CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus Soglin’in dosyasına ‘suç grubu’ yazıldığı için tedavi olamıyor”

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, Kayseri Bünyan cezaevinde bulunan hasta tutuklu Nazlı Soglin’in durumuna dikkat çekti. Açıklamada, Soglin’in gittikleri hastanede sağlık dosyalarında ‘suç grubu’ yazıldığı için tedavi olamadığı belirtildi.

Hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için her Cumartesi açıklama yapan Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 218’inci haftasında Tarsus Kadın Kapalı Hapishanesi’nden Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Hapishanesine sevk edilen Nazlı Soglin’in durumuna dikkat çekti. İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube binası önünde yapılan açıklamayı İHD MYK üyesi Nuray çevirmen okudu.

Yaklaşık 10 yıldır cezaevinde olan Soglin’in mektubunda siyasi kimliğinden dolayı sağlıklı bir tedavi ortamına ulaşamadığını belirttiğini aktaran Çevirmen, “10 yıl boyuncu midesinde ülser hastalığı oluşmuştur. Beyninde iki damarı tıkalı ve lekeler meydana gelmiştir. Kalp kapakçığında kalınlaşma vardır. Ayrıca eklem hastalıkları, yumurtalıklarında da kist bulunmaktadır. Tüm bu hastalıklarının yanı sıra nefes darlığı çekmektedir. Hapishane koşullarından kaynaklı olarak çoklu hastalıklara sahip bir mahpus durumuna gelmiştir” dedi.

‘SUÇ GRUBU YAZILDIĞI İÇİN TEDAVİ OLAMIYORLAR’

Çevirmen, Soglin’in doktorlar tarafından maruz kaldığı muameleye de dikkat çekerek, şunları ifade etti:  “ Gittikleri hastanelerde dosyalarının üzerine suç grubu yazıldığı için -bu kendilerine sözlü olarak söylenmese de-kelepçelerinin açılmadan muayene etme istemleri olmaktadır. Bunu kabul etmedikleri için ‘hasta muayene olmak istemedi’ diye not düşürülüp koğuşlarınıza geri dönmektedirler. Ya da kimi doktorların, kelepçelerini açsa da bazı hastalıkları için tedavi etmeye ihtiyaç duymadan geri göndermekte olduklarını ifade etmiştir. Özellikle beyin sorunu, mide sorunu ve yumurtalıklarındaki kist sorununun kendisini çok zorladığını aktarmıştır. Sürekli başının ağrıması, mide ağrısı ve kistten kaynaklı her gün çektiği ağrı ve sancılar kendisini alabildiğince zorlamaktadır.”

ADALET VE SAĞLIK BAKANLIĞI’NA ÇAĞRI

Çevirmen, Nazlı Soglin’in tüm tetkik ve tedavileri insan onuruna uygun olarak ve yaşam hakkı gözetilerek yapılması gerektiğini belirterek, “  Dışarıda tedavi görmesi için cezası acilen ertelenmelidir. Tüm cezaevlerindeki hasta mahpusların sağlık durumları için Adalet ve Sağlık bakanlıklarını göreve çağırıyoruz. Cezaevlerinde ölümlerin yaşanmaması, mahpusların sağlık durumlarının geri döndürülemeyecek duruma getirilmemesi için acil olarak gereken tedbirler alınmalıdır. Yaşam hakkı kutsaldır ve hiçbir kişi ve kurum tarafından engellenemez” dedi.

Mezopotamya Ajansı 27.10.2018

One comment on ““Hasta mahpus Soglin’in dosyasına ‘suç grubu’ yazıldığı için tedavi olamıyor”

  1. hapistekadin
    01 Kasım 2018

    Reblogged this on HAPİSTE KADIN.

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.320 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: