CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Bir ay geçti rapor hazırlanmadı: Sise Bingöl’ün durumu kötüye gidiyor”

Sağlık sorunlarından dolayı hastaneye kaldırılan ve 15 gün sonra hazırlanacağı söylenmesine rağmen hala raporu hazırlanmayan hasta tutuklu 85 yaşındaki Sise Bingöl’ün durumu kötüye gidiyor. Avukatı Gülşen Özbek, rapor ulaşır ulaşmaz Bingöl’ün tahliyesi için başvuru yapacaklarını kaydetti.

Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan 85 yaşındaki Sise Bingöl, 2 Kasım’da sağlık kuruluna hem hastalığıyla ilgili son durumların tetkiki hem de cezaevinde kalmaya elverişli olup olmadığıyla ilgili rapor çıkarılmasına ilişkin Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılmıştı.
8 gün boyunca hastanede tedavi edilen Bingöl için raporun 15 gün sonra hazırlanacağı belirtilmişti. Ancak, bir ay geçmesine rağmen rapor henüz hazırlanmadı. İnsan hakları savunucuları, Bingöl’ün durumunun her geçen gün kötüye gittiğini belirterek, serbest bırakılmasını talep etti.
Bingöl’ün avukatı Gülşen Özbek, Mersin Üniversitesi tarafından hazırlanması beklenen raporun henüz kendilerine ulaşmadığını; ulaşır ulaşmaz Bingöl’ün tahliyesi için başvuru yapacaklarını kaydetti. Özbek, heyetten bir doktorun imzasının eksik olmasından kaynaklı raporun geciktiğini söyledi.
‘TECRİT ALTINDA TEDAVİ EDİLEMEZ’ 
Bingöl’ün hastalığının ilerlediği yönünde bilgiler aldıklarını söyleyen Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAYDER) Eşbaşkanı Ebedin Aktaş da, bu yüzden hastanenin “cezaevinde kalamaz” raporu verdiğini söyledi. Bingöl’ün tedavi sürecinin insani boyutlarıyla devam etmesi gerektiğine vurgu yapan Aktaş, “Hastaneye kaldırılmasına rağmen tecrit altında yapılan tedavi doğru bir yöntem değildir, hukuksuzluktur, adaletsizliktir. 85 yaşında bir kadının ranzaya kelepçelenerek tedavi görmesi ahlaki değildir” dedi.
‘İHTİYAÇLARINI TEK BAŞINA KARŞILAYAMIYOR’
Bingöl’ün kendi ihtiyaçlarını tek başına karşılayamadığını ifade eden Aktaş, şöyle devam etti: “Yanında olan arkadaşlarının desteğiyle yaşamını idame ettirmektedir. Giyinmesinden tutun uyuyup uyanmasına, oturmasına kadar arkadaşlarının desteğiyle ayakta durabiliyor. Yaşamını ancak bu şekilde sürdürebiliyor. Sise Ana 85 yaşın üstündedir, kendi ihtiyacını karşılayabilecek biyolojik yaşı aşmıştır. Bunlardan kaynaklı evinde son anlarını yaşaması talebinde bulunuyoruz. Adalet Bakanlığı’na çağrımız; Sise Ana’nın bir an önce tahliye edilmesi yönündedir. Var olan hukuksal yasalara rağmen zaten 85 yaşın üzerinde yatalak olan ve kendi ihtiyaçlarını göremeyen bir insanın kendi evinde yaşamını idame ettirmesi gerektiği net olarak belirtilmiştir.”
‘SİSE ANA SERBEST BIRAKILMALI’ 
Bingöl’ün Kürt kimliğinden dolayı bırakılmadığını dile getiren Aktaş, “Biz, bir insanın etnik kimliği, siyasi düşüncesi ne olursa olsun kesinlikle hukuka uygun bir şekilde yasalardan yaralanmasını istiyoruz. Dolayısıyla, Sise Ana’nın tahliye edilmesini istiyoruz. Bırakılması için elimizden gelen çalışmalarımız sürüyor, sürmeye devam edecektir” dedi.
‘DURUMU KÖTÜYE GİDİYOR’ 
Bingöl’ün durumunun cezaevi ortamında her geçen gün daha kötüye gittiğini kaydeden İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şube Eşbaşkanı Hakkı Demir de, “Bingöl bir an önce hastanede özgür bir şekilde tedavi edilmelidir. Ailesiyle birlikte olacak şekilde bir ortamın yaratılması için serbest bırakılması gerekiyor. 85 yaşında olan birinin cezaevinde kalmayacağı kesin bir şekilde ortadır. Yasalar da bunu gösteriyor. Ama ısrarla cezaevinde tutulmasını insan hakları ihlalleri olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.
Bingöl’ün son zamanlarını köyünde geçirmek istediğini belirten Demir, “Bunun yerine getirilmesi, insani bir davranıştır. Kendi ihtiyaçlarını karşılayamayan birinin cezaevinde tutulması hukuka aykırıdır” dedi.
Mezopotamya Ajansı 10.12.2018

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 274.730 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: