CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus Solmaz 4 yıldır iddianame bekliyor”

 

Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan hasta tutuklu Mecit Solmaz, 4 yıldır iddianame bekliyor. Solmaz’ın eşi Zahide Solmaz, “Akşamları uyuyamaz hale geldim. Hastalığı ne durumdadır? Acaba eşimin ölüsünü mü bana verecekler gibi şüphe ve endişeler yaşamaktayım” dedi.
Ağrı Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan hasta tutuklu Mecit Solmaz, dosyasındaki gizlilik kararından dolayı 4 yıldır mahkemeye çıkarılmadı. Tutukluluğundan bu yana iddianamenin hazırlanmadığına dikkat çeken Eşi Zahide Solmaz, ellerinde hasta olduğuna dair raporların olmasına ve tüm başvuruları rağmen eşinin serbest bırakılmadığını söyledi.
‘MUAYNE EDİLMİYOR’
Solmaz, “Eşim hasta ve 60 yaşında bir insandır. Kronik astım ve bronşit hastalığı var. Raporları mevcut. Ben serbest bırakılması için başvuruda bulundum, hasta olduğunu söyledim ama bırakmadılar. Nefes darlığı yaşıyor ve nefes almasını sağlayan tüplü makinesi dahi evde kaldı ve talebimize rağmen kendisine verilmedi. Patnos Cezaevi’nde doktor olmadığı için muayeneye dahi gidemiyor” diye belirtti.
‘DERDİMİZİ KİME ANLATALIM?’
Patnos Cezaevi’ndeki koşulların tutuklular için elverişli olmadığını dile getiren Solmaz, “Yemekleri düzgün ve sağlıklı çıkmıyor. Temiz suları yok, içme suyu dahi yok. Önceki hafta cezaevi müdürünün yanına gittik. Cezaevi müdürüne sorunları anlattık. Cezaevi müdürü bize; ‘Devlet bize ne veriyorsa biz de onları veriyoruz’ dedi. Biz çaresiz kaldım ve artık başvurabileceğimiz bir yer yok. Gidip derdimizi kime anlatalım?” diye konuştu.
‘YAŞAMINDAN ENDİŞE EDİYORUM’
Dayanılmaz cezaevi koşullarına karşı tutukluların çeşitli protestolara başladığını dile getiren Solmaz, şunları söyledi: “Patnos cezaevinde kötü bir tecrit uygulaması var. Biz ailelerin isteği tutuklularımıza insanca davranılmasıdır. Doktorları olsun, hasta tutukluların tedavisinin yerine getirilmesini istiyorum. Tutukluların var olan haklarının verilmesini istiyoruz. Akşamları uyuyamaz hale geldim. Eşim acaba ne yapıyor? Hastalığı ne durumdadır? Acaba eşimin ölüsünü mü bana verecekler? gibi şüphe ve endişeler yaşamaktayım. Hasta tutukluların serbest bırakılmasını istiyorum. Tutukluların insani hakları geri verilsin. Tutuklular üzerindeki tecrit son bulsun.”
Mezopotamya Ajansı 29.11.2018

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.225 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: