CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“400 hasta mahpusun durumu ağır: Kalbi iflas eden, felç olan tutuklular var”

Cezaevlerinde artan işkence ve kötü muamele iddialarının yanı sıra insani koşullardan uzak yaşam şartları, tutuklular arasında hastalıkların artmasına neden oluyor. Cezaevlerindeki 1000’den fazla hasta tutukludan durumu ağır olan 400’ü “ölmeden” tahliye edileceği günü bekliyor.

Bafra T Tipi Kapalı Cezaevi’ndeyken sağlık durumunun kötüleşmesi sonucu hastaneye kaldırılan tutuklu Koçer Özdal’ın “yatağa kelepçeli” halde yaşamını yitirmesinden 50 gün sonra Bafra Kaymakamlığı’ndan “sağlık durumu iyi” raporu verilmesi, hasta tutuklu sorununu yeniden gündeme getirdi.

İnfaz Kanunu’nda yapılan değişiklikle 2013 yılından bu yana “ağır hastalık” gerekçesiyle ceza infazının ertelenmesinin önü açıldı. Ancak değişikliğe eklenen, “Toplum güvenliği için tehlike oluşturmamak” şartı yüzlerce tutukluun ölümün eşiğinde yaşamını sürdürmesine neden oluyor.

Bin 154 hasta tutuklu
Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminin ardından kapasitesinin üzerinde tutukluun insani koşullardan uzak yaşadığı cezaevlerinde İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) verilerine göre bin 154 hasta tutuklu bulunuyor. Hasta tutukluların 400’ünün durumu ise “ağır.”

Cezaevi yönetimi engelledi
25 yıldır cezaevinde olan Yılmaz Suncak da ölüm döşeğinde tahliye edileceği günü bekliyor. Şakran 1 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan kanser hastası Suncak’ın, hastanenin tedavi için verdiği randevuya gitmesinin cezaevi yönetimi tarafından engellendiği bildirildi.

Kalbinin yüzde 30’u çalışıyor
Kandıra 2 Nolu F Tipi Kapalı Hapishanesi’ndeki Abdullah Kalay da “ağır hasta tutuklu”lardan biri. Hafıza kaybını ifade eden Wernicke Korsakoff hastası olan Kalay, tutuklu bulunduğu sürede iki kez anjiyo oldu. Kalay’ın kalbinin yalnızca yüzde 30’u çalışıyor.

Dört ayrı hastalık
Cezaevlerindeki tutukluların bir kısmı birden fazla “ölümcül” hastalıkla savaşmasına rağmen tahliye edilmiyor. O tutuklular arasında Rize Kalkandere L Tipi Hapishanesi’nde kalan Aydın Çubukçu da bulunuyor. Siroz olan Çubukçu aynı zamanda hepatit B hastası, akciğerinden de ciddi bir operasyon geçiren Çubukçu’nun bir gözü görmüyor.

‘Adli Tıp siyasi karar veriyor’
Hasta tutuklulara ilişkin BirGün’e değerlendirmelerde bulunan İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Adli Tıp Kurumu’nun siyasi iktidarın yönelimine göre kararlar verdiğini söyledi.

AKP’nin ağır hasta tutukluların tahliyesi konusunda “istekli olmadığını” dile getiren Türkdoğan, “Hasta tutuklulara bile adli, siyasi ayrımı yapıyorlar. Siyasi tutuklular engelleniyor. Adli Tıp Kurumu, Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerin, ‘Cezaevinde kalamaz’ raporuna rağmen tahliyeye yönelik rapor vermiyor” dedi.

‘Tahliye geciktiriliyor’
Adli Tıp Kurumu engelinin aşılması durumunda da tutukluların tahliye işlemlerini yapılmadığını ifade eden Türkdoğan, “Tahliye edilecek hasta tutukluların toplum güvenliğini tehlikeye düşürüp düşürmeyeceği konusunda uzun süren araştırmalar yapılıyor. Tahliye bu yolla geciktiriliyor. Hatta tüm raporları tahliyeye yönelik olan bazı tutuklular ‘toplum güvenliği’ gerekçesiyle tahliye edilmiyor” diye konuştu.

Birgün 31.10.2018

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.585 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: