CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Ceyhan Hapishanesi’nde kelepçeli işkence iddiası: Oğlumu tanıyamadım”

 

Ceyhan M Tipi Cezaevi’nde Muhammet Ado, bir arkadaşıyla birlikte el ve ayakları kelepçelenerek işkenceye maruz kaldıklarını aktardı. Baba Ahmet Ado, gördüğü işkenceden dolayı oğlunun tanınmayacak hale geldiğini söyledi.
Adana’da bulunan Ceyhan M Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu olan Muhammet Ado, ailesiyle yaptığı açık görüş sırasında cezaevinde yaşadıkları hak ihlallerine aktardı. 2 yılı aşkın bir süredir tutuklu bulunan Ado, bir arkadaşı ile birlikte elleri ve ayaklarının kelepçelenerek işkenceye maruz kaldığını iddia etti.
‘AJANLIĞI KABUL ETMEYİNCE TUTUKLANDI’
Açık görüşe gidenlerden baba Ahmet Ado, oğlunun Denizli Pamukkale Üniversitesi’nde öğrenciyken tutuklandığını aktararak, “Bir iftira sonucu tutuklandı. Polisler ajanlık yapmasını istiyorlardı. Kabul etmeyince gözaltına alıp tutukladılar. Oğlum, siyasi tutsaklara çok fazla işkence yapıldığını ve baskı altında olduklarını söyledi” diye konuştu.
‘İŞKENCEDEN KAYNAKLI HER YERİ MORARMIŞTI’
Oğlunun görüş sırasında kendisine, “Bir arkadaşımla birlikte ellerimizi ve ayaklarımızı bağlayıp işkence ettiler” dediğini aktaran baba Ado, “Oğlumu gördüğümde onu tanıyamadım. Bedeninin her yeri işkenceden kaynaklı morarmıştı” dedi. Oğlunun elinin kelepçeyle çok sıkılmasından kaynaklı kolunun kırılacak noktaya geldiğini söyleyen baba Ado, oğlunun görüş sırasında, “Tutsaklar koğuşta bir şey yapamıyor. Yaptığımız anda işkenceye maruz kalıyoruz. İşkencesiz geçen bir gün bile yok. Artık dayanamıyoruz işkenceye. Herkes bir şeyler yapsın. Kimse bu işkenceler karşısında sessiz kalmasın. Sessiz kalanlar da bize işkence etmiş olur” dediğini belirtti.
‘SESSİZ KALINMASIN’
Cezaevine götürdüğü ihtiyaç malzemelerinin de tutuklulara verilmediğini kaydeden baba Ado, şunları söyledi: “Oğluma lazım olan malzemeleri cezaevine götürüyorum. Ancak cezaevi yönetimi onlara vermiyor. Görüş sırasında bizi taciz eder gibi arıyorlar. Bu işkencelerin bir an önce son bulmasını istiyoruz. Bu işkencelere karşı sessiz kalınmaması gerekiyor.”
CEZAEVİ İDDİALARI KABUL ETMEDİ
Konu hakkında görüştüğümüz cezaevi yönetimi ise, iddiaların asılsız olduğunu ve telefon üzerinden bilgi veremeyeceklerini dile getirdi. Yönetim, şikayetler hakkında savcılıktan bilgi alınabileceğini ifade etti.
Mezopotamya Ajansı 16.10.2018

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.319 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: