CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Kayseri’deki mahpuslar : Hastalar ölüme terk ediliyor”

Ceza içinde ceza yaşadıklarını aktaran Kayseri Bünyan 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan tutuklular, hasta tutukluların tedavi edilmediğini belirterek, “İnsanlar ölüme terk ediliyor. Biz tutsaklar olarak tüm kesimlere duyarlılık çağrısında bulunuyoruz” dedi. Kayseri Bünyan 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan tutuklular gönderdikleri mektup ile cezaevinde maruz kaldıkları hak ihlallerini kamuoyuyla paylaştı. Tüm sosyal etkinlik haklarının ellerinden alındığını kaydeden tutuklular, havalandırmaların üzerlerinin tellerle örülüp, koğuşlara kamera yerleştirildiğini ve tüm yaşam alanlarının izlendiğine yer verdi. 

HASTA TUTUKLULAR TEDAVİ EDİLMİYOR

 Psikolojik işkencenin yanında gardiyanların sözlü ve fiziki işkencesine maruz kaldıklarını aktaran tutuklular, hasta tutukluların tedavi edilmediğini, hastaneye sevklerin ise 4 ila 5 ay sürdüğünü ve hasta tutuklulara muayene sırasında kelepçe dayatıldığını kaydetti. Cezaevi içerisinde iç postanın olmadığını ve mektuplarının ise keyfi olarak gönderilmediğini anlatan tutuklular, arama adı altında koğuşlarının aranıp eşyalarının dağıtıldığını ve keyfi disiplin cezalarının verdiğini dile getirdi. 

RADYO YASAK 

Sorunlar karşısında cezaevi idaresiyle görüşemediklerini ve sorunlarının çözülmediğini belirten tutuklular, cezaevinde hiçbir şekilde tutukluların rehabilite edilmesi için kurs ve atölyelerin (saz, bilgisayar gibi) olmadığını aktardı. Tutuklular, radyolara yasak getirildiğini, Yeni Yaşam gazetesinin bazen kendilerine verilmediğini ve TV kanallarının izlenmesinin cezaevinin keyfiyetine kaldığının altını çizdi. Görüşme sürelerinin 45 dakika olduğunu söyleyen tutuklular, cezaevi girişinde tutukluların çıplak arama dayatmasına maruz kaldığını sözlerine ekledi. 

GARDİYANIN DARP ETMESİ İŞKENCE DEĞİLMİŞ!

 Bafra Cezaevi’nden sevkle gelen tutukluların cezaevi girişinde çıplak arama dayatmasını kabul etmediği için işkence gördüğünü aktaran tutuklular, son olarak şu sözlerle duyarlılık çağrısında bulundu: “Arkadaşımız elbiseleri yırtılıp, darp ediliyor. Biz buna işkence deyince ağır disiplin cezaları veriliyor. Cezaevinde Hanifi Eser adlı arkadaşımız ağır hastadır. En son böbreklerinden rahatsız olunca çok acil hastaneye kaldırılmasını istedik. Ama idare arkadaşımızı günlerce bekletti. Eğer idareyi zorlamaya devam etmeseydik arkadaşımız hayatını kaybedebilirdi. Artık kan atıyordu. Bu gibi onlarca sıkıntı yaşıyoruz. Ama insani ve vicdani olarak sesimize ses verecek hiç bir kurum veya Bakanlık yok. Bedrettin Hasar adlı arkadaşımızın belinde parça var. Onu çok zorluyor. Revire gidip acil sevk yazdırdı. Ama talebine 4 ila 5 ay sonra cevap verildi. İnsanlar ölüme terk ediliyor. Biz tutsaklar olarak tüm kesimlere duyarlılık çağrısında bulunuyoruz.”

Mezopotamya Ajansı 03.01.2019

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 274.594 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: