CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Tarsus Hapishanesinde kalan hasta mahpus İvrendi’ye kelepçeli muayene dayatılıyor”

Tarsus 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan hasta tutuklu Cemil İvrendi’nin kelepçeli tedavi dayatması yüzünden tedavi edilmediğini dile getiren İHD MYK üyesi Nuray Çevirmen, İvrendi’nin tedavisinin yapılması için serbest bırakılması gerektiğini belirtti.

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi 222’inci hafta da Tarsus 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan hasta tutuklu 56 yaşındaki Cemil İvrendi’nin durumuna dikkat çekti. İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara şubesinde yapılan basın toplantısında konuşan İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Nuray Çevirmen, hasta tutukluların tedavilerinin ortadan kaldırılması ve artan hak ihlallerini nedeniyle telafisi mümkün olmayan sonuçlar ortaya çıktığına dikkat çekti. Çevirmen, son dönemlerde artan kelepçeli muayene dayatması ve hasta tutukluların revire çıkarılmamasıyla birlikte hastalıklarda ilerleme kaydedildiğini belirtti.

‘AYDA BİR KEZ DOKTORA GİTMESİ GEREKİYOR’

Müebbet hapis cezası alan hasta tutuklu İvrendi’nin 1994 yılından bu yana cezaevinde olduğunu dile getiren Çevirmen,  İvrendi’nin 16 farklı cezaevinde kaldığını da belirtti.  İvrendi’nin Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi’nde kaldığı 2002 yılında tesadüfen kalp yetmezliği hastalığının teşhis edildiğini ve aynı yıl Diyarbakır Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesine yatırıldığını kaydeden Çevirmen, şöyle devam etti: “  Aort kalp kapakçığı çürümüş denilerek acil olarak açık kalp ameliyatı olmuştur. Yapay olan kalp kapakçığından kanın rahat geçebilmesi için sürekli olarak Coumadin adlı kan sulandırıcı ilaç kullanmak zorundadır. Bu hastalığı nedeniyle ayda bir kez doktora gitmesi, tetkiklerinin yapılarak ilacın dozajının belirlenmesi gerekiyor. Ayrıca kendisine 2006 yılında yüksek tansiyon ve yüksek astım hastalıkları tanısı konulmuş ve bu hastalıkları içinde sürekli ilaç kullanmak zorundadır.  “

‘UYUŞTURULMADAN DERİSİ KESİLDİ’

İvrendi’nin 2007 yılında sağ kalçasının üst iç kısmında anal fistül denilen bir rahatsızlık meydana geldiğini ve bu yaranın daha sonra patladığını anımsatan Çevirmen, “2008 tarihine kadar devam eden bu kanamalar nedeniyle 2008 yılında Erzurum’da ameliyat olmuştur. Tekrar 2015 yılında Eskişehir’de Osman Gazi Üniversitesinde, yine Eylül 2017 yılında fenalaşması sonucu Eskişehir Devlet Hastanesinde ameliyat olmuş ve 11 gün hastanede kalmıştır. 18 Mayıs 2018 tarihinde sevk edilmiş olduğu Tarsus cezaevinde iken yaranın patlaması ile birlikte acil olarak Tarsus Devlet Hastanesine götürülmüştür. Burada gelen doktor yaradan dolayı patlamış olan deriyi uyuşturup anestezi yapmadan kesmiştir” dedi.

‘İVRENDİ SERBEST BIRAKILMALIDIR’

İvrendi’nin kalp, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve anal fistül hastalığı olduğuna dikkat çeken Çevirmen, hasta tutuklunun 2003, 2010 ve 2014 yıllarında kurula çıktığını ancak bir sonuç alınamadığını söyledi. 16 yıldır kalp hastası olan İvrendi’nin ayda bir kez I.N.R. testi yapması gerektiğini ancak kelepçeli tedavi dayatmasından kaynaklı tedavi edilemediğini dile getiren Çevirmen, “Cezaevi koşullarında tedavisi yapılamayan  Cemil İvrendi’nin kendisini zorlayan bu hastalıkları nedeniyle hapishane dışında acil olarak tedavisinin yapılması için cezasının ertelenmelidir” diye konuştu.

Mezopotamya Ajansı 01.12.2018

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.585 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: