CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Müzisyen Benli 2 yıldır ameliyat edilmiyor”

Nusaybin’de sokağa çıkma yasakları sırasında yaralı olarak gözaltına alınıp tutuklanan müzisyen Erkan Benli, vücudundaki şarapnel parçalarının çıkarılması için olması gereken ameliyat, cezaevi yönetimi tarafından 2 yıldır engelleniyor.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 2016 yılında ilan edilen “sokağa çıkma yasakları” döneminde çatışma bölgesinden yaralı olarak çıkan ve tutuklanan 53 kişiden biri olan müzisyen Erkan Benli, o dönem vücuduna isabet eden şarapnel parçalarının çıkarılması için olması gereken ameliyat 2 yıldır yapılmıyor. 2015 yılının son aylarında Mardin’e çeşitli konserler vermek için kente giden Benli, sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinden kaynaklı Nusaybin’de kaldı.
PARMAKLARI KIRILDI
Nusaybin’de 27 Mayıs 2016 tarihinde yaralı olarak çıktığı bölgede gözaltına alınan Benli, 3 günlük gözaltı sırasında polisin fiziki ve psikolojik şiddetine maruz kaldı. Gözaltı sırasında gördüğü şiddette sağ kolu ve parmakları kırılan Benli, Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanarak Tokat T Tipi Cezaevi’ne gönderildi. 24 Eylül’de Bafra T Tipi Cezaevi’ne sevk edilen Benli’nin avukatı Berdan Acun, Benli’nin ameliyat olması gerektiğini, ancak keyfi uygulamalar sonucu 2 yıldır ameliyat edilmediğini ifade etti.
‘AMELİYAT EDİLMİYOR’
Türkiye cezaevlerinde son 2 yıldır çok ciddi hak ihlallerinin olduğunu belirten Acun, müvekkilinin kaldığı cezaevlerinde de çok ciddi hak ihlallerinin olduğunu kaydetti. Benli’nin o dönem yaşanan çatışma sırasında çenesinin hasar gördüğünü, sağ koluna bir mermi girip çıktığını ve vücudunun farklı bölümlerine de şarapnel parçalarının isabet ettiğini dile getiren Acun, şarapnel parçalarının hala Benli’nin vücudunda olduğuna dikkat çekti. Benli’nin yaralı olarak tutuklandığı ve yarası açık bir şekilde cezaevine konulduğunu belirten Acun, o dönem hastanede tedavi edilmesi gerekmesine rağmen yaralı şekilde cezaevine konulduğunu belirtti. Benli’nin vücudundaki şarapnel parçalarının ameliyat ile alınması gerektiğini; ancak hem müvekkilinin hem de kendisinin tüm girişimlerine rağmen Benli’nin ameliyat edilmediğini vurgulayan Acun, olması gereken ameliyatın bir türlü yapılmadığını dile getirdi.
‘ÖLÜM TEHLİKESİ VAR’
Cezaevi yönetimi tarafından Benli’nin tam tam teşekküllü bir hastaneye sevk edilmesinin engellendiğini belirten Acun, müvekkilinin sağlığa erişim hakkının engellendiğinin altını çizdi. Benli’nin ameliyat edilmemesi durumunda ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını vurgulayan Acun, Benli’nin vücudundaki şarapnel parçalarının bir an önce ameliyatla çıkarılması gerektiğini kaydetti. Benli’nin vücudunda kalan şarapnel parçalarından kaynaklı çok ciddi ağrıların olduğunu ifade eden Acun,  cezaevinin revirinin koşullarının tedavi için yeterli olmadığını ve bir an önce cezaevi revirinin müvekkilini hastaneye sevk etmesi gerektiğini belirtti.
‘ENGELLEMELER KEYFİ’
Acun, Benli’nin vücudundaki ağrı şikayetiyle 11 Kasım’da bulunduğu cezaevinin revirine gittiğini belirten Acun, Benli’nin Tokat T Tipi Cezaevi’ndeki doktorların kendisinin ameliyat edilmesi yönünde kararının olduğunu cezaevi doktora söylemesine rağmen doktorun Benli’ye “imkanlarımız yok” dediğini kaydetti. Benli’nin olması gereken ameliyatın keyfi bir şekilde engellendiğini kaydeden Acun, müvekkiline yapılan keyfi uygulamalara ilişkin suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.
Mezopotamya Ajansı 20.11.2018

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.585 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: