama bizim devletten, Adalet Bakanlığı’ndan beklediğimiz şey, bağımsız izleme kuruluna bir an önce kapıyı açmalarıdır.” 

‘HERKESE SORUMLULUK DÜŞÜYOR!’ 

Leyla Güven konusunda dile getirdiklerinin diğer tutuklular için de geçerli olduğunun altını çizen Ekmez, “Özellikle birinci aydan sonra durum hızla kötüleşme eğilimine giriyor. Bunu etkileyen diğer faktörler de var. Yaşının kaç olduğu, hastalığının olup olmadığı, vücuduyla ilgili başka bir sıkıntının olup olmadığı durumu çok etkileyen faktörler. Kişiden kişiye değişen durumdan bahsediyoruz. Bazı insanlar için durum hızla kötüleşme eğilimine girebiliyor. Ama bir ayı geçkin bir süre aç olmak durumu biraz daha etkiliyor. Bu yüzden sıvı alamayan, yatağa bağımlı hale gelen, dengede duramayan insanlar için durum kritikleşiyor. Bir süre sonra insanlar aileleriyle ve avukatlarıyla görüşemeyecek duruma geliyor. Güven’de olduğu gibi. O yüzden bu konuda ciddi bir sıkıntı oluşabiliyor. Bu sıkıntının giderilmesi konusunda başta devlet olmak üzere herkese sorumluklar düşüyor. Bu durumun bir an önce çözülmesi gerekiyor” dedi. 

HAZIRLANAN BİLDİRİ CEZAEVLERİ MÜDÜRÜ, SAVCI VE HAKİMLERE GÖNDERİLECEK

 Ekmez, TTB olarak açlık grevlerine dair hazırladıkları kitapçıkları ülkedeki tüm cezaevleri müdürleri, savcı ve infaz hakimliklerine göndereceklerini de aktardı. Söz konusu kitapçıklarda “Açlık grevindeki bir mahpusa dönük tutum ne olmalıdır?”, “Açlık grevindeki bireyin haklarıyla ilgili çerçeve nasıl çizilmelidir?” sorularının yanıtlarının bulunabiliyor. Yine TTB olarak bir İzleme Kurulu oluşturduklarını paylaşan Ekmez, cezaevlerinde açlık grevindeki mahpusları bağımsız sağlık birimlerince muayene edilmesinin önündeki engellerin kaldırılmasını istediklerini ifade etti. 

‘HER KİŞİYİ KOĞUŞUNDA GÖRMESİ GEREKİR’ 

Tutukluların sağlığa erişim noktasında açlık grevleri öncesinde de kimi sorunlar yaşadığını dile getiren Ekmez, “Açlık grevleriyle birlikte özellikle cezaevi idareleri ve devletin mahpuslara dönük tutumunda daha da kötü bir durum ortaya çıkıyor. Bu konudaki ana talebimiz hep şu oldu; İnsanın ölümüyle sonuçlanmaması açısından yapılacaklardan birisi açlık grevine girmiş mahpusların bağımsız sağlık heyetleri tarafından görülebiliyor olabilmesidir. Çünkü cezaevlerinde tek bir hekim var. Özellikle 30’uncu gününden sonra yatağa bağımlı olmaya başlayan açlık grevinde mahpuslar var. Bu insanların bulundukları koğuştan revire gitmesi gibi bir durum çok mümkün olmuyor. Bir süre sonra her gün birilerinin gidip tansiyonunu, nabzına ve genel vücut fonksiyonlarına bakılması gerekiyor. Bu konuda da cezaevleri sağlık ekipleri yeterli değil. Her hekim kişiyi koğuşunda görmesi gerekiyor” diye belirtti.

Mezopotamya Ajansı 15.01.2019

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 274.419 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: