CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Açlık grevindeki mahpus Kemal Özelmalı: Ölüm orucuna başlayacağım”

73 gündür açlık grevinde olan Wernicke Korsakoff hastası tutuklu Kemal Özelmalı, vasisi aracığıyla kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunarak, “Bu açlık grevimin sonuç bulmadığından ileriki günlerde dilekçe verip ölüm orucuna başlayacağım” dedi.

Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan ve “cezaevinde kalamaz” raporu olmasına rağmen serbest bırakılmayan Wernicke Korsakoff hastası Kemal Özelmalı, tahliye talebiyle 73 gündür açlık grevinde. Özelmalı’nın durumu gün geçtikçe ağırlaşırken, Özelmalı ile ilgili herhangi bir gelişme yaşanmadı. Özelmalı ile 3 Aralık’ta görüşen vasisi Ramazan Ceylan, Özelmalı’nın durumunun kötü olduğunu söyledi.
‘ARKADAŞLARIM BANA YARDIM ETTİ’
Ceylan, görüşmede Özelmalı’nın kendisine, “İrademi kırmaya çalışıyorlar. Bana diyorlar ki ‘açlık grevini bırak. Biz tedavi ederiz’ diyorlar. 15 gün önce beni hastaneye götürdüler. Doktorlara, ben hastayım diyorum. İnanmıyorlar. Sahte raporlar oluşturup beni tekrardan cezaevine getiriyorlar. Cezaevinde tek başıma ihtiyacımı gideremiyorum. Arkadaşlarım bana yardım ediyor. Aslında benim bu açlık grevim; benim tahliye durumum değildir. Benim hukuksuz bir şekilde cezaevinde kalmamdır. Beni mücadelemden vazgeçirmeyi düşünüyorlar. Aslında ben Rehşan Ecevit affından dışarıya çıkmam gerekirdi. Sahte rapor ve iddianamelerle tutuluyorum. Bu açlık grevimin sonuç bulmadığından ileriki günlerde dilekçe verip ölüm orucuna başlayacağım” dediğini belirtti.
‘DURUMU ÇOK CİDDİ’
Özelmalı’nın kötü olduğuna dikkat çeken Ceylan, şunları söyledi: “Beni zor tanıdı. Aşırı derecede zayıflamış. 38 ila 40 kilo arasındaydı. Halen sağlık kurulu raporu çıkmamış. Bir kelimeyi 2 ila 3 sefer tekrarlıyordu. Kısık sesle konuşuyordu. Durumu kötü. Sedye üzerinde getirdiler ve öyle götürdüler. Vicdan sahibi olanlar bu durumun karşı bir an önce harekete geçip serbest bırakılması gerekir. Yetkililer sadece birkaç saat kendilerini Kemal’in yerine koysunlar. Bir odada kendi ihtiyacını gideremiyor. Kemal’in cezaevinden tabutunun çıkmasını istemiyoruz.”
Mezopotamya Ajansı 10.12.2018

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.320 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: