CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus Kalay’ın kalbi kendini yenileyecek durumda değil”

Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde kalan hasta tutuklu Kamil Turanlıoğlu, ağır hasta tutuklu Abdullah Kalay’ın kalbinin, kendini yenileyecek durumda olmadığını belirtti.  Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde kalan hasta tutuklu Kamil Turanlıoğlu, kendisi gibi hasta tutukluların maruz kaldığı hak ihlallerini, Görülmüştür Ekibi’ne gönderdiği mektup aracılığıyla anlattı.  15 Temmuz darbe girişiminin ardından cezaevlerindeki yoğunluk gerekçesiyle hastane sevklerinin geç yapıldığını, tek kişinin zor sığabileceği, mezun tipi, havasız sağlıksız ring araçlarının devreye konulduğunu belirten Turanlıoğlu, “Hayati risk yaratan sağlıklı bir insanın bile son derece kötü araçlarla ağır hasta hükümlü ve tutukluları taşıyarak sağlığımız hiçe sayılmaktadır. Bu ring araçlarında 3 kişi hayatını kaybetmiştir. Ağır ve sürekli hasta olan, ölümcül risk taşıyanlar başta olmak üzere Abdullah Kalay örnektir. Tek kabinli mezar ringleriyle hastane sevklerini dayatmak, ısrar etmek öldürmek amacı taşımaktadır. Daha önce uygulanan sohbet hakkımızın yarısı gasp edilmiştir. OHAL kaldırıldı, ama aynı hak gaspları sürdürülüyor” dedi. 

 ‘KRİZİN FATURASI BİZE KESİLİYOR’ 

Eylül 2018 tarihi itibariyle verilen yemekler değiştirildiğini ifade eden Turanlıoğlu, şunları belirtti: “Kötü ve yenilmeyecek durumda çorba, makarna-bezelye, pırasa, arada bir kuru fasulye, nohut, pilavdan başka yemek verilmemektedir. Diyet alan arkadaşlarımızın yemekleri aynı içerikte sade haşlanmış şekilde verilmektedir. Et hiç verilmiyor, kesildi. Ayda bir kez küçük bir tavuk eti verilmektedir. Yemekler kısıtlanmış, kalitesiz verilerek ekonomik krizin faturasını bu şekilde giderme hesabı yapılmaktadır. Son 2 aydır ekonomik kriz gerekçesiyle kantinde satılan her şeye iki-üç katına zam yapılmış olarak satılmaktadır. Vergiden muaf olduğu söylenen hapishanelerde satışlar piyasanın rekabetinde en yüksek zamla satış rekorunu yakalamıştır. Örneğin: 28 TL’ye aldığımız tuvalet kağıdı, 52,5 TL’ye satılmaktadır. Domatesin kilosu 6,50 TL’ye alıyoruz.” 

AĞIR HASTA TUTUKLU KALAY’IN DURUMU   

Ağır hasta tutuklu listesinde yer alan Abdullah Kalay’ın da durumuna dikkat çeken Turanlıoğlu, “Kendisi bu hapishanede kalırken 2012 yılında kalp krizi geçirdi. Hapishane idaresinin 2,5 saat geciktirerek hastaneye kaldırması sonucu hastanede 1,5 saat kalarak ana arter damarına stent takılıp  dönmüştür. Kısmi tahribata uğramıştı. Kalbi kendini yenileyecek durumda değildir” ifadelerini kullandı. 

Mezopotamya Ajansı 13.01.2019

One comment on ““Hasta mahpus Kalay’ın kalbi kendini yenileyecek durumda değil”

  1. mathilde tybring-gjedde
    22 Nisan 2020

    It’s hard to come by experienced people on this topic, but you sound like you
    know what you’re talking about! Thanks

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.484 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: