CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Kemal Özelmalı: Her an ölebilirim”

Tahliye edilmesi için kendisine pişmanlık dayatmasında bulunulduğunu söyleyen Wernicke Korsakoff hastası tutuklu Kemal Özelmalı, “Her an ölebilirim” diyerek, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.
Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve “cezaevinde kalamaz” raporu olmasına rağmen serbest bırakılmadığı için 27 Eylül tarihinde açlık grevine giren Wernicke Korsakoff hastası Kemal Özelmalı, 7 Aralık’ta bilinç kaybı yaşaması üzerine hastaneye kaldırılıp, tedavisinin ardından yeniden cezaevine gönderilmişti.
Ağabeyi Alaattin Özelmalı, 24 Aralık’ta görüşme gerçekleştirdiği kardeşinin kendisini hatırlamadığını ve durumunun kötü olduğunu ifade etti.
Kardeşi Kemal’in ancak başka bir tutuklunun yardımıyla tekerlekli sandalye ile görüş kabine geldiğini aktaran Özelmalı, görüşme sırasında kardeşinin “Sen kimsin? Benim ziyaretçi arkadaşım mısın?” diyerek, kendisini tanımadığını kaydetti.
‘BANA PİŞMAN OL DİYORLAR’
Kardeşinin 16 yıldır bir fiil, toplamda ise 28 yıldır cezaevinde olduğunu belirten Özelmalı, görüşmelerinde kendisine şunları söylediğini paylaştı:
“Cezam normal şartlarda Rehşan affı ile bitmişti. Bu yüzden Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na, Adalet Bakanlığı’na, Anayasa Mahkemesi’ne ve Cumhurbaşkanı’na başvuru yaptım ama duyarlılık göstermediler. Hakkım gasp edilince açlık grevine başladım. Yine duyarlılık gösterilmeyince bu sefer de ölüm orucuna başladım. Fakat değişen bir şey olmadı.  16 yıldır fazladan yatıyorum. Bana ‘pişman ol bırakalım’ diyorlar. Pişman olacak bir şey yapmadım. Pişman da olmam. Bu hukuksuz süreç son bulsun artık çünkü her an ölebilirim. Kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunuyorum.”
‘CEZAEVİNDEN CENAZESİ ÇIKMASIN’
Ağır hasta olan kardeşinin artık serbest bırakılması istediklerini dile getiren ağabey Alaattin Özelmalı “Tüm kamuoyunun bu haykırışa duyarlılık göstermesi gerekir. Kardeşimin cezaevinden cenazesinin çıkmasını istemiyoruz. Böyle bir şey olursa bunun sorumlusu hukuk olur” dedi.
MA / Hamdullah Kesen
Mezopotamya Ajansı 25.12.2018

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.585 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: