CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Adli Tıp’ın Hasta Mahpus Raporları Meclis’e Taşındı”

Adli Tıp Kurumu ile Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun hasta mahpuslara karşı taraflı bir tavır izlediğini belirten HDP’den Güzel, son olarak bir hasta mahpusun hapishanede hayatını kaybettiğini açıkladı.

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan 70 yaşındaki ağır hasta tutuklu İbrahim Akbaba, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldığı duruşmada tahliye edildi ancak duruşmanın hemen ardından hayatını kaybetti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Hapishaneler Komisyonu raporuna göre, 2 Mart 2018 itibariyle Türkiye hapishanelerinde 402’si ağır durumda 1154 hasta mahpus var.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, bugün konuyla ilgili verdiği soru önergesinde, Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonuna bu konuda yaptıkları başvuruların ya yanıtsız kaldığını ya gayriciddi cevaplarla karşılandığını ifade etti.

“İncelenecek dendi ama inceleme yapılmadı”

Güzel, ağır hasta mahpus Mehmet Emin Özkan’ın durumunun incelenmesi için 27 Ağustos 2018’de İnsan Hakları İnceleme Komisyonuna yaptığı başvuruya, gerekli incelemenin yapılacağı yanıtı geldiğini ancak böyle bir inceleme yapılmadığını belirtti.

Önergede ayrıca, Adli Tıp Kurumu’nun hasta mahpusların başvurularına taraflı yaklaştığı da ifade edildi:

“2013 yılında yapılan yasal düzenlemeyle hasta mahpusları serbest bırakma kararı Adli Tıp Kurumu’na verildi. Ancak birçok hasta mahpusun bu kurumdan rapor beklerken yaşamını yitirmesi kurumun bağımsızlığına gölge düşürdü.”

Durumun düzeltilmesi için çalışma yapılıyor mu?

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün şu soruları yanıtlaması istendi:

* İbrahim Akbaba’nın tahliyesini beklerken yaşamını yitirmesi Adli Tıp Kurumu’nun siyasi olarak bağımsız olmadığı iddialarını güçlendirmedi mi?

* Hasta bir bireyin cezaevinde tutulması anayasal bir suç ve evrensel hukuk ilkelerine de aykırılık teşkil ediyorken Mehmet Emin Özkan ve tüm hasta mahpusların cezaevlerinde tutulmasının gerekçesi nedir?

* Hasta mahpusların durumlarının düzeltilmesine ilişkin yürütülen herhangi bir çalışma var mı? Var ise nedir?

* Siyasetlerüstü bir kurum olması gereken İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nun cezaevlerinde yaşanan ağır hak ihlallerine ilişkin bizzat yaptığımız başvurulara cevap vermemesinin siyasi, ahlaki, vicdani gerekçesi nedir?

* Kurulduğu bu günden yana İnsan Hakları İnceleme Komisyonuna hasta mahpusların durumunun incelenmesine dair kaç başvuru yapıldı,  kaçına somut cevap verildi? Başvurusu yapılan kaç siyasi mahpus gerekli incelemeler yapılmadan ya da yapılmadığı için yaşamını yitirdi?

* Adli Tıp Kurumu’nun ölümcül hastalar için bile raporlarını geciktirdiği, tutuklu mahpusların durumu ile örtüşmeyen, yanlı siyasi kararlara imza atabildiği görüldü. Buna binaen 2013 yılından itibaren rapor beklerken yaşamını yitiren hasta mahpus sayısı kaç?

* Hasta mahpusların uğradığı keyfi uygulamaları ve hak ihlallerini önlemek adına bakanlığınızın yürütmekte olduğu çalışmalar var mı? 

Bianet 05.01.2019

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 274.731 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: