CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Kelepçeli tedaviyi kabul etmeyenlere darp iddası”

Kelepçeli tedavi dayatmasını kabul etmeyen Kırıkkale Cezaevi’ndeki tutukluların yerlerde sürüklenerek darp edildikleri bildirildi. Tutuklu yakını Betül Özdemir, aileler olarak endişeli olduklarını belirterek, “Ortada çok büyük bir hak ihlali var ve bu insanlar canından olabilirler” dedi.

Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan eşi Mehmet Özdemir ile geçen hafta görüşen Betül Özdemir, cezaevinde yaşanan hak ihlallerini aktardı. Özdemir, tutuklulara kalem, dergi, kitap, defter verilmediğini ve haftada sadece iki saat sıcak su verildiğini söyledi.

Kelepçeli tedaviyi kabul etmeyenlere darp

Cezaevinde yoğun hak ihlalleri ve baskıların olduğunu eşi tarafından anlatıldığını dile getiren Özdemir, “Eşim ve diğer tutuklular hastaneye gittiklerinde kelepçesiz muayene olmak istiyor. Doktor, jandarma ve cezaevi yönetimi kelepçeli muayeneyi dayatıyor. Kelepçeyi kabul etmeyen tutsaklar yerlerde sürüklenerek, muayene odasından çıkarılarak, cezaevine götürüyorlar. Tutsakların sağlık hakkı gasp ediliyor” dedi.

‘İşkencenin boyutunu gözlerimle gördüm’

Eşiyle birlikte diğer tutuklulara da işkence yapıldığını belirten Özdemir, devamında şunları aktardı: “Eşim orada bütün tutsaklara işkence yapıldığını söyledi. Eşimin ayak başparmağı ve diğer parmağı mosmor olmuş. Kırılmış mı çatlak mı belli değil. Gözlerimle gördüm, işkencenin boyutunu. Aradan zaman geçtikten sonra revire götürmüşler doktor bile korkmuş hastaneye sevk etmiş. Ama maalesef işkenceleri belli olmasın diye hastaneye götürmemişler. Boğazlarını sıkıp boğmaya çalışmışlar. Boğazındaki izlere birebir tanık oldum.”

‘Kollarını kırmaya çalışıyorlar’

Daha önce yapılan kötü muamelede eşinin kolundaki kasların yırtıldığını aktaran Özdemir, “Şimdi ise kollarını kırmaya çalışıyorlarmış. Yerlerde tekmeleyerek hücrelerine atıyorlarmış. İstedikleri en temel insani olan hakları ama bunları isterken bile işkence görüyorlar. Çok net can güvenlikleri yok endişeliyiz ailesi olarak” diye konuştu.

Duyarlılık çağrısını

Tutukluların seslerini duyurmak istediğini sözlerine ekleyen Özdemir, “Ortada çok büyük bir hak ihlali var ve bu insanlar canından olabilirler. Sonradan keşke dememek için yanlarında olalım” diye belirtti.

Yeni Yaşam 19.11.2018

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.585 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: