CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpusun şeker ölçüm cihazına el konuldu”

Hak ihlalleriyle sürekli gündeme gelen Van F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutukluların koğuşları basılarak eşyalarına el konuldu. Gardiyanlar şeker hastası ve göz problemi yaşayan Ruşen Tutku’nun şeker ölçüm cihazı ve kitap okuma lambasına da el koydu.

Van F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde kalan tutuklular, aileleri ile yaptıkları görüşmede, cezaevinin dört tarafını 7-7,5 metre yükseklikte ve üzerinde bir metre tel çekilmiş olan duvarlarla, havalandırmaların üzerinin tel kafesle kapatıldığı, tutukluların çiçek yetiştirmesine izin verilmediği, kitap sayısına kısıtlama getirildiği, ısınma ve hijyen problemlerine çözüm bulunmadığını aktardı. Tutuklular, hastane sevklerinin geciktirildiği, sevk sırasında hem ring aracında hem de muayenede kelepçe dayatması yapıldığı, sosyal aktivitelerin yaptırılmadığı, koğuşlara gece baskınları yapıldığı, yapılan aramalarda eşyalara keyfi olarak el konulduğu, ailelere yazılan mektupların çoğu zaman gönderilmediği, dışarıdan gelen mektupların gecikmeli olarak teslim edildiği ya da hiç verilmediğini kaydetti.
‘ŞEKER ÖLÇÜM CİHAZINA EL KOYDULAR’
Edebiyat roman kategorilerinde eserler yazan, Van F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde kalan Yazar Ruşen Tutku’nun (49) vasisi aynı zamanda kuzeni Ayşe Tutku, tutukluların, cezaevindeki havalandırmalarının üstünün tel örgülerle kapatılmasının ardından bulundukları yerlerin kafes haline getirildiğini belirtti. Türkiye’nin farklı cezaevlerinde 28 yıldır tutuklu bulunan kuzeninin şeker hastası olduğunu ve yapılan koğuş baskınıyla şeker ölçüm cihazının gardiyanlar tarafından alındığını aktaran Tutku, “Ruşen’in açık görüşüne gittim. Cezaevi yönetimi tutukluların sağlık sorunlarını ihmal ettiğini ve hastaneye gönderilmeyi ve ilaçların temin edilmesini de geciktirdiğini söyledi. Ruşen şeker hastası, koğuşlarına baskın yapan gardiyanlar, raporu olmasına rağmen şeker ölçüm cihazına el koymuşlar. Gözlerinde ciddi sorun yaşıyor. Kitap okuma lambasını da götürmüşler. Yine radyo, tıraş malzemeleri ve ortopedik yastığına da el koymuşlar” dedi.
Tutku, insan hakları savunucularına cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine duyarlı olma çağrısı yaptığını söyledi.
Mezopotamya Ajansı 19.11.2018

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.501 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: